Skuteczne ozonowanie pomieszczeń

Dodano: 20 grudnia 2022; Zadaniem ozonowania pomieszczeń jest dezynfekcja, czyli zabicie bakterii, grzybów oraz wirusów. Do tego dolicza się też dezodoryzację. Mowa tu o usunięcie niepożądanych zapachów.


News will be here

Bezpieczne usuwanie zapachów - na czym polega?

Ozonowanie pomieszczeń polega na dostarczeniu gazowego ozonu oraz wymieszaniu go z powietrzem zawartym w pomieszczeniu, które chce się ozonować. Bardzo często do tego zadania stosuje się ozonatory przedmuchowe, które wytwarzają ozon z tlenu zawartego w powietrzu. Nie powinny być one oparte na szkodliwej oraz awaryjnej technologii płytek ceramicznych, które wytwarzają spore ilości wielotlenków azotu. Z tego powodu ozon wydzielany przez ozonatory oparte na własnej konstrukcji lamp ozonujących, nie jest szkodliwy dla elektroniki, rybek akwariowych, obić tapicerach, a ponadto roślin.

Ponadto nie odbarwia on oraz nie niszczy tkanin. Przed przystąpieniem do prawidłowego zabiegu ozonowania, trzeba pomieszczenie właściwie przygotować. Przede wszystkim należy sprzątnąć pomieszczenie, czyli odkurzyć, a ponadto zatrzeć rozlane płyny. Co więcej, trzeba wyrzucić odpadki oraz dobrze wywietrzyć pomieszczenie. Jeżeli celem jest ozonowanie domu, należy otworzyć wszystkie szafki, piekarnik oraz lodówkę. Istotne jest też odsunięcie przylegających do ścian mebli. Wiszące szafki najlepiej uchylić wsuwając kołeczek pomiędzy ścianę a szafkę.

Jak przygotować się do ozonowania pomieszczeń?

Jeżeli celem jest kompleksowe ozonowanie pomieszczeń, należy otworzyć wszystkie szafy, pawlacze, tapczany oraz rozsunąć książki. Pościel trzeba wyjąć i zdjąć pokrowiec z materaców. Natomiast pod dywany warto podłożyć książki, żeby ozon mógł tam dotrzeć. Jeżeli mieszka się w bloku, dobrze będzie zasłonić otwór wentylacyjny, ponieważ ozon mógłby dotrzeć do mieszkań sąsiadów. Jeżeli jednak mieszka się w domu jednorodzinny, trzeba zrobić wręcz przeciwnie - usunąć kratkę i włączyć wentylator, ponieważ przeważnie bakterie oraz grzyby znajdują się właśnie w kanałach wentylacyjnych. Następnym krokiem w celu przygotowania pomieszczeń do ozonowania jest zoptymalizowanie wilgotności. Warto zaznaczyć, że im większa wilgotność w pomieszczeniu mieszkalnym, tym zabieg ozonowania będzie efektywniejszy. Trzeba wiedzieć o tym, że minimalnym progiem jest 40 proc. wilgotności względnej.

W celu podwyższenia wilgotności można rozpylić wodę opryskiwaczem do kwiatków bądź skorzystać z nawilżacza powietrza. Każdy powinien pamiętać o tym, żeby w pomieszczeniu zamknąć wszystkie okna. W czasie samego zabiegu ozonowania, pomieszczenie mieszkalnego trzeba zamknąć bądź w jakiś inny sposób skutecznie odizolować przed ludźmi oraz zwierzętami. Ozon to gaz drażniący, w większym stężeniu jest szkodliwy dla zdrowia ludzkiego. Z tego powodu trzeba usunąć z ozonowanego pomieszczenia zwierzęta oraz ludzi. W Polsce istnieją firmy, które produkują ozonatory do ozonowania pomieszczeń nieprzemysłowych o wydajności od 8 do 40 gramów ozonu na godzinę pracy takiego urządzenia. Warto zaznaczyć, że najmniejszy zaopatrzy w ozon pomieszczenie do 80 metrów sześciennych, a największy do nawet 400 metrów sześciennych, co jest bardzo istotne. Ozonowanie domu zawsze najlepiej zlecić renomowanej firmie, gdyż jakość przeprowadzonej usługi powinna być priorytetem. Sprawdzone przedsiębiorstwo zagwarantuje skuteczne usuwanie zapachów z pomieszczeń mieszkalnych.