Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Składasz PIT-37 po raz pierwszy w życiu? Sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć

Dodano: 9 maja 2021; Czy wiesz, że PIT-37 stanowi najpopularniejszą deklarację podatkową, na podstawie której z urzędem skarbowym rozlicza się większość pracujących Polaków? Jeśli jest ona również dla Ciebie odpowiednią formą rozliczenia dochodów uzyskanych w 2020 roku, z poniższego tekstu dowiesz się, jak bez problemu przejść przez ten proces. Zaparz ulubioną kawę lub herbatę, rozsiądź się wygodnie przed ekranem komputera, przyszykuj formularz PIT-11 i zaczynamy!

PIT 37

 

Kto składa deklarację PIT-37?

Deklaracja PIT 37 to najczęściej składany przez Polaków formularz. Obejmuje on podatników, którzy uzyskują przychody w oparciu o umowę o pracę, umowę o dzieło, umowę zlecenie, ale również mają wypłacaną emeryturę bądź rentę. Dotyczy wszystkich tych osób, które rozliczają się z urzędem skarbowym na zasadach ogólnych. Ma to tę zaletę, że pozwala skorzystać z różnego typu odliczeń i ulg, a także odliczenia kwoty wolnej od podatku. Co więcej, na podstawie tej deklaracji z urzędem skarbowym rozliczysz się także za otrzymane zasiłki w PIT 37. Nie jest to natomiast odpowiedni druk dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.
 

Rozliczenie PIT-37 – ważny termin

Zgodnie z obowiązującą ustawą o PIT (a konkretniej art. 45 ust. 1 tegoż dokumentu), podatnicy mają obowiązek złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Oznacza to w praktyce, że informację o osiągniętych w 2020 roku dochodach należy złożyć najpóźniej do 30.04.2021 roku.
 

Formularz PIT-37 – jak go wypełnić?

Wypełnianie formularza PIT-37 jest proste – zwłaszcza jeśli dokonasz tego drogą elektroniczną. Wówczas program podpowie Ci, jak wypełnić każde pole i nie pozwoli, abyś pominął kluczową rubrykę. Na samym początku warto wejść na stronę e-pity.pl i uruchomić program. Możesz ściągnąć go na dysk swojego komputera, choć nie jest to niezbędne do korzystania z niego – masz możliwość wypełnić formularz PIT-37 również w trybie online. Kreator PIT pomaga tym osobom, które słabo orientują się w wypełnianiu deklaracji lub robią to na przykład po raz pierwszy w życiu. W pierwszym kroku będziesz musiał wybrać formę rozliczenia (spośród 4 możliwych opcji). Możesz tego dokonać indywidualnie, rozliczyć się ze współmałżonkiem, ze zmarłym współmałżonkiem lub rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Zaznacz formę odpowiednią dla Twojej sytuacji życiowej. Następnym krokiem było zaznaczenie celu zeznania – może to być złożenie zeznania bądź jego korekta. Ciekawą opcją ułatwiającą życie części podatników może być też wczytanie wstępnie wypełnionego PIT-u z Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów. Dzięki kreatorowi rozliczysz również wygodnie wszelkie ulgi w PIT 37. Nie zapominaj także o odpowiednich załącznikach (PIT/O, PIT/2K, PIT/D). Być może któreś będą odpowiednie dla Twojej sytuacji podatkowej.
 

Nowe wzory deklaracji PIT – których formularzy konkretnie dotyczą?

Na mocy rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniły się niektóre wzory deklaracji i informacji podatkowych. To, co może być istotne w kontekście deklaracji PIT-37 to to, że w 2021 roku zmianie uległy wzory deklaracji PIT-11, na bazie których ogromna część podatników sporządza swoje zeznanie podatkowe za ubiegły rok. Nowy wzór informacji o przychodach z innych źródeł oraz dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy można znaleźć już na stronie Ministerstwa Finansów. Do doskonale znanego formularza dodano nowy wiersz brzmiący następująco: „należności z tytułu praktyk absolwenckich lub staży uczniowskich”.