Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Śmiecie w żółtych workach czekały na odbiór przez sześć tygodni

Dodano: 25 lipca 2018; Nie dość, że od początku roku mamy więcej worków do segregacji i drożej płacimy za śmiecie, to jeszcze są one rzadziej odbierane.

Coraz więcej mieszkańców skarży się na obowiązujący od początku roku nowy system segregacji odpadów. Czara goryczy przelała się w wakacje.

„To jest jakaś kpina. Segregowane śmieci były odebrane ode mnie z posesji 5 czerwca, a później dopiero 17 lipca” – napisał na skrzynkę Waszego Sygnału nasz Czytelnik – „Mieszkaniec Gminy”. Na dowód załączył fotografie ze swojego balkonu.

Z kolei z petycją w sprawie zasadności podwyżki opłat ze śmiecie zwrócili się do burmistrza mieszkańcy wsi Kąty. „Z jakiego powodu zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym odnośnie opłaty za odbiór odpadów?” – pytają w piśmie skierowanym do Dariusza Zielińskiego.

W załączonych do petycji szczegółowych wyliczeniach udowadniają, że po wprowadzeniu nowych zasad odbioru liczba kursów śmieciarek wcale nie wzrosła. Wzrosła za to opłata za odbiór odpadów niesegregowanych – o 30% i segregowanych - o 60 procent. „Segregowanie zostało ukarane” – piszą mieszkańcy Kątów.

Burmistrz Dariusz Zieliński przyznaje, że system odbioru odpadów, który funkcjonował w poprzednich latach, „działał dobrze”. Ale zmiany, które nastąpiły od początku roku, nie były wymysłem gminy, tylko zostały wymuszone nowelizacją ustawy, do której gmina musiała się dostosować.

Przekonuje, że z roku na rok strumień odpadów odbieranych z posesji na terenie gminy systematycznie rośnie. Zwiększa się też opłata środowiskowa pobierana przez Marszałka Województwa, a także rosną opłaty eksploatacyjne naliczane przez właścicieli instalacji do odbioru odpadów. – Dodatkowo odbieramy od mieszkańców popiół, mimo że nie nakazuje tego ustawa, co także generuje koszty – przekonuje Dariusz Zieliński.

Umowa z firmą Remondis, która obecnie odbiera odpady z terenu naszej gminy, wygaśnie z końcem marca 2019 roku. - Przygotowujemy się do ogłoszenia kolejnego przetargu na odbiór odpadów – deklaruje burmistrz.

Mateusz Baj


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (38)

Znajomy

Data: 25 lipca 2018, 08:31 Chyba smieci, a nie smiecie!

Mieszkaniec z domku

Data: 25 lipca 2018, 09:04 Ile osób wyrzuca popiół? Ani jednego worka nie widziałem jeżdżąc przez sobikow sierzchów dobiesz... Za to gdy są odbierane segregowane wystawiona salwa od 5 do nawet 10 worków. To jest jakaś kpina czasem czekamy po 1.5 miesiąca na odbior segregowanych. Lepiej wychodzi zakupić duży kosz i wszystko do jednego wywalac.

Killzone

Data: 25 lipca 2018, 09:36 Pańskie deklaracje to ja mam w d....

Paweł

Data: 25 lipca 2018, 09:47 Co ma odbieranie popiołu do kosztów innych segregowanych śmieci? jak się nie opłaca to go nie odbierajcie. myślę że 50% mieszkańców nie oddaje popioły bo pali gazem lub ma ciepło miejskie...

Admin

Data: 25 lipca 2018, 10:01 @ znajomy

Według prof. Bralczyka obydwie formy (śmieci i śmiecie) są poprawne:
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Smieci-czy-smiecie-Nic-o-tym-nie-wiem;3966.html

Teresa

Data: 25 lipca 2018, 10:07 Ustawa zmieniła tylko sposób segregacji, a ceny to już brożka naszych włodarzy, za częstotliwość odbioru także odpowiada gmina i burmistrz. Wez się pan do roboty i stan po stronie mieszkańców w końcu

.

Data: 25 lipca 2018, 10:39 U nas tez jest podobny problem. Śmieci stoja caly dzień po czym trzeba je schowac dnia nastepnego bo nikt nie przyjerzdza...
Miało być lepiej a ja nie zabiora odpadów eko to gnije w worku I śmierdzi... czasem zwierzeta rozwala śmiecie nieodebrane I wtedy wszystko fruwa... miało byc lepiej a jest gożej I drożej.


mieszkanka

Data: 25 lipca 2018, 12:32 Te podwyżki to chyba po to, by na koniec kadencji nie odejść z pustymi rękoma.... Są gminy w Polsce, gdzie opłata za segregowane ZMALAŁA w tym roku, ale nie, bo GK musi dążyć do \"Washaffki\"...

mieszkaniec

Data: 25 lipca 2018, 13:12 Kochani ziomkowie , za kilka miesięcy wybory samorządowe możecie ocenić władzę i podziękować za jej działania, niech się nas boją!!!!

