Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Specjalna brygada zadba o czystość w mieście i gminie

Dodano: 28 października 2019; Od listopada gmina uruchamia specjalną brygadę. Jej zadaniem będzie dbanie o miasto i gminę.

- Czy w planach jest remont rynku lub wymiany zieleni!? – takie pytanie od naszego Czytelnika otrzymaliśmy za pośrednictwem aplikacji Wasz Sygnał. Mieszkaniec narzeka, iż „trawa jest tak mocno zużyta, że przydało by się ją wymienić i postawić jakieś mini płotki, jak w Warszawie”. - Czy gminy naprawdę nie stać aby zerwać, trawę i zasadzić nową? – zastanawia się pan Jan.

Drugą kwestią na jaką zwraca uwagę, jest „brud przy głównych ulicach, a w szczególności przy ulicy Pijarskiej”. – Odkąd mieszkam w Górze Kalwarii, i jest już to 8 lat, nie widziałem, aby jakieś służby sprzątające coś robiły wzdłuż ulicy Dominikańskiej i Pijarskiej... Wstyd. Nie wspominając o rynku, gdzie też jest bałagan, a kosze i wiaty przystankowe wyglądają jak by nie były czyszczone z 5 lat... – narzeka mieszkaniec.

O dwie poruszone sprawy postanowiliśmy zapytać w kalwaryjskim magistracie. Rzecznik ratusza – Piotr Chmielewski – zapewnił GoraKalwaria.net, że sugestię mieszkańca co do trawy przekaże burmistrzowi. - Generalnie nie rozważaliśmy opłotkowywania trawników, ponieważ na rynku są one używane podczas różnych wydarzeń – przyznaje.

Co do brudu na ulicach. Sprawa jest mocniej skomplikowana. – Władze miasta zdają sobie sprawę z tego, jak wygląda miasto – zapewnia Piotr Chmielewski. Jak wyjaśnia, ulica Pijarska i Dominikańska to drogi krajowe, dlatego za porządek na nich odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jednak jeśli chodzi o chodniki przy ulicach krajowych, to o czystość na nich powinni dbać właściciele przylegających do nich posesji. - Niestety, wychodzi to bardzo różnie – komentuje Chmielewski. Natomiast jeśli chodzi o ulice gminne – urząd miasta zlecił ich sprzątanie Zakładowi Gospodarki Komunalnej.

Jak ujawnia Piotr Chmielewski, od listopada gmina uruchamia specjalną brygadę, której zadaniem będzie - ogólnie rzecz biorąc - dbanie o miasto i gminę. – Oznacza to tyle, że będzie ona na bieżąco utrzymywała w odpowiednim standardzie, naprawiała i poprawiała przestrzeń publiczną. Chodzi tu chociażby o wspomniane wiaty przystankowe, które należy okresowo myć. W przyszłym roku grupa ma częściowo zajmie się także zielenią miejską – informuje Chmielewski.

Mateusz Adamski


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (39)

Obserwator

Data: 28 października 2019, 21:09 ZGK generalnie jest studnią bez dna. Od zawsze byli i są pod parasolem ochronnym. Co to znaczy, że nie wywiązują się do końca z umowy? To wstrzymać płatności. Nieudolność władz. Zamiast trawników wkłada się otoczaki między chodnikiem a ulicą. Co z tego, że słabo to wygląda, ważne że nie trzeba nic kosić. Bylejakość jest w modzie.

