Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Siłownik pneumatyczny i jego zastosowanie w branży motoryzacyjnej

Dodano: 27 lipca 2022; Branża motoryzacyjna generuje duże ilości zanieczyszczeń. Dlatego też szukając sposobów, które pozwolą w miarę ograniczyć zanieczyszczenia, warto stosować siłowniki pneumatyczne. To świetne rozwiązanie, które zapewnia efektywność pracy, ale też bezpieczeństwo. Czas dowiedzieć się więcej na temat wykorzystania pneumatyki w motoryzacji.

Siłowniki pneumatyczne - ekologiczne rozwiązanie na wyciągnięcie ręki

Proste rozwiązania często są na wyciągnięcie ręki. Oferuje je inżynieria pneumatyczna. Doskonałym przykładem są siłowniki pneumatyczne. Są one elementarnymi częściami układu pneumatycznego. Można określić je mianem elementów wykonawczych, gdyż to one odpowiadają za przetworzenie energii sprężonego powietrza na siłę. Odbywa się to w bardzo prosty sposób, a mianowicie siłownik pneumatyczny przesuwa tłoczyska wewnątrz cylindra pneumatycznego.

Tutaj trzeba wiedzieć, że na tłoczysku zamocowany jest tłok pneumatyczny i właśnie on dzieli przestrzeń cylindra na dwie komory. Do jednej wpuszczane jest sprężone powietrze, co powoduje przesunięcie tłoka, zaś na końcu dochodzi do wysuwu bądź wsuwu samego tłoczyska. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że branża motoryzacyjna jest branżą relatywnie trudną i wymagającą, stąd też należy stosować siłowniki pneumatyczne, które są trwałe, niezawodne, a przy tym maksymalnie efektywne.

Takie modele możecie znaleźć w ofercie producenta siłowników pneumatycznych na stronie pneumatig.eu. Oczywiście trzeba tu pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie o doborze właściwych uszczelnień do siłownika pneumatycznego. Tam, gdzie wymagana jest odporność na oleje czy paliwa należy stosować uszczelnienia wykonane z kauczuku fluorowego. Tego typu modele sprawdzą się nawet w trudnych warunkach pracy, gdzie temperatura wynosi od minus 10 do 150 stopni. Na liniach produkcyjnych, gdzie występuje bardzo duże zapylenie najlepiej wybierać uszczelnienia z wkładką. Tutaj polecamy uszczelnienia z NBR z wkładką TP-E. Wkładka zbiera i odprowadza brud, który gromadzi się na tłoczysku, a dzięki temu zwiększa efektywność pracy samego siłownika pneumatycznego i chroni go przed szybszym zużyciem.

Siłowniki pneumatyczne w motoryzacji

Siłowniki pneumatyczne wykorzystują medium, jakim jest sprężone powietrze. Czyste, sprężone powietrze jest uznawane za neutralne dla środowiska i niepowodujące zanieczyszczeń. Z tego też powodu coraz częściej korzystają z niego firmy motoryzacyjne, tym bardziej że siłownik pneumatyczny może wprawiać w ruch maszyny i wytwarza naprawdę dużą siłę, która jest nieporównywalnie większa do siły mięśni rąk ludzkich, a przy tym zmniejsza ryzyko błędu czy usterek. Siłownik pneumatyczny jest urządzeniem mechanicznym, które jest stosunkowo odporne na uszkodzenia, a przy tym niezawodne. Z tego też powodu nie trzeba obawiać się przestojów w pracy, które wiązałyby się z ewentualnymi awariami. Każdy kierowca posiadający samochód korzysta niemal na co dzień z siłowników. Wykorzystywane są one w drzwiach czy też bagażnikach.

Siłowniki pneumatyczne - rodzaje stosowane także w motoryzacji

Siłowniki pneumatyczne dostępne są w wielu wariantach. Mogą różnić się wielkością, sposobem mocowania, ale też zastosowaniem. Biorąc pod uwagę parametry techniczne należy zwracać uwagę na średnicę. Jednocześnie duże znaczenie ma zakres skoków roboczych, im większy, tym oczywiście zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest większe.


Rodzaj uszczelnień także ma duże znaczenie i musi być dobrane pod kątem środowiska pracy. Biorąc pod uwagę rodzaj elementu roboczego najbardziej popularny jest siłownik pneumatyczny tłokowy, który wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu. Można stosować go do podnoszenia, przesuwania, obracania, a nawet cięcia.

Takie siłowniki dostępne są w ofercie producenta siłowników. Poza szerokim spektrum zastosowania zaletą siłowników jest prosta budowa i łatwa obsługa, a także możliwość korzystania z nich w niemal każdych warunkach w przeciwieństwie do siłowników elektrycznych, które wykorzystują energię elektryczną. Rodzaje siłowników wykorzystujące sprężone powietrze można wykorzystywać w każdych warunkach. Sprężone powietrze jest niemal zawsze dostępne oraz bezpieczne. Poszczególne rodzaje siłowników pneumatycznych stosowane w branży motoryzacyjnej powinny być zasilane sprężonym powietrzem najwyższej jakości. Tutaj stosuje się powietrze klasy V, dzięki któremu nie dochodzi do zanieczyszczenia tłoczyska i innych ważnych komponentów układu pneumatycznego.