Do Teresy

Data: 25 lipca 2018, 13:17 Nie znasz się. Ustawa tak to reguluje że na wywózkę śmieci są przetargi. Żaden włodarzy nie wymyśla se na kolanie, że stawka będzie taka czy taka.

Mieszkaniec ;(

Data: 25 lipca 2018, 14:21 Rok 2018 - ile ma dni? Dokładnie 365 dni.
Wychodzi na to, że przez 353 dni przechowuje ten bałagan na swoim zaznaczam \"\" SWOIM \"\" BALKONIE
REMONDIS powinno w takim razie płacić NAM
za przechowywanie skrzętnie posegregowanych śmieci dla ich wygody
Odpady segregowane powinny być zabierane za symboliczną kwotę bo przecież oni na tym zarabiają
No chyba, że dokładają ????
Może czegoś nie wiem !!!!!!

'44

Data: 25 lipca 2018, 15:05 Tym powinien zająć się prokurator !
Śmiecie zdrożały ,a są dowody że składowane były na Moczydłowie ,a zakopywane w okolicach cmentarza.
Aby to uprzątnąć zapłaciliśmy jeszcze raz,bowiem żaden \"swoich\" nie wyłożył !

Bibol

Data: 25 lipca 2018, 19:22 Na skwerki za 1 mln to kasa jest...

gdzie są punkty skupu

Data: 25 lipca 2018, 20:08 Poproszę wskazać miejsce gdzie mogę posegregowane odpady sprzedać. Gdzie są punkty skupu: butelek plastikowych i szklanych, gdzie mogę sprzedać papier. Jak byłem mały to wiedziałem gdzie to mam oddać a nawet jeździł pan i skupywał a teraz jest odwrotnie. Może warto pomyśleć żeby nastąpiła reaktywacja skupów?

Kasia

Data: 25 lipca 2018, 21:32 Może czas przechowywać worki poza posesją? Może wtedy zaczną częściej je zabierać. Takiego syfu na podwórku jak w tym roku to jeszcze nie miałam, już pomijam fakt że latem smród nie do zniesienia.

hmm

Data: 25 lipca 2018, 21:47 Czy burmistrz pewny jest wygrania jesiennych wyborów, skoro stwierdził: \" Przygotowujemy się do ogłoszenia kolejnego przetargu na odbiór odpadów – deklaruje burmistrz.\"? Czy pomyślał co mówi? Ja,k to pojąć?


hmm

Data: 25 lipca 2018, 22:02 Niewiedza czy demagogia??
\" Ale zmiany, które nastąpiły od początku roku, nie były wymysłem gminy, tylko zostały wymuszone nowelizacją ustawy, do której gmina musiała się dostosować.\"
Nowelizacja to tylko zmiany ramowe. Ale :
- częstotliwość wywozu poszcz. rodzajów śmieci (czy mamy np. tyle metalu czy szkła?),
- logistyka (np.sens wywózki trawy ze wsi),
- CENA WYWÓZKI wynikająca z w/w mądrych rozwiązań szczegółowych to zasługa chyba nie Sejmu?

Jaki gospodarz, taki plon...ale kochany wyborco pamiętaj, że jak sobie pościelesz tak się wyśpisz; a potem narzekaj na ... siebie. Tylko na siebie.
Nie tykam niegłosujących skoro im zawsze dobrze i na niczym im nie zależy. To ich wybór : więcej płacą i nie narzekają.

Mirek

Data: 26 lipca 2018, 09:59 \"- logistyka (np.sens wywózki trawy ze wsi),\"
A co mam zrobić z trawą z koszenie trawnika?
Mam tego kilkanaście worków - leży, zajmuje miejsce, śmierdzi bo gnije, czeka aż zabiorą - masakra

Artur

Data: 26 lipca 2018, 13:08 Dopłacają do autobusów i niech dopłacają też do śmieci nie każdy jeździ autobusem ale śmieci produkuje każdy Górsko Kalwaryjska sprawiedliwość

hmm

Data: 26 lipca 2018, 13:12 @M irek
A może na kompostownik lub oddać sąsiadowi-rolnikowi na przyoranie. Dzięki wywózce trawy płacimy więcej...

zwykły ciekawy

Data: 26 lipca 2018, 16:52 Jaka firma by śmieci nie odbierała to i tak jej pracownicy czy to złom czy inne wartościowsze przekręcą na swoją korzyść.
Zadam takie pytanie: kto sprzedaje wymienione wodomierze w punkcie skupu ?
Kto ma z tego zysk ?

zakalwaria

Data: 26 lipca 2018, 20:38 tak to jest jak po aferze gdzie składowali śmieci na zakalwarii teraz nie mają co z nimi robić ...


Ja

Data: 28 lipca 2018, 00:45 Harmonogram jest ułożony źle. Śmieci typu plastik mam bardzo dużo, bo segreguję, ale częściej odbierane są bio, którego nie mam, bo mam kompostownik. Segregowane typu szkło , plastik powinny być odbierane częściej, bo jak nie oddam raz to potem miesiąc stoją i śmierdzą.

popieram

Data: 28 lipca 2018, 10:56 Tez chcę sprzedawać butelki. Tak jak jest w Niemczech. Są automaty w sklepach i butelki plastikowe zwrotne. Dlaczego UNIA tego od nas nie wymaga. Na segregowanych się ZARABIA, przestańmy oddawać i jeszcze za to płacić.

