Stanowisko gminy w sprawie Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej

Dodano: 30 grudnia 2020; Burmistrz Arkadiusz Strzyżewski przekazał Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu uwagi gminy Góra Kalwaria do proponowanego przebiegu autostradowej Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej.


News will be here

W treści pisma czytamy, że władze gminy podtrzymują swój sprzeciw oraz wnioskują o przesunięcie korytarza planowanej inwestycji na południe, w celu ominięcia terenu gminy Góra Kalwaria. Burmistrz w dokumencie podkreślił, że OAW będzie bardzo negatywnie oddziaływać na środowisko naturalne obszarów, które odpowiadają m.in. za zapewnienie czystego powietrza stolicy. Szczególnie realizacja autostrady na północ od Góry Kalwarii doprowadzi do bezpowrotnego zniszczenia cennego przyrodniczo obszaru Chojnowskiego Parku Krajobrazowego oraz jego otuliny. Arkadiusz Strzyżewski zwrócił również uwagę na to, że poprowadzenie OAW zarówno po północnej, jak i po południowej części gminy byłoby nieekonomiczne, a także wiązałoby się z wysokimi kosztami społecznymi. Wskazano również niejasności prawne.

Treść pisma została wcześniej skonsultowana z Radą Gminy.

 

Całość:

W związku z proponowanym przebiegiem korytarza autostradowej Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (ciągu S10-OAW) na terenie gminy Góra Kalwaria, jako władze i mieszkańcy tej gminy, chcielibyśmy podtrzymać swój stanowczy sprzeciw. Zgodnie z dotychczasowymi dokumentami planistycznymi o randze krajowej, wnioskujemy o przesunięcie korytarza planowanej inwestycji na południe, w celu ominięcia terenu gminy Góra Kalwaria.

    30 listopada 2020 roku spółka Centralny Port Komunikacyjny rozpoczęła drugi etap konsultacji Strategicznego Studium Lokalizacyjnego (SSL) obejmującego budowę dróg szybkiego ruchu do planowanego portu lotniczego Solidarność, a także konsultacje Prognozy Oddziaływania na Środowisko SSL. Jest dla nas zupełnie niezrozumiałe, dlaczego konsultacje w tak istotnej sprawie, przy dużej objętości przedstawionych dokumentów, prowadzone są w pośpiechu, w okresie świątecznym i w trakcie obowiązywania obostrzeń sanitarnych uniemożliwiających rzetelne skonsultowanie stanowiska z mieszkańcami gminy.

    W treści SSL powołano się na Koncepcję Przestrzenną Zagospodarowania Kraju do 2030 r., zgodnie z którą „w okolicy węzła CPK planowana jest budowa Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej, ringu autostradowego przebiegającego w odległości około 40-50 km od centrum Warszawy”. W naszej ocenie, ze względu na szybko urbanizujący się teren gminy Góra Kalwaria, proponowany korytarz OAW należy jeszcze bardziej przesunąć na południe, co nie tylko zmniejszy szkodliwy wspływ inwestycji drogowej na istniejącą zabudowę i jej mieszkańców, ale również pozwoli ograniczyć jej destrukcyjny wpływ na obszary chronione przyrodniczo.

    Nie mamy wątpliwości, że OAW będzie bardzo negatywnie oddziaływać na środowisko naturalne obszarów, które odpowiadają m.in. za zapewnienie czystego powietrza stolicy. Szczególnie realizacja autostrady na północ od Góry Kalwarii doprowadzi do bezpowrotnego zniszczenia cennego przyrodniczo obszaru Chojnowskiego Parku Krajobrazowego oraz jego otuliny. Naruszy również ciąg ekologiczny stanowiącym schronienie i korytarz komunikacyjny dla licznych gatunków

zwierząt. Autostrada znacząco negatywnie wpłynie na integralność obszaru Natura 2000 – rezerwatu Łachy Brzeskie oraz obszaru specjalnej ochrony ptaków Dolina Środkowej Wisły, co w znacznym stopniu doprowadzi do degradacji siedlisk lęgowych ptaków. Z kolei zaburzenia w układzie hydrologicznym negatywnie wpłyną na cenne bagniste Łąki Soleckie, również stanowiące obszar Natura 2000 i będące siedliskiem zagrożonych gatunków zwierząt. Z kolei budowa szosy szybkiego ruchu w południowej części gminy Góra Kalwaria zdegraduje pradolinę Wisły - Dolinę Czerską. Obawiamy się, że takie rozwiązanie bardzo negatywnie wpłynie na walory krajobrazowe i widokowe gminy, która za swój strategiczny cel przyjęła rozwój turystyki, agroturystyki i rekreacji.