Pan z wąsem

Data: 28 października 2019, 21:13 Brygada RR 😁

maniek

Data: 28 października 2019, 21:54 a kto podpisywał umowę z ZGKa , że nie można wyegzekwować umowę.
1. Wynająć firmę, a rachuneczki dać do zapłaty ZGK
2. Może warto pomyśleć o pracach interwencyjnych, pewnie są osoby które by np. chciały odpracować dług wobec gminy
3. najważniejsze , osoba która podpisała obecną umowę przesunąć do pracy w ZGK , najlepiej na miotłę bo tam się tylko nadaje

pytek

Data: 28 października 2019, 22:34 A kto bedzie brygadzistą? Czy były radny?

podatnik

Data: 29 października 2019, 06:03 \"Jeżeli na przyszły rok zostanie ponownie podpisana umowa z ZGK, na pewno jej treść będzie tak sformułowana, aby od spółki można było bardziej zdecydowanie egzekwować zobowiązania – zapowiada rzecznik magistratu. \"

Czytam i nie wierzę - przecież 100% udziałów w spółce ma burmistrz czyli My !
Albo brmistrz nie zna przepisów albo coś się zmieniło ?
(może w nocy spółka zgk stała się prywatną firmą)?

?

Data: 29 października 2019, 06:09 Chyba cóś nie tak !
Gówne ulice są w gminie, a Srażacka już nie ?
Pozwolę sobie zauważyć że po tym bruku przechadzają się turyści tacy z pejsami i nie tylko , fotografują i jakie wystawią nam świadectwo ?

Witek

Data: 29 października 2019, 06:17 Brawo Gmino brawo Panie Burmistrzu
Bo ile lat można liczyć że mieszkańcy posprzątaja miasto .

hmm

Data: 29 października 2019, 08:33 Może by moc tej |1. brygady\" wzmocnić osobami skierowanymi przez sądy do prac bublicznych...

I będzie prawie dywizja, i bedzie Gmina lsnić - i będzie to jawa, nie sen.

oj!

Data: 29 października 2019, 08:37 \"dbanie o miasto i gminę.\" - rzekł gminny rzecznik. To mamy dwie oddzielne jednostki administracyjne, czy jedną Gminę?

A może dwa obszary o różnym poziomie dbania o nie - czyżby rzecznikowi wypsnęło się trochę prawdy? Bo fakty są chyba za nim... trafnie je rozróżnił.

nsz

Data: 29 października 2019, 09:09 @podatnik
o tym samym pomyślałem. ZGK jest spółką podległą bezpośrednio burmistrzowi. Pierwszą decyzją ASa była wymiana zarządu w ZGK na swoich partyjnych kolegów.
Druga sprawa to poproszę portal o szczegóły odnośnie brygady. Ile osób i jakie koszty. Bo coś czuję, że to tylko wybieg, żeby wydoić gminną kasę. Zatrudnią kilku znajomych królika, a ci nic nie będą robić i kasa tylko wpadnie do kieszeni.

Marek

Data: 29 października 2019, 11:40 Ten artykuł podkreśla nieporadność Panów Włodarzy w stosunku do ZGK. Z kolei tłumaczenie się brakami kadrowymi zakrawa na brak profesjonalizmu ze strony dyrekcji ZGK. Panowie dyrekcja to Wy jesteście od tego żeby rozwiązywać problemy, m.in. te związane z brakami kadrowymi. Jak jest problem to go rozwiązujecie a nie pierdzicie w stołki i bierzecie wynagrodzenie.

mieszkanka

Data: 29 października 2019, 11:49 Czytam i nie wierzę...umowa z ZGK jest podpisana i nikt w urzędzie nie ma na tyle odwagi, aby wyegzekwować zobowiązań ZGK?!?! Ja rozumiem, że burmistrzowi to nie na rękę, aby kolegę - prezesa ZGK atakować, ale umowa to umowa...teraz wszyscy zapłacimy kolejnej ekipie...a koszy na śmieci jak brakuje na ulicach, tak nadal będzie brakowało...

@witek

Data: 29 października 2019, 15:07 podeslij mu kwiaty jeszcze albo majątek przepisz hahahah demokracja ot co

!

Data: 29 października 2019, 15:34 Apel 3-ej pani burmistrz nie pomógł !
Trawkę z kostki i nie tylko będą wyrywać brygady.
Ja już mam chętnych do tej brygady :
Wszystkie panie i panów urzędników którzy zapomnieli iść na emeryturę po osiągnięcia wieku.