Mirek

Data: 31 lipca 2018, 09:02 \"A może na kompostownik lub oddać sąsiadowi-rolnikowi na przyoranie. Dzięki wywózce trawy płacimy więcej...\"

No sorki ale chyba nie bardzo wiesz co piszesz... Jaki kompostownik ci \"przerobi\" kilkanaście worków trawy w dwa tygodnie??? Sąsiad rolnik? Gdzie ty żyjesz, w okolicy nie ma kawałka uprawnej ziemi. Równie dobrze płacimy więcej dzięki wywózce szkła, plastiku itp.

10%

Data: 2 sierpnia 2018, 15:52 Prezes dostał roczną nagrodę ,ale czy on jest bez winy ?

Mieszkaniec gminy

Data: 3 sierpnia 2018, 09:28 Pytanie do BURMISTRZA
Kiedy wreszcie nastąpi obniżenie cen za odpady segregowane
I kiedy wreszcie skończy się bałagan na naszych posesjach przez zły system odbioru śmierci ???

xj

Data: 4 sierpnia 2018, 10:26 \"Śmieci\" - poprawcie, wstyd, że artykuł wisi z takim bykiem :(

Admin

Data: 4 sierpnia 2018, 11:50 @ xj

Polecam skorzystanie z internetowej poradni językowej :-)

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Smieci-czy-smiecie-Nic-o-tym-nie-wiem;3966.html

kasa

Data: 4 sierpnia 2018, 12:01 Pan który jest pośrednio winny tego stanu rzeczy zapewne nie pozwolił by nagroda pieniężna leżała na koncie tak długo

hmm

Data: 4 sierpnia 2018, 13:28 @Mirek :...płacimy więcej dzięki wywózce szkła, plastiku itp. ... szkła i plastiku sami nie zagospodarujemy. A z trawą to dla chcącego nic specjalnie trudnego (chętnie przyjmę) - tylko nie tak jak Gmina z liśćmi...- pamiętamy?

hmm

Data: 5 sierpnia 2018, 07:49 @Mieszkaniec gminy: ...Kiedy wreszcie nastąpi obniżenie cen za odpady...;
hmm: ... kochany wyborco pamiętaj, że jak sobie pościelesz tak się wyśpisz; a potem narzekaj na ... siebie. Tylko na siebie.
Nie tykam niegłosujących skoro im zawsze dobrze i na niczym im nie zależy. To ich wybór : więcej płacą i nie narzekają.

!

Data: 5 sierpnia 2018, 11:59 A zbiórka \"gabarytów\" raz w roku do godz. 7 rano ,a tymczasem w roku ubiegłym odbierali przed siódmą dlatego wystawię wieczorem trzy tapczany (dla pewności).

wyborca

Data: 5 sierpnia 2018, 21:57 Rozwiązanie problemu odpadów komunalnych w naszej gminie jest nie do przyjęcia. Smród, robale, moknące worki i jeszcze wielki problem ilości pojemników do segregowania w domu lub grzebania się w odchodach za 360 zł rocznie. Jest nas dwoje dorosłych ludzi i mamy problem. A co się dzieje w domach gdzie ludzie mają dzieci lub stare osoby ?? W Warszawie, Józefosławiu ceny niższe i mniej frakcji, tylko nasza gmina utrudnia życie mieszkańcom!

Mieszkaniec gminy

Data: 7 sierpnia 2018, 23:27 Do wyborcy
Ja mam ten sam problem
Tylko u nas jest 5 osób i ten problem jest większy
Ciekawe co by było gdyby wszyscy mieszkańcy osiedli mieli trzymać te wszystkie odpady u siebie w przedpokoju, albo na tarasie jak co niektórzy
To by był dopiero syfilyzm
Ps. Czemu oni mają kontenery zbiorcze poza mieszkaniem

A nam gmina nie zapewnia częstszego odbioru odpadów

A tak na marginesie
Warszawa ma odbiór co 2-3 dni za podobne pieniądze

ceramik

Data: 12 sierpnia 2018, 20:19 Ustawa ustawą, ale przecież sami samorządowcy widzą składowiska odpadów w swoich garażach. U mnie i każdego jest tak samo. Kolorowe wory. To jest złe. Myślę, że powinniśmy wystawiać zapełnione worki pod parkanem i niech czekają. Już widzę ulice naszego miasta, bo bezdomne psy, których jest dużo zrobiły by \'\'porządek\'\'. A może?

Antoni

Data: 30 sierpnia 2018, 09:09 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Alicja

Data: 21 lutego 2019, 01:53 Śmieci wystawiam raz w miesiącu popiołu wogòle papier wogòle trawy wogòle plastyki teraz są odbierane raz w mirsiącu... za co mam tyle płacić...