    Ponadto planowanie budowy autostrady, która jest drogą przelotową z bardzo ograniczoną liczbą węzłów, spowoduje podział gminy Góra Kalwaria na dwie części i doprowadzi do rozdzielenia istniejących struktur osadniczych. W sołectwach Sierzchów, Kąty, Mikówiec, Tomice, Moczydłów, ale także Czersk w ostatnich latach obserwujemy wyjątkowo intensywny wzrost liczby domów i mieszkańców, dla kolejnych budynków wydano pozwolenia na budowę. Droga przenosząca tysiące samochodów na dobę zdecydowanie pogorszy warunki życiowe. Nadto nowa szosa szybkiego ruchu utrudni komunikację mieszkańców sołectw z miastem. Jesteśmy również przekonani, że OAW bardzo podroży wszelkie gminne inwestycje wykonywane na przecięciu z autostradą.

    Budowa OAW, na potrzeby której jest niezbędny korytarz o szerokości 100 metrów, przy braku zarezerwowanego pasa w dokumentach planistycznych oraz w terenie, będzie oznaczała konieczność wyburzenia licznych domostw w szybko rozbudowujących się miejscowościach gminy Góra Kalwaria, a także budynków użyteczności publicznej, w tym szkół. W obecnej sytuacji związanej z szybko postępującą urbanizacją poprowadzenie OAW zarówno po północnej, jak i po południowej części gminy (biorąc pod uwagę również znaczącą rozbudowę drogi krajowej nr 50) byłoby nieekonomiczne, a także wiązałoby się z wysokimi kosztami społecznymi.

    Jednocześnie pragniemy zwrócić uwagę na szereg niekonsekwencji prawnych, które łączą się z opiniowanym dokumentem - SSL. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na brak w ustawie z dnia 10 maja 2018  r. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym tj. Dz. U. z 2020 r. poz 234 i 1378, podstawy prawnej do sporządzenia „Strategicznego Studium  Lokalizacyjnego Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego”. Takiego sformułowania nie używa również uchwała nr 173/2017 Rady Ministrów z 7 listopada 2017 r. w sprawie przyjęcia Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarności - Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczpospolitej Polskiej. Dlatego zasadnym jest postawienie pytania o charakter prawny dokumentu oraz podstawy jego sporządzenia       i opiniowania.

    Podkreślić należy, że niejasne są również intencje Spółki Celowej co do wykorzystania tego dokumentu w dalszych działaniach przygotowawczych i realizacyjnych CPK. Szczególnie w świetle ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2018 r. poz 2081 z późn. zm.), szczególnie w odniesieniu do konieczności udostępniania dokumentów programowych i uzyskania stanowisk innych organów.

    W związku z wątpliwościami wskazanymi powyżej, sygnalizujemy, że udział społeczeństwa, zagwarantowany ustawą, w szczególności w odniesieniu do prognozy oddziaływania na środowisko, trudno uznać za wypełniony. W szczególności nie poinformowano w prasie o zasięgu odpowiednim do rodzaju dokumentu  (art. 3 pkt 11 lit. c), nie zamieszczono informacji w publicznie dostępnych wykazach (art. 21 ust. 2 pkt 2 w związku z pkt. 23 lit a).

    Ponadto wskazujemy na inne naruszenia ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku (...), do których należy brak wypełnienia przez organ obowiązków wynikających z art. 33 oraz 39 w związku z art. 54 ust. 2.

    Nie bez znaczenia pozostaje również naruszenie  obowiązków odnoszących się do samej treści prognozy - które zostały sformułowane w szczególności w art. 51 ustawy. Chodzi o wyjątkową ogólność dokumentu, brak jakichkolwiek konkretów lokalizacyjnych przyszłych inwestycji towarzyszących oraz nie wskazanie wymaganych rozwiązań alternatywnych do rozwiązań wskazanych w prognozie.

Łączę wyrazy szacunku

 

Arkadiusz Strzyżewski

Burmistrz Miasta i Gminy Góra Kalwaria




Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (14)

Dziękujemy!

Data: 30 grudnia 2020, 15:41 Dziękujemy, teraz tylko nadzieja że wysłuchają.