Antek

Data: 29 października 2019, 18:17 no to po co ta burmiszczowa, dajcie jej ze 200 zlotych w gore to lepiej popracuje bo za te marne 2 czy 3tszy tsiace na urzedzie to sprzatć nie bendzie.

Lala

Data: 29 października 2019, 19:26 A co którzy tak krytykują zgk może samo by spróbowali tej pracy wtedy poglądy a nie najlepiej krytykować co ludzie dają z siebie wszystko ale sami mieszkańcy robią ten syf

Obserwator

Data: 29 października 2019, 21:18 Ej, coś się w pierwotnym tekście zmieniło.... To nie ZGK sprząta ulicę Pijarską i Domunikańską i nie on nawalił, tylko Dyrekcja Dróg Krajowych i autostad? Ale jaja...

nsz

Data: 30 października 2019, 08:36 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

ASIOR

Data: 30 października 2019, 10:36 Kocham cie dziekuje ci za wszystko jestes najlepszy <3 tutaj to tylko nazwiska się zmieniaja a czas zatrzymany od 4 kadencji ciagle to samo a nie przepraszam jest skwer do libacji za gruba banke i rowerki w stylu lgbt hahhahahahahahahahahhahahahaahahhahahahahahahahahhahahahaahahhahahahahahahahahhahahahaahahhahahahahahahahahhahahahaah

do ASIOR

Data: 30 października 2019, 14:15 Trafione w sedno.
Gmina Góra Kalwaria nie ma szczęścia do włodarzy.
Ten miał być młody, ambitny, że mu się będzie chciało... Od mieszkańców dostał kredyt zaufania.
Tymczasem póki co promocja rowerów i biegów i nic więcej... A ścieżek rowerowych jak nie było tak nie ma, ścieżki do Wisły nie ma, \"park\" nie dokończony, gdzie spotkać się ze znajomymi nie ma, kanalizacji nie ma, spalarni śmieci gdzie zbudować nie ma, itd, itd, szkoda, bo przecież tu mieszkamy i płacimy podatki...a władza to służba, a nie ciepłe posadki i prywatny folwark.

wyborca

Data: 30 października 2019, 14:31 Prezes ZGK i kolega partyjny Strzyżewskiego nic nie robi. Za co bierze grubą kasę? Trzeba powoływać brygady na czele z Fijką i im też płacić??? Zamiast na inwestycje gminne to środki idą na pensje...

Kostek

Data: 30 października 2019, 16:32 @ Lala
W zgk nie ma przyjęć nie jeden by tam się \"ogrzał\" i zakombinował.
Praca dla swoich.

Meblarz

Data: 30 października 2019, 17:26 Stronka z czujnikami informuje : Wspaniałe powietrze dobre powietrze idź na spacer do parku.
Czy chodzi o ten znany skwer ?

stan

Data: 30 października 2019, 20:38 od tesco tuz przy zjezdzie z wiaduktu w strone osiedla jest b.zryta i skarpa i dziury w jezdni po obu stronach,wyrwy poprostu,tez latanie dziur nic praktycznie nie pomaga tuz do cmentarza zydowskiego....Zrobic to raz a porzadnie...

oj!

Data: 31 października 2019, 09:41 .. Trzeba powoływać brygady na czele z Fijką i im też płacić???.. - a skąd wiadomo, że na czele z Nim?

nie oczekuję odpowiedzi

Data: 2 listopada 2019, 16:44 Zadam konkretne pytanie !
KIEDY ?

nikoś

Data: 3 listopada 2019, 07:59 Ciekawe czy ta brygada załata dziury w drogach , poprawi zapadnięte chodniki i pomaluje elewacje? A może w porywie obywatelskiego obowiązku wyremontuje Bożnicę?

nikoś

Data: 3 listopada 2019, 08:05 No Mcdonalds będzie jako inwestycja pierwszej potrzeby...

.

Data: 3 listopada 2019, 19:09 @nikoś
Nie można wyremontować czegoś czego nie ma !

Antek

Data: 4 listopada 2019, 10:16 0j mata problem, bylo brud to i ma byc, zatrdniac do roboty a nie za biorko, zza niego to i nie widac jakby co to najlepiej od nas a nie z warki czy Piaseczno, bo swoj to zna drogi, ulice a jak sie sprzeta po targowisku jest brud i go zaraz ni ma, nie potrzebny kierownik Fajka czy brygadzista kapciowy,

Krzysztof

Data: 4 listopada 2019, 19:29 Czytając historię Góry Kalwarii natnąłę się na takie zdanie
\"Przywilej nadany przez króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego w 1670 r. m.in. zwalniał mieszczan z jakichkolwiek podatków, by miasto mogło się rozwijać. Wkrótce potem &#8211; 1 stycznia 1672 r. również biskup nadał przywilej dla miasta. Zamiast tradycyjnego w średniowieczu rynku zaproponował układ urbanistyczny oparty na planie krzyża łacińskiego.
Kto i kedy nakazał płacić podatki już historia nie mówi.
Domniemywam że pobór podatków jest nielegalny,bo \'wiocha\' cały czas się rozwija !

chętny do pracy

Data: 6 listopada 2019, 15:46 Słyszałem że tam jest niezła kasa do wzięcia !
Są jeszcze miejsca w tej brygadzie ?

Wyborca

Data: 6 listopada 2019, 19:36
Burmistrzowie wraz z asystentem może czas założyć długie spodnie i wyjść z piaskownicy.
Przestańcie się zachowywać jak małe zasmarkane niunie-zróbcie w końcu coś pożytecznego -dla innych a nie jak zawsze, dla siebie.
Nie pasi to do widzenia,może ogarnie temat ktoś myślący jak dorosły.

Marek

Data: 7 listopada 2019, 09:43 @Wyborca
Brawo - uważam tak samo.

Rychu

Data: 7 listopada 2019, 17:45 Była p.burmistrz Samborska przez jedną kadencję była sama,potem miała jednego zastępcę i jeszcze miała czas odpowiadać na pytania zadane przez internet.
Dzisiejsza władza do bani !

Aga

Data: 7 listopada 2019, 22:15 Jestem rozczarowana rządami tej ekipy, nawet nie potrafią zadbać o porządek w mieście. W lato żadnych koszen traw myślą, że my to będziemy robić a oni kasę zgarniac. Jak nie wiedzą co zrobić niech zadzwonią do burmistrza Janczuka z Konstancina tam jak mrówki w każdej uliczce sprzątają. I pełno ludzi co pracują w celach społecznych (godziny do odpracowania). Jak tak dalej pójdzie to przy następnych wyborach będziemy mieć nowego burmistrza.


hmm

Data: 8 listopada 2019, 09:46 Szanowni narzekający na wszystko - poczekajcie na ogłoszenie gminnego i powiatowego budżetu na przyszły rok; poszukajcie tam inwestycji, popatrzcie na inne wydatki.
I wtedy pomyślcie na kogo i za co narzekać.
Rok 2021 nie bedzie lepszy... .

mieszkaniec

Data: 22 listopada 2019, 15:18 Jak słyszę \"Brak kasy\" to siekiera sama się pcha do. Po wyborach ZGK zatrudniło 4 dyrektorów z Warszawy. Do prac w gminie zatrudniają oni firmy zewnętrzne swoich kolesiów. Wszystko kosztuje kilka milionów rocznie. Skąd kasa? Wywalić ich na zbity pysk i kasa się znajdzie...

Stanisław Ignacy

Data: 22 listopada 2019, 18:50 @Aga
Ja bym nie czekał ,może by za późno !