Rozdzielnice elektryczne podtynkowe – funkcje i zastosowania w budownictwie

Dodano: 21 września 2023; Materiał promocyjny Rozdzielnice elektryczne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu układami prądowymi w różnych instalacjach. Poszczególne produkty tego typu różnią się pod wieloma względami, jednak często najważniejszą kwestią jest sposób montażu. Najpopularniejszą opcją są rozdzielnice elektryczne podtynkowe, które charakteryzują się wyjątkową wszechstronnością. Jakie jest ich zastosowanie i rola w nowoczesnym budownictwie?

Czym są rozdzielnice elektryczne podtynkowe?

Rozdzielnice elektryczne podtynkowe służą do zabudowy aparatury modułowej, takiej jak liczniki energii elektrycznej, aparaty kontrolne oraz aparaty sterownicze.  Ich podstawowym zadaniem jest zarządzanie przepływem energii elektrycznej przez załączanie, rozdział i przerywanie obwodów. To właśnie dzięki tym mechanizmom rozdzielnice zapewniają bezpieczne funkcjonowanie instalacji elektrycznej, a także elastyczność w kontrolowaniu zasilania w zależności od aktualnych potrzeb.

Rozdzielnice elektryczne znajdują zastosowanie w różnych typach budynków i obiektów, np. w lokalach mieszkalnych, biurowcach, obiektach handlowych czy halach produkcyjnych. Ich wszechstronność i uniwersalność sprawiają, że są niezbędnym elementem w każdym miejscu, gdzie istnieje potrzeba dostarczania i kontrolowania energii elektrycznej w sposób efektywny i bezpieczny.

 

Prosty montaż – główna zaleta rozdzielnic podtynkowych

Wśród różnych typów rozdzielnic rozdzielnice podtynkowe wyróżniają się bardzo funkcjonalnym montażem. Są umieszczane wewnątrz ściany, co pozwala optymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń. Dzięki temu, pomimo istotnego znaczenia dla systemu elektrycznego w budynku, nie zajmują dużo miejsca i nie dominują wizualnie nad aranżacją wnętrza. Efektowna integracja rozdzielnic podtynkowych w architekturze przekłada się na estetykę pomieszczeń, a także na ich funkcjonalność, ponieważ nie ograniczają one dostępu do przestrzeni użytkowej.

 

Wybór rozdzielnicy

Wybór odpowiednich rozdzielnic elektrycznych to istotny krok w zapewnieniu bezpiecznej, funkcjonalnej, a także estetycznej instalacji elektrycznej w budynku. To kwestia zależna przede wszystkim od przeznaczenia i złożoności układu. Należy wziąć pod uwagę m.in. liczbę obwodów, które będą podłączone do rozdzielnicy, jak również ewentualne przyszłe potrzeby związane z rozbudową instalacji czy zmianami w użytkowaniu budynku.

Warto ponadto zwrócić uwagę na wykorzystane materiały i ich odporność na zarysowania, korozję czy inne uszkodzenia. To kluczowe nie tylko dla zapewnienia długotrwałego, sprawnego funkcjonowania instalacji elektrycznej, lecz także minimalizowania ryzyka awarii. W tym zakresie obowiązują ponadto pewne normy bezpieczeństwa – w szczególności standard PN-EN 60439.

Mimo że rozdzielnice podtynkowe są mniej widoczne niż natynkowe, wciąż warto dostosować ich estetykę do aranżacji danego wnętrza. Dzięki temu będzie można je harmonijnie wkomponować w architekturę budynku. Szeroki wybór rozwiązań tego typu, które łączą wysoką jakość i solidne wykonanie, można znaleźć w specjalistycznych sklepach online, m.in. w sklepie Elus.