Tablica uczci pamięć powstańców warszawskich z Góry Kalwarii
Dodano: 18 kwietnia 2024; Źródło: UMiG w Górze Kalwarii Gmina przesłała wniosek do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o zgodę na montaż w podcieniach ratusza tablicy poświęconej powstańcom warszawskim, związanym z gminą Góra Kalwaria.
Zapoczątkowane przez Legijną Górę Kalwarięobchody wybuchu Powstania Warszawskiego dotychczas odbywają się w naszym mieście obok kamienia ku czci por. Jana Białka (przy ulicy jego imienia), który oddał życie za Ojczyznę w czasie II wojny światowej, jednak w warszawskim zrywie udziału nie wziął (zginął w 1942 r.).
Skąd pomysł tablicy? W 2020 r. pracownik urzędu gminy Robert Korczak przygotował wystawę zdjęć „Nasi na barykadach”, przedstawiającą powstańców warszawskich związanych z gminą Góra Kalwaria. Spotkała się ona z nieprzeciętnym zainteresowaniem, także poza naszą gminą, gdyż wcześniej powszechnie sądzono, iż udział lokalnej społeczności w Powstaniu Warszawskim był śladowy. Tymczasem wystawa dowiodła, że walczyło w nim nie kilka, lecz blisko 20 osób mających związek z gminą Góra Kalwaria. Dzięki kontynuacji badań historycznych prowadzonych przez Roberta Korczaka okazało się, że znamy już ponad 100 nazwisk mieszkańców gminy, którzy byli uczestnikami wojennego zrywu stolicy.
Wobec powyższego burmistrz miasta i gminy Góra Kalwaria zdecydował się oficjalnie wystąpić z inicjatywą utworzenia w Górze Kalwarii miejsca pamięci poświęconego tej grupie żołnierzy konspiracji, tak aby wydobyć ją z niepamięci i oddać jej hołd. Na jego wniosek Rada Miejska jednogłośnie podjęła uchwałę - stanowisko w sprawie utworzenia miejsca pamięci. Powstał społeczny zespół do opracowania zawartości tablicy, a następnie jej treść (wraz z nazwiskami) przekazano do zaopiniowania do Instytutu Pamięci Narodowej. Według informacji IPN niebawem zakończy weryfikacja nazwisk.
Główna tablica z brązu wraz z tabliczkami-cegiełkami została zaprojektowana przez wybraną przez urząd gminy, po rozeznaniu rynku, pracownię Ewa & Roman Fleszar, na podstawie podpisanej umowy w sprawie sporządzenia koncepcji miejsca pamięci. Z koncepcją zapoznał się wspomniany zespół doradczy przy burmistrzu, którego uwagi uwzględniono.
Montaż tablicy zostanie skoordynowany z przygotowywanym na ten rok gruntownym remontem elewacji ratusza.
Urzędnicy chcieliby odsłonić nowe miejsce pamięci z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Dodaj swój komentarz




Najnowsze artykuły
- Jak szybko i bezpiecznie sprzedać samochód w Warszawie?
- Ostatni dzwonek na prezent na koniec roku szkolnego
- Aeropress — czym jest, jak działa i dlaczego warto go mieć?
- Usługi SEO – Jak Optymalizacja Może Zwiększyć Widoczność Twojej Strony?
- Patent motorowodny – kiedy warto go zrobić i do czego uprawnia?
- 4. Bieg Królowej Bony w Czersku
- Syn drugiej kategorii – Siemowit I (1215-1262)
- Jak poprawić szybkość działania strony na hostingu?
- Laserowa korekcja wzroku – jak przebiega zabieg i dla kogo jest przeznaczony?
- W środę premiera przewodnika Spacerownik po Czersku
Ostatnio na forum
mieszkaniec 2: Dzień dobry
Czy autor artykułu się podpisał ?
Bo ja...
Haha: A droga na Krzaki Czaplinkowskie nadal jak stała tak stoi i nic się...
Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej. Nowy wariant po DK50Maksiek: ...
Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej. Nowy wariant po DK50lasy: Chrońmy lasy - AOW byle nie przez Las Chojnowski
Ważna droga w Łubnej doczeka się remontuMarian: Czy ktoś się orientuje jak teraz wygląda sprawa mostu kolejowego.. jakoś...
expert z pod 40
Aha
Deuter
Janusz
- Bolesław ("Szlak"),
- Hipolit ("Sosna"),
- Leon ("Doktur"),
- Stanisław (Burza").
Niech pseudo - expert poczyta, to nie boli. Jak się ma 40 lat w wykonaniu experta to i umysł nie taki, a jak korporacja go wyprała to i historia naszych Bohaterów - ludziom małego ducha i serca nie jest znana ..., weź sobie seriale pooglądaj, pewnie typu Niewolnica Izaura .., nawet kawiarnia była człowieku bez historii....................
Zły