Samochód elektryczny - gdzie można go naładować?

Dodano: 4 lipca 2024; Artykuł sponsorowany Biorąc pod uwagę stale rosnące koszty paliwa oraz coraz lepsze osiągi samochodów elektrycznych, wielu kierowców zastanawia się nad zakupem takiego pojazdu. Często jednak powstrzymuje ich przed tym obawa związana z tym, że trudno będzie później znaleźć miejsce, w którym będzie można naładować elektryka. W praktyce jednak nowe stacje ładowania powstają z każdym miesiącem, co oznacza, że już teraz można ich znaleźć naprawdę dużo i to nie tylko w większych miastach.


News will be here

Jeżeli chcesz się przekonać, gdzie można naładować samochód elektryczny na trasie lub gdzie znajduje się najbliższa stacja w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania, warto skorzystać z internetowej mapy ładowania. Znajdują się na niej punkty, w których można łatwo i wygodnie naładować elektryka praktycznie w każdej części kraju.

Jak często trzeba ładować samochód elektryczny?


Samochody elektryczne są tańsze w eksploatacji z dwóch powodów. Pierwszy z nich związany jest z brakiem części i elementów wymagających regularnego serwisowania, co ma miejsce w przypadku tradycyjnych aut. Drugi natomiast dotyczy korzyści, z jakimi wiąże się silnik elektryczny. Ładowanie elektryka na stacji ładowania jest tańsze niż tankowanie pojazdu benzynowego, a dodatkowo osoby dysponujące własną ładowarką mogą w razie potrzeby naładować akumulator pod własnym domem.

Co do częstotliwości ładowania, wszystko tak naprawdę zależy od kilku czynników. Najważniejsze z nich to zasięg pojazdu, styl jazdy oraz aktualne warunki pogodowe. Kierowcy, którzy jeżdżą dynamicznie i preferują dużą prędkość jazdy, muszą się liczyć z tym, że będzie to miało wpływ na większe zużycie energii. Co do warunków pogodowych, to jazda w niskich temperaturach może przyczynić się do zwiększenia zużycia energii. W takim przypadku trzeba będzie częściej pamiętać o ładowaniu elektryka.   

Realny zasięg samochodów elektrycznych


Nowoczesne elektryki bez problemu powinny przejechać na jednym ładowaniu nawet 500 kilometrów, a producenci nieprzerwanie poprawiają ich osiągi. Większy zasięg przekłada się na ograniczenie konieczności często ładowania. Jeżeli natomiast zależy Ci na tym, aby zyskać wysoki komfort jazdy i zarazem doskonały zasięg podczas jazdy samochodem elektrycznym, zwróć uwagę na takie modele jak Mercedes EQS 450+, który może przejechać ponad 700 kilometrów. W niewielkim stopniu ustępuje mu Tesla Model S z 2024 roku, którą można pokonać dystans sięgający prawie 650 kilometrów bez potrzeby zatrzymywania się na ładowanie pojazdu.

Jeżeli jednak wybierzesz auto z mniejszym zasięgiem lub po prostu będziesz chciał doładować akumulator podczas trasy, nie powinno z tym być żadnego problemu. Duża ilość stacji ładowania dostępnych na stronie https://mapaladowania.pl/ potwierdza, że już teraz elektrykiem można spokojnie przejechać całą Polskę. Trzeba również pamiętać o tym, że wspomniana mapa jest regularnie aktualizowana o kolejne punkty. Rozbudowa infrastruktury sprawia, że zakup elektryka w Polsce ma coraz większe uzasadnienie, ponieważ można dzięki temu cieszyć się dużym komfortem, niższymi kosztami eksploatacji, a do tego ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.

Mapa stacji do ładowania samochodów elektrycznych


Kierowcy, którzy chcą zawczasu sprawdzić, gdzie będą mogli uzupełnić energię elektryczną w swoich pojazdach, powinni zacząć planowanie dalszej podróży od skorzystania ze wspomnianej mapy. Każdy może to zrobić bez konieczności zakładania konta. Wystarczy po prostu sprawdzić na stronie https://mapaladowania.pl/miasta/ najbliższe punkty dla wybranej lokalizacji.