Te projekty są jak krzyk: weźcie się w końcu za to zapyziałe miasto!

Dodano: 7 października 2016; Trwa głosowanie mieszkańców nad tzw. budżetem obywatelskim. Większość ze zgłoszonych projektów jest jak krzyk rozpaczy skierowany do władz: weźcie się w końcu do roboty, zróbcie coś, żeby nasze miasto nie było tak zapyziałe!


News will be here

Głosowanie nad projektami tzw. budżetu obywatelskiego jest teraz modne w samorządach w całym kraju. Jego ideą jest, żeby