Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Skoki spadochronowe nie tylko dla wybranych. Skocz w tandemie!

Dodano: 17 października 2019; Marzysz o tym, żeby skoczyć ze spadochronem? Nie musisz brać udziału w drogich szkoleniach i mieć świetnej kondycji. Wybierz skoki w tandemie!

Skoki spadochronowe bardzo często kojarzą nam się ze specjalnym szkoleniami czy też z nienagannym stanem zdrowia. Jednak tak naprawdę nie jest to potrzebne! Wybierając skoki spadochronowe w tandemie, można przeżyć niesamowitą, podniebną przygodę bez szczególnych przygotowań.

Na czym dokładnie polegają skoki w tandemie? Czy to rozrywka przeznaczona dla każdego? Gdzie można z nich skorzystać i ile trzeba za nie zapłacić?

 

Skoki w tandemie – poczuj adrenalinę

W skoku spadochronowym może wziąć nie tylko jedna osoba, ale nawet dwie! W przypadku dwóch uczestników mówimy o skokach tandemowych, które wymagają zastosowania odpowiedniego sprzętu.

Skoki spadochronowe w tandemie opracowano jeszcze w latach siedemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych. W Polsce zaczęły być popularne w latach dziewięćdziesiątych i nadal są chętnie wybierane jako niesamowita rozrywka, która nie wymaga szczególnych przygotowań.

 

W skoku spadochronowym biorą wówczas udział dwie osoby, a mianowicie są to:

  • pilot tandemu – instruktor posiadający odpowiednie doświadczenie w dziedzinie spadochroniarstwa, odpowiada za techniczne kwestie skoku
  • pasażer tandemu – nie musi posiadać żadnego przygotowania, jest przypięty do pilota specjalną uprzężą tandemową

 

Aby skok spadochronowy w tandemie był bezpieczny, wykorzystuje się także dodatkowy sprzęt, w tym spadochrony zapasowe oraz automaty spadochronowe.

 

Czy skoki spadochronowe w tandemie to dobry wybór dla każdego?

Do wzięcia udziału w skoku spadochronowym w tandemie nie potrzeba szczególnego przygotowania. Nie oznacza to jednak, że jest on przeznaczony dla każdego.

Wprawdzie uczestnik nie musi szkolić się czy posiadać specjalnie kondycji, nie musi także udawać się do lekarza na odpowiednie badania, ale musi spełnić konkretne wymagania.

 

Najważniejsze przeciwwskazania do skoków tandemowych:

  • epilepsja
  • niestabilność kręgosłupa
  • wrodzona łamliwość kości
  • poważna niewydolność układów krwionośnego i oddechowego

 

W razie wątpliwości warto skonsultować się ze swoim lekarzem.

 

Skoki spadochronowe w tandemie – krok po kroku

Aby wziąć udział w skoku spadochronowym w tandemie, należy na początku dokonać ich rezerwacji. Można zrobić to za pośrednictwem stron internetowych ośrodków spadochroniarskich. Wystarczy wybrać odpowiadający nam termin.

Także możemy kupić voucher na skok – zaproszenie, które możemy wręczyć innej osobie, na przykład na urodziny lub z innej okazji.

Wybranego dnia, w którym ma odbyć się skok spadochronowy, należy przyjechać na miejsce. Tam uczestnicy podpisują dokumentację, a także właściwe wyposażenie oraz biorą udział w krótkim instruktażu dotyczącym skoku.

Po tych przygotowaniach przed skokiem tandemowym osoby biorące udział w skoku, czyli piloci i pasażerowie wchodzą do samolotu. Ten wylatuje na wysokość 3000 albo 4000 metrów nad ziemią. Pilot i pasażer łączą się uprzężą i następnie wyskakują z samolotu.

Czasza spadochronu nie jest otwierana od razu po wyskoku, ale dopiero po około 30-60 sekundach w zależności od wysokości. W tym czasie ma miejsce tak zwane swobodne spadanie, gdy uczestnicy skoku spadają w kierunku ziemi bez oporów. To właśnie wtedy adrenalina buzuje!

Gdy tandem osiągnie odpowiedni pułap, pilot otwiera spadochron. Lądowanie po skoku spadochronowym jest miękkie – bez niebezpieczeństwa urazów.

 

Ile kosztują skoki spadochronowe w tandemie?

Za skok spadochronowy w tandemie wcale nie trzeba płacić bardzo dużej sumy. Ceny zaczynają się już od około 600 złotych za skok z wysokości 3000 metrów. Więcej kosztują skoki z wysokości 4000 metrów oraz skoki, do których wykupimy usługę filmowania i fotografowania – wówczas cena może przekroczyć 1000 złotych.

Szukasz dobrego ośrodka spadochronowego? Skorzystaj z oferty Skydive.pl! Ośrodek Skydive od lat zajmuje się organizacją skoków tandemowych oraz szkoleń AFF.