Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Stop Smog! Pompa ciepła na ratunek klimatu w Polsce.

Dodano: 24 maja 2021; Smog jest jednym z najgroźniejszych czynników zagrażających życiu i zdrowiu Polaków.

Normy w naszym kraju są średnio dwukrotnie większe niż w innych krajach, a w niektórych przypadkach są one nawet sześciokrotnie wyższe (poziom alarmowy dla PM10 w Polsce wynosi 150 µg/m³, gdy normy zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynoszą 50 µg/m³). Ponadto, według danych WHO wynika, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej jest w Polsce. Z analiz Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) wynika, że z powodu smogu co roku umiera przedwcześnie w naszym kraju ok. 47 tys. osób.

Głównym czynnikiem wpływającym na tak złe dane jest prowadzona przez kilkadziesiąt lat gospodarka oparta na węglu. W większości Polskich domów znajdują się starego typu, zasypowe piece węglowe. Można w nich spalać niemal wszystko, co skutkuje tym, że często palone są w nich śmieci pochodzące z gospodarstw domowych. Dodatkowo uszkodzone czy stare urządzenia są nieefektywne energetycznie, przez co do wytworzenia takiej samej ilości ciepła, potrzeba większej ilości paliwa. Niepełne spalanie materiału, nieszczelność czy brak filtrów wyłapujących pyły sprawia, że są one nieekonomiczne i nieekologiczne. W Polsce spalenie 1 kg węgla w piecach przydomowych powoduje emisję od 37 do 283 g pyłu oraz od 4 do 39 g dwutlenku siarki. To bardzo dużo dlatego należy szukać rozwiązań, które zmienią polski klimat na lepsze. Polacy mają co raz większą tego świadomość i zaczynają stawiać na rekuperację, fotowoltaikę i wymianę pieców.

Świetnym rozwiązaniem jest również pompa ciepła. To najbardziej energooszczędne i jedno z najtańszych rozwiązań dla ogrzewania domu. Bezobsługowa, nie zajmuje wiele miejsca, nie wymaga składowania zapasów węgla ani butli gazowych. Pompa ciepła pobiera energię cieplną spoza budynku, aby następnie użyć jej do ogrzania wnętrza domu oraz wody użytkowej. Czerpiąc naturalne ciepło z powietrza, wody lub gruntu, potrzebuje do działania znacznie mniej prądu niż tradycyjne urządzenia grzewcze. Pompę ciepła możemy podłączyć do standardowej instalacji elektrycznej, albo posłużyć się prądem wytworzonym przez panele fotowoltaiczne. W tym ostatnim przypadku, otrzymujemy system grzewczy z całkowicie darmową energią, która jest w 100 % ekologiczna.

Koszt związany z zakupem i usługą montażu pompy ciepła zależy od indywidualnych cech inwestycji i może dochodzić do ok. 50 tys. zł. Wydatek można jednak odliczyć od podatku w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki zastosowaniu ulgi, roczne opodatkowanie użytkownika pompy ciepła będzie obliczane nie na bazie jego faktycznych zarobków, ale od kwoty dochodu pomniejszonej o wartość zrealizowanej inwestycji.

Jeśli chodzi o inne dofinansowania, warto zwrócić uwagę na program „Czyste powietrze”. Dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Dotacja może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania.

Od 1 stycznia 2021 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przejęli od Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii zadania związane z wdrażaniem programu „Stop Smog”. Program skierowany jest dla gmin położonych na obszarze, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa. Przeznaczony jest na wymianę lub likwidację wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne, termomodernizacja jednorodzinnych budynków mieszkalnych, podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

Warto korzystać i zmieniać polski klimat na lepsze!