MK

Data: 30 grudnia 2020, 16:06 Dlaczego Gmina ma się rozwijać dalej lepiej żyć jak n za króla
Ćwieczka i lamentować.
Niestety jak się ma Burmistrzsa c D...a to tak dalej tylko zaścianek.
Może nasza Anty Rada Gminna udała się do Mszczonowa na lekcje.

Nie bo nie

Data: 30 grudnia 2020, 17:52 Autostrada jest tu koniecznoscią.bedzie sznsa narozwój gminy , która oststnuo nardxo zdziadziała.
Co do podzisłu wsi gminnych ze wzgledu na budowę pasa autostradowego -nalezy zadbać ,aby w jej projekcie ,były przejazdy ruchu lokalne nad autostradą.

Stefan

Data: 30 grudnia 2020, 21:53 Brawo !!!a teraz coś dla mieszkańców nie po to przeprowadzielem się z Warszawy do Góry żeby mieć znowu Marszalkowska przed nosem właśnie tutaj jest wolniej i bez nadmiernego zgiełku nie potrzeba nam tutaj niczego wiecej tak trzymać

ładna historia

Data: 31 grudnia 2020, 06:15 burmiszcz niech pilnuje kanalizacji i słupów ,bo się coś \"zacięło\".
A może już skończyli ?

Henio

Data: 31 grudnia 2020, 08:45 Brawo! Zbyt delikatne to pismo ale rozumiem, że ostrzej nie wypadało. CPK i wszystkie te spółki to tylko sposób na legalne zasilenie kasą pisowskich aparatczyków i ich pociotków. Nic z tego nie będzie a miliardy z budżetu trafią do swoich. AOW potrzebna ale po śladzie DK50 albo najlepiej jeszcze kilka km na południe od niej, tak czy siak to zadanie dla GDDKIA a nie CPK.

Fabi cierakowa

Data: 31 grudnia 2020, 10:10 Arkadiuszu,
Ty się nie daj podpuścić pyszyńskiej, posiewnikowi i pełkom, mjej się na baczności

Robert

Data: 31 grudnia 2020, 10:21 Nie cierpię tego karierowicza ale tu trzeba przyznać rację dobrze napisał , jedyne do czego można się przyczepić to zbyt łagodne formułowanie uwag . Dla naszej gminy puszczenie tu autostrady nie wiąże się z jakimikolwiek zyskami, chyba że bedzie tu zjazd , wówczas przy dużej dozie szczęścia trafi na okolice gdzie bedzie można wygospodarować tereny inwestycyjne , i przy kolejnej dozie szczęścia uda się znaleźć inwestorów którzy zbudują tu montownie , fabryki lub inne cuda . Jednak wówczas szlag trafi jakość powietrza i wody. Wiec jednak wolę zaścianek .

wypad z ratusza

Data: 1 stycznia 2021, 17:56 wypad z ratusza

Bogumiła

Data: 2 stycznia 2021, 17:51 Robert napisał między innymi : \" i przy kolejnej dozie szczęścia uda się znaleźć inwestorów którzy zbudują tu montownie , fabryki lub inne cuda .

W tej mieścinie co najwyżej potrzebny jest jeszcze jeden Ośrodek Pomocy Społecznej tu ludzi do pracy nie znajdziesz !


Michał

Data: 2 stycznia 2021, 19:28 Przebieg takiej drogi musi być gruntownie przemyslany to oczywiste. Ale nie zapominajmy drogi to rozwój, drogi to nowe firmy, praca dla ludzi. Nie zostajmy z tyłu za innymi.

Gagatek

Data: 2 stycznia 2021, 21:30 W skrócie: chcemy autostrady, ale u sąsiada. Podobnie jak elektrownie i linie wysokiego napięcia oraz spalarnie śmieci.

nsz

Data: 4 stycznia 2021, 11:53 jak ktoś pisze, żeby przerobić DK50 na autostradę to nie wie co to autostrada. DK50 nie da się łatwo przerobić na autostradę.

Góra

Data: 13 lutego 2021, 23:34 Nikt nie myśli o przerabianiu DK50 tylko puszczeniu autostrady poniżej Góry Kalwarii wzdłuż DK50 przez pola jakie tam sie znajdują a potem wzdłuż Wisły ! Nie przecinać tereny mieszkalne, rozwojowe pod zabudowę mieszkalną i leśne. Między Wilanów a Konstancin jest jedna droga potem 12 km dalej chca kolejna autostrade a potem niecałe 10 km ekspresówka - przesada! Autostrada przez pola poniżej Góry Kalwarii!






Grojec24.net - Grójec i Powiat Grójecki