Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Samorządowa Karta Praw Rodzin w Górze Kalwarii?

Dodano: 7 sierpnia 2019; Radni klubu Prawa i Sprawiedliwości na najbliższej sesji przedstawią propozycję wprowadzenia w gminie Góra Kalwaria Samorządowej Karty Praw Rodzin.

O takim pomyśle poinformował na swoim profilu na facebooku Radny Jakub Rącz.

Pięć postulatów Samorządowej Karty Praw Rodzin:

1. Prawa rodziców i dobro dziecka w szkole oraz przedszkolu

„Zadaniem instytucji oświaty jest wspomaganie wychowawczej roli rodziny w sposób, który nie koliduje z konstytucyjnymi prawami rodziców. Rolą oświaty nie jest zastępowanie wychowania rodzinnego.” (Karta, pkt. 1)

2. Prawa rodzin w polityce społecznej gminy

„Instrumenty polityki społecznej prowadzonej przez gminę powinny być tworzone z uwzględnieniem kontekstu praw rodziny, jej autonomii i tożsamości.” (Karta, pkt. 2)

3. Promocja dobrych praktyk dotyczących praw rodzin w biznesie

„Dobre praktyki dotyczące praw rodziny powinny być promowane także w sektorze prywatnym. Samorząd powinien poprzeć programy certyfikacji przedsiębiorców, którzy przyjęli rozwiązania sprzyjające rodzinie.” (Karta, pkt. 3)

4. Monitorowanie i egzekwowanie praw rodzin

„Dla realizacji praw rodziny kluczowe jest stworzenie skutecznych mechanizmów pozwalających na ich egzekwowanie. Aby prawidłowo realizować na poziomie samorządowym prawa rodzin, konieczne jest powołanie Rzecznika Praw Rodziny oraz stworzenie samorządowego systemu zgłaszania naruszeń praw rodziny.” (Karta, pkt. 4)

5. Tworzenie prawa przyjaznego rodzinie

„Znaczenie praw rodzin nie ogranicza się do rozwiązań, które są ujęte w niniejszej Karcie. Na sytuację rodziny wpływają bezpośrednio także akty prawne, których głównym przedmiotem regulacji jest inna problematyka.” (Karta, pkt. 5)

Więcej o projekcie: https://www.kartarodzin.pl/

(kar)


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (14)

Henio

Data: 7 sierpnia 2019, 11:31 PIS i prawo.... przecież to dwa przeciwieństwa.
Szczytem hipokryzji jest podnosić temat jakichkolwiek \"praw\" gdy jednocześnie jest się członkiem partii, która ma PRAWO w głębokim poważaniu no chyba, że jest to \"prawo\", które gdzieś tam na prędce nocą uchwali.


aaajim

Data: 7 sierpnia 2019, 16:47 Partią najbardziej szanującą prawo była PO z korzeniami komuchowymi co teraz wyszło

P S

Data: 7 sierpnia 2019, 20:30 Nie dosyć już że mają pięćset może czas pomyśleć o starszych mój ojciec ma 90 lat isam śedzi całe dni a nawet często i noce bo ja w tym bogatym kraju muszę zapieprzać na dwa etaty bo mam pęsję 1720 zł

oj!

Data: 8 sierpnia 2019, 13:53 Tak Ordo Iuris argumentuje potrzebe Karty:

\"Zamach na prawa rodziców!

Coraz częściej samorządy próbują podważać konstytucyjne prawa rodzin i rodziców. Najbardziej jaskrawym przykładem jest podpisana 18 lutego 2019 r. przez Prezydenta Warszawy Deklaracja LGBT+, która m.in. przewiduje wprowadzenie do szkół zajęć z permisywnej edukacji seksualnej.Nie możemy na to pozwolić!
Aby temu przeciwdziałać, musimy przekonać nasze władze lokalne, by pilnie przyjęły Samorządową Kartę Praw Rodzin, potwierdzającą konstytucyjne gwarancje praw rodzin i praw rodziców oraz tworzącą realne gwarancje ich przestrzegania.\"

Każdy ma rozum, niech oceni potrzebę i intencje.

Nie wiem, czy to element kampanii wyborczej - szczególnie po problemie FLY KUCHCIŃSKI, który po wyborach odlatuje ... z fotela Marszałka Sejmu.

Wawka

Data: 8 sierpnia 2019, 18:32 Głosuje za PIS,ale pewnie najwięcej będą korzystać patologiczni ze slumsów.Siedzą baby na progu przed Piłsudskiego 3,czy na taboretach cały dzień.Trzeba mieć zdrowie -i to za kasę cały dzień pracujących w Wwie.Nieraz te mądralińskie widzę pijane albo popijające na ławce pod kościółkiem.A dzirci w samopas.Zdziczało to bez pracy.Nierzadko matka samotna musi iść do pracy,opłacać zus ,us i wynajmować mieszkanie -bo oczywiście socjalnego nie dostanie.Może ktoś coś zrobi,żeby nie żyli za nasze

Ada

Data: 8 sierpnia 2019, 18:37 Powinni korzystać Ci,którzy pracują,bo wszędzie wiszą ogloszenia o pracy.Żadne trefne renty.To samo mieszkania powinni dostawać Ci,którzy pracują legalnie.Wyjątek to samotni rodzice z małymi dziećmi-samotni,tzn bez konkubentów.

Jakub Rącz

Data: 9 sierpnia 2019, 13:17 Szanowni Państwo, Samorządowa Karta Praw Rodzin nie ma nic wspólnego ze świadczeniami dla rodzin wielozietnych i Kartą Dużej Rodziny. Samorządowa Karta Praw Rodzin ma między innymi dać rodzinom możliwość ochrony przed różnymi ideologiami godzącymi w nasz cywilizacyjny wzorzec rodziny np. LGBT oraz pochylenie się w samorządzie nad potrzebami każdej rodziny, nie tyle przez rozwijanie systemu socjalnego, co przez tworzenie środowiska przyjaznego rodzinie czy to w oświacie, czy w urzędzie, czy w systemie gospodarczym. Rodzina jest podstawową komórką naszego życia społecznego i chcemy, aby taką pozostała. Silna rodzina to silna gmina, powiat, województwo i Polska.
Pozdrawiam

2222

Data: 9 sierpnia 2019, 18:29 Już radni zagłosowali za rodziną w Górze w sprawie śmieci.Pogratulować.

oj!

Data: 11 sierpnia 2019, 12:40 Panie radny Jakubie:

1. zacznę od cytatu fragmentu Konstytucji RP :

\"pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie
ł a m a n e ,
p r a g n ą c na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność,
w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem l u b przed własnym s u m i e n i e m ,
ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej
jako prawa podstawowe dla państwa

oparte na poszanowaniu w o l n o ś c i i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot.

Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali,
wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka,
jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi,
a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej.\",
który wzywa do jednakowego traktowania WSZYSTKICH obywateli naszego Kraju.

2. w czyim imieniu pana inicjatywa; czy ma pan udokumentowane rozeznanie jaka część mieszkańców Gminy pragnie bardzo tej Karty; a co dla tych, którzy Karty nie pragną?

3. na ile ta inicjatywa wiąże się z Ordo Iuris?

4 jaki byłby roczny koszt wprowadzenia tej Karty?

5. jaki jest sens powielania praw gwarantowanych Konstytucją i aktami wykonawczymi?

Inne pytania po przeczytaniu pana odpowiedzi.
Antek

Data: 11 sierpnia 2019, 15:53 PS, a po co ty pracyjesz kiedy wielo zeczy jest za darmo my zasilki dodatky teraz ta kartka co obiecujo to tesz bylaby dobra, obiatki darmowe, wegiel tysz co za 2 tysie dzieki, tylko tszeba podumac skad dostac

hi-hi

Data: 15 sierpnia 2019, 19:09 @P S
Było się uczyć !
Choćby ortografii.

oj!

Data: 16 sierpnia 2019, 07:16 Zakładam, że pan Jakub jeszcze przygotowuje odpowiedź ... .

Zona

Data: 18 sierpnia 2019, 14:23 @Jakub Rącz
Czy jest potrzeba wprowadzać kolejny akt prawny, kiedy już funkcjonuje Konsytucja, kodeksy rodzinny, karny, cywilny? Tym bardziej, że jak tu czytam implementacja tego dokumentu zobowiązuje samorząd do stworzenia kolejnego etatu- Rzecznika Praw Rodziny. Czy nie pora zająć się praktycznymi problemami trapiącymi rodziny? Chociażby system transportu publicznego - media donoszą że Polonus stawia ultimatum władzom samorządowym, grożąc okrojeniem kursów, podczas gdy już ciężko się podróżuje w kierunku Piaseczna i Warszawy do których przecież nie mamy daleko. Popracujcie nad porozumieniem z ZTM czy innym przedsiębiorstwem zapewniając sprawne połączenia z \"miastem\" a więcej zrobicie dla ludzi niż ta Karta powstała za podszeptem dziwnego lobby.

wyborca

Data: 21 sierpnia 2019, 21:22 Prawa człowieka, każdego człowieka!!! Tego powinniśmy uczyć dzieci! Każdy człowiek bez względu na wiek, pochodzenie, wyznanie, płeć, orientację seksualną, rasę, fryzurę czy chorobę ma takie same prawa jak heteroseksualny, biały katolik. Tyle i A Ż tyle!!!