Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Spirulina? Na zdrowie!

Dodano: 12 lipca 2021; Dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie jest bardzo ważne szczególnie w dobie pandemii. Podstawa to dobra dieta, ruch na świeżym powietrzu i suplementacja. Suplementy diety powinny stanowić nieodzowną część naszego dbania o siebie. Wybór odpowiednich suplementów jest jednak trudny. Internet zalewają kolejne reklamy i nowinki. Jak wybrać odpowiednie witaminy dla całej rodziny?

Jeszcze do niedawna niewiele osób wiedziało, co to jest spirulina. Okazuje się, że jej cenne właściwości wykorzystywane były już przez Azteków i niektóre plemiona afrykańskie. Spirulina jest nazwą handlową nadaną zielono-niebieskim algom, rosnącym w ciepłych wodach Ameryki Środkowej i Południowej oraz Afryki. Algi te mają niewielkie rozmiary i kształt spirali, skąd wzięła się ich nazwa. Należą do plechowców, które nie posiadają wykształconych tkanek, a odżywiają się przez fotosyntezę, dzięki zawartości ogromnej ilości chlorofilu. Na skalę przemysłową spirulinę pozyskuje się z alg uprawianych w ciepłych wodach wielu krajów na całym świecie. Do największych producentów spiruliny należą się Stany Zjednoczone, Chiny, Tajlandia oraz Tajwan i Indie.

Spirulina ma następujące właściwości: zmniejsza ryzyko wystąpienia i rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy,zapobiega miażdżycy i udarowi mózgu, działa odtruwająco i usuwa metale ciężkie z organizmu (stosowana jest przy zatruciach arsenem), wspomaga odchudzanie (przyspiesza utratę tkanki tłuszczowej i obniża poziom cholesterolu),zwiększa odporność, a nawet zapobiega powstawaniu raka (zwiększa produkcję przeciwciał), zmniejsza stan zapalny, pomaga przy leczeniu anemii, grypy, opryszczki, HIV, chroni przed marskością wątroby. Ponadto, badania kliniczne wykazały, że algi przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej i obniżają poziom cholesterolu we krwi oraz pobudzają przemianę materii, przez co ułatwiają znacząco odchudzanie. Zmniejszają również apetyt, co jest niezwykle ważne u osób, które często podjadają między posiłkami.

Przeciwwskazaniem do stosowania mogą wynikać jedynie z możliwości interakcji z przyjmowanymi lekami – jak np. immunosupresyjnymi czy zwiększającymi krzepliwość krwi. Spiruliny nie powinny przyjmować osoby z chorobami autoimmunologicznymi oraz cierpiące na fenyloketonurię. Stanowi prawdziwą bombę odżywczą i należy zachować pewną ostrożność i umiar w jej dawkowaniu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć opinii lekarza.

Na rynku znajduje się bogata oferta suplementów zawierających spirulinę. Warto jednak postawić na spirulinę marki Swanson ze względu na duże opakowanie, organiczny charakter i przystępną cenę.