Rusza zbiórka podpisów pod petycją ws. cen biletów w Kolejach Mazowieckich

Dodano: 5 lutego 2023; Likwidacja ofert specjalnych w Kolejach Mazowieckich przekłada się na ogromne podwyżki cen biletów – w niektórych relacjach nawet o 140 procent! – alarmują politycy partii Razem.

Jak informowaliśmy niedawno na łamach GoraKalwaria.net, od 1 stycznia 2023 roku Koleje Mazowieckie zlikwidowały specjalne taryfy biletowe, wśród nich tę obowiązującą na linii Warszawa Wschodnia – Góra Kalwaria (czytaj więcej: "Czytelnik: to próba likwidacji połączenia przez koszt biletów").

Sprawę poruszyła na specjalnie zwołanej konferencji partia Razem. – Zlikwidowano „ofertę specjalną” na bilet miesięczny na trasie Góra Kalwaria – Warszawa. Przed podwyżką kosztował 231 zł, teraz aż 320. To aż 90 zł różnicy – mówiła Julia Zimmermann, liderka partii w okręgu podwarszawskim.

Z kolei Martyna Jałoszyńska z warszawskich struktur Razem stwierdziła, że taka polityka szkodzi nie tylko dojeżdżającym do stolicy do pracy, ale też mieszkańcom Warszawy. - Nie zgadzamy się na taką politykę transportową. Dlatego rozpoczęliśmy zbiórkę podpisów pod petycją, w której domagamy się powrotu do cen ze stycznia 2022. Chcemy także zwołania nadzwyczajnej sesji sejmiku w tej sprawie - poinformowała.

Rzeczniczka urzędu marszałkowskiego Marta Milewska poinformowała "Rynek Kolejowy", że ostatnia podwyżka cen biletów (średnio o 12%) spółki Koleje Mazowieckie miała miejsce w lipcu 2022 roku.

Jak przyznaje, KM wprowadziły od 1 stycznia 2023 roku zmiany w taryfie przewozowej, mające na celu "uporządkowanie i uproszczenie" zasad funkcjonowania transportu na terenie aglomeracji warszawskiej oraz wprowadzenie ofert specjalnych na liniach regionach. – Taryfy specjalne są wprowadzane przez przewodnika czasowo na określone linie, które w danym momencie z różnych powodów są mniej atrakcyjne dla pasażerów – remonty, konieczność przesiadki itd. Odejście od taryfy specjalnej oznacza po prostu powrót do taryfy normalnej, czyli takiej, która obowiązuje wszystkich innych pasażerów na Mazowszu – podkreśla.

W rozmowie z portalem „Rynek Kolejowy” rzeczniczka zaznacza, że likwidacja ofert specjalnych nie ogranicza podróżnym możliwości zakupu biletu po cenie niższej niż bilet odcinkowy w taryfie normalnej jak również możliwości realizacji tańszego przejazdu korzystając ze Wspólnego Biletu Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie (I i II strefa ZTM).

Przedstawicielka urzędu marszałkowskiego szczegółowo opisała poszczególne przypadki ofert specjalnych. Wśród nich połączenie Warszawa Wschodnia – Góra Kalwaria.

- Oferta obowiązywała od 1 czerwca 2009 roku i została wprowadzona w związku z rewitalizacją linii kolejowej na odcinku Góra Kalwaria – Czachówek Wschodni i reaktywacją połączeń kolejowych przez Spółkę KM. Wprowadzenie oferty specjalnej miało na w celu zachęcenie mieszkańców Góry Kalwarii i okolic do korzystania z przejazdów pociągami. Do roku 2020 uruchamianych było 8 par pociągów z/do Góry Kalwarii. Od rozkładu jazdy edycji 2020/2021 zaplanowano kursowanie 15 par pociągów. Ponadto, PKP PLK na jesieni 2022 roku przeprowadziła prace modernizacyjne peronów w Górze Kalwarii oraz na przystanku Czachówek Wschodni, mających na celu podniesienie ich wysokości. Inwestycja pozwoliła od rozkładu jady edycji 2022/2023 obsługę połączeń z/do Góry Kalwarii najnowocześniejszymi pojazdami znajdującymi się w parku taborowym Spółki KM tj. elektrycznymi zespołami trakcyjnymi ED160 (Flirt III). Aktualny czas przejazdu pociągu z Góry Kalwarii do Warszawy Zachodniej wynosi ok. 52 minuty - cytuje Martę Milewską portal "Rynek Kolejowy".

Źródło: finanse.wp.pl, rynek-kolejowy.pl
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (7)

Wyborca

Data: 5 lutego 2023, 16:23 Dobra inicjatywa. Transport publiczny szybki i bezpieczny powinien być rozwijany. Mniej spalin. Człowiek pracujący może odpocząć zamiast stresować się w korkach. Cały cywilizowanym świat rozwija transport publiczny

Podróży

Data: 5 lutego 2023, 20:25 No napewno cena biletów stawia na rozwój koleji na trasie Góra Kalwaria Warszawa jak nic. Już cześć pasażerów przesiadła się na autobusy linni 742 a reszta wyciągnęła samochody z garażu bo cena biletu = się cenie paliwa. Do tego na kolej ostatnio nie można było być w 100% pewnym czy pociąg będzie i brak informacji. Zmiana organizacji ruchu wiadomo że pociąg o godz. 6.26 z Góry jest pełen młodzieży jadącej do szkoły gdzie podrodze jeszcze zbiera pasażerów jedzie tylko do zachodniego a nie jak wcześniej do Śródmieścia dzieciaki zaczęły spóźniać się na lekcje a ludzie do pracy. I to ma być ułatwienie zamiast rano pociągi do Warszawy częściej i w godzinach popołudniowych jak wszyscy wracają to ich brak ale tyle się mówi o ekologi o tym żeby było mniej samochodów to może przedstawicieli trzeba zabrać na wycieczkę po Europie i pokazać jak to działa w innych państwach na przykład Hiszpanii szybka kolej naziemna połączenia częste między miastami z miejscowości nadmorskich do Barcelony połączenia co 30 minut szybko i sprawnie da się da ślę trzeba chcieć. A nie dali trzy połączenia na krzyż ceny za bilety z kosmosu a ty głupi podróżny się ciesz. Paranoja

Olek

Data: 6 lutego 2023, 08:48 Wystarczy aby karta mieszkańca GK umożliwiająca przejazdy dowolnym środkiem transportu w aglomeracji warszawskiej obowiązywała nie do Zalesia tylko do GK.

stan

Data: 6 lutego 2023, 11:55 Szanowna Pani/Szanowny Panie,

w odpowiedzi na wiadomość z dnia 9 stycznia 2023 w sprawie biletów spółki KM uprzejmie informuję, że Gmina Góra Kalwaria nie uczestniczy w partycypacji kosztów na przejazd koleją.

W związku z powyższym Gmina nie ma wpływu na wysokość cen biletów, która ustalana jest zgodnie z decyzją podjętą przez zarząd ww. spółki.
Z poważaniem----TAK odp z UM Góry kalwarii
--


Kasia

Data: 8 lutego 2023, 10:13 Mogliby dołożyć 742 co pół godziny bo też są, zatłoczone.

Jarek K

Data: 9 lutego 2023, 00:16 Na pociągi nie ma bo dałem na Rydzyka i TVP a reszta to niech sobie zmieni pracę i weźmie kredyt

ona

Data: 10 lutego 2023, 11:07 WOGÓLE sa znacznie okroione rozkłady w strone Konstancina--kazdy ma auto?I z centrim Gory tylko---UM nic nie kuma