Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Szkoły wreszcie się powiększą. Na początek Czersk i Kąty

Dodano: 21 grudnia 2018; Już w przyszłym roku gmina przystąpi do przygotowania projektów rozbudowy szkół w Czersku i Kątach. Prace budowlane mają ruszyć w 2020 roku.

W piątek radni będą uchwalać budżet gminy na 2019 rok. Został on przygotowany jeszcze przez poprzednie władze, ale obecni włodarze autopoprawkami chcą wprowadzić do niego dwie istotne zmiany.

- Zgodnie z tym, co zapowiadaliśmy w trakcie kampanii wyborczej, priorytetem będzie dla nas edukacja. Dlatego już do najbliższego budżetu zostaną wprowadzone projekty rozbudowy szkół podstawowych w Kątach i Czersku – ujawnia w rozmowie z GoraKalwaria.net wiceburmistrz Mateusz Baj.

Przyszły rok władze gminy chcą przeznaczyć na przygotowanie projektów i uzyskanie stosownych pozwoleń na budowę. - Natomiast w latach 2020-2021 zostaną one fizycznie zrealizowane – zapowiada Baj.

Prace gmina chce zacząć od szkoły w Czersku, ponieważ jak tłumaczy wiceburmistrz, można ją rozbudowywać w trakcie roku szkolnego. - Planujemy wstępnie, że prace ruszyłyby wiosną 2020 roku – podaje.

W przypadku szkoły w Kątach sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ trzeba będzie wybudować dodatkowe piętro. Główne prace nie będą mogły więc być prowadzone w trakcie roku szkolnego. - Musimy więc bardzo dobrze zgrać terminy, aby prace z użyciem ciężkiego sprzętu były wykonywane w okresie wakacyjnym, czyli od czerwca do sierpnia 2020 roku. Natomiast prace wykończeniowe będą mogły odbywać się już jesienią – tłumaczy Baj.

A co rozbudową szkołą nr 2 w Górze Kalwarii, do której obecnie uczęszcza najwięcej uczniów, jest przepełniona, a uczniowie muszą chodzić na dwie zmiany? - Ta inwestycja nie będzie realizowana w pierwszej kolejności z przyczyn formalno-prawnych, ale jesteśmy zdeterminowani, aby szkołę tę w najbliższym możliwym czasie rozbudować – zapewnia wiceburmistrz.

Mateusz Baj zwraca uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, będzie to inwestycja najbardziej kosztowna. Po drugie, teren, na którym miałaby być rozbudowywana „dwójka”, nie ma do tej pory uregulowanego stanu prawnego. Chodzi o nieruchomość po byłym przedszkolu integracyjnym, które zostało przeniesione do budynku przy ul. Bema. - Przykro to mówić, ale nasi poprzednicy nie zadbali o uregulowanie stanu prawnego tej nieruchomości i nie wystąpili do sądu z wnioskiem o zasiedzenie działki. Dopiero na początku przyszłego roku prawnicy urzędu złożą do sądu stosowny wniosek – wskazuje Mateusz Baj. Władze gminy liczą, iż kwestie prawne uda się rozwiązać do końca przyszłego roku. Wówczas na prace koncepcyjne, projektowe i uzyskanie niezbędnych pozwoleń byłoby miejsce w 2020 roku, a prace ruszyłyby od 2021.

Wiceburmistrz zaznacza, iż odnośnie tej szkoły magistrat ma ambitne plany. - Oprócz dodatkowych sal lekcyjnych chcemy wybudować nową halę sportową, zaplecze przedszkolne i plac zabaw - zdradza Mateusz Baj.

Mateusz Adamski

Fot. UGiM Góra Kalwaria


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (5)

XYZ

Data: 21 grudnia 2018, 09:28 Ciekawym faktem jest iż Burmistrz Baj, który nie startował w ostatnich wyborach samorządowych z komitetu Nowa Kalwaria (był redaktorem portalu gorakalwaria.net) wspomina o swoich planach przedwyborczych. Proszę powiedzcie mi o co chodzi?

Modernizować szkoły

Data: 21 grudnia 2018, 09:35 Trzeba podkreślić, bo pan redaktor nie ujął tego w artykule, że plany rozbudowy szkół to jest kontynuacja tego co rozpoczęły poprzednie władze Góry Kalwarii i burmistrz Zieliński.
Rodzice, dyrekcje obydwu szkół bardzo mocno zabiegały w ubiegłym roku i w 2018 roku o rozpoczęcie rozbudowy swoich placówek. Odbyło się wiele spotkań z poprzednimi władzami, które podjęły wówczas działania. Zostały przygotowane koncepcje rozbudowy szkoły w Kątach i w Czersku.
Bardzo dobrze, że obecni burmistrzowie i rada kontynuują te bardzo oczekiwane przez mieszkańców inwestycje.
Tyle, że nie można pisać, że jest to pomysł nowo wybranych władz, bo to nieprawda. Temat był już dużo wcześniej przygotowany.
panie redaktorze, więcej rzetelności, kampania wyborcza się już skończyła.

mma

Data: 21 grudnia 2018, 10:06 Ze słów wice burmistrza wynika ze Zieliński i cała poprzednia ekipa po prostu dała d..y i nic nie zrobiła z \'\'2\'\' przy Kalwaryjskiej .... dziękujemy ci P. Zieliński teraz buduj Konstancin ........

Aqq

Data: 22 grudnia 2018, 07:08 A ja bardzo bym chciała usłyszeć o planach budowy nowej szkoły w mieście. Miasto cały czas się rozrasta i dzieci będzie wciąż przybywać a rozbudowa ma ograniczone pole manewru.

swojak

Data: 28 grudnia 2018, 03:32 identyko w Brześcach. Też jak bedziemy chcieli rozbudować szkołę, to nie będzie jak, bo cały teren zajęty przez boisko, nie wiadomo szkolne czy wiejskie, a cała ziemia należy do wsi. Niedługo trzeba będzie budować, ale gdzie i na czyim?