Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Siła Cendrowianek!

Dodano: 6 lutego 2020; Rozwój sąsiedztwa zależy w dużej mierze od jego mieszkańców – ludzi i organizacji, które widzą potrzebę zmiany, a przede wszystkim potrafią zintegrować lokalną społeczność i przekonać ją do wspólnego działania. Jednak pomimo zaangażowania i chęci często pomysły mieszkańców pozostają w sferze marzeń, ponieważ brakuje wsparcia lub funduszy na ich realizację. Ambicje do zmiany otoczenia na lepsze tłumione są przez codzienne trudności, brak zewnętrznego impulsu oraz nurtujące pytania – od czego zacząć, jak zrealizować swój pomysł.

Decyzja po stronie mieszkańców

Każda organizacja pozarządowa, niezależnie od zasięgu swojej działalności, może przyczynić się do poprawy lub modernizacji najbliższej okolicy. Sposobów na pozyskanie środków finansowych jest wiele - od dotacji ze środków publicznych, funduszy europejskich, budżetów partycypacyjnych po wsparcie przedsiębiorstw lub korporacji, które coraz częściej wpisują współpracę lokalną w swoją strategię społecznej odpowiedzialności biznesu. Przykładem takiej firmy jest m.in. sieć handlowa Tesco, która od 2016 roku wspiera lokalne inicjatywy, realizując program „Decydujesz, pomagamy”.


„Decydujesz, pomagamy”, czyli program szyty na miarę lokalnych potrzeb społecznych

Program ruszył w 2016 roku. Łącznie w sześciu edycjach organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne, instytucje publiczne, jak i grupy mieszkańców, aktywnie działających w lokalnej społeczności zgłosiły ponad 4,5 tys. pomysłów, z czego blisko 3000 projektów wzięło udział w otwartym głosowaniu w sklepach. Ostatecznie to klienci, oddając swoje głosy, podjęli decyzję, które z zakwalifikowanych inicjatyw otrzymają granty o wartości 5 tys., 3 tys. lub 1 tys. zł. W ciągu trzech lat trwania programu aż 1565 projektów otrzymało wsparcie finansowe i miało wpływ na rozwój najbliższego otoczenia. Tworzenie miejsc spotkań, organizacja warsztatów czy zajęć sportowych to tylko kilka przykładów inicjatyw, które zostały dofinansowane. Wyjątkowość wspieranych projektów przejawia się również    w ich szerokim zróżnicowaniu grupy odbiorców. W portfolio realizowanych w ramach projektu „Decydujesz, pomagamy” działań można znaleźć takie skierowane zarówno do dzieci, osób dorosłych, osób niepełnosprawnych, seniorów, jak i naszych mniejszych przyjaciół, czyli zwierząt. Stowarzyszenie „Cendrowianki” z Cendrowic wzięło udział w V edycji programu społecznego „Decydujesz, pomagamy” i zdobyło 2. miejsce w głosowaniu, a tym samym otrzymało dofinansowanie na realizację swojej inicjatywy.

Stowarzyszenie „Cendrowianki”, czyli grupa energicznych Seniorek, która pochodzi z Cendrowic, zachęca do wspólnego uprawiania sportu. Inicjatywa Stowarzyszenia powstała z obserwacji tego, że ludzie coraz bardziej potrzebują wspólnego przebywania ze sobą, a spotkań Seniorów jest niewiele. - Chcemy działać na rzecz ludzi starszych, często wykluczonych z różnych powodów z życia towarzyskiego, kulturalnego i społecznego. - mówi Grażyna Pieniążek Prezes Stowarzyszenia ''Cendrowianki''. Członkowie stowarzyszenia chcą szerzyć wiedzę na temat zdrowego stylu życia i dbania o siebie. Wspólnie zachęcają się do aktywności fizycznych i w projekcie „Aktywni Seniorzy i Nie Tylko” wdrożyli nową formę rekreacji na terenach wiejskich - Nordic Walking. Po udziale w programie ''Decydujesz, Pomagamy'', Panie zakupiły kijki do ćwiczeń, oraz opłaciły profesjonalnego trenera. Cztery osoby ukończyło kurs trenerski, mają swoje grupy i kontynuują projekt w innych miejscowościach.  - Cieszymy się, z każdego wspólnego spotkania. Społeczność czeka z niecierpliwością, na następne projekty. - informuje Pani Grażyna Pieniążek.

(Informacja prasowa)Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (0)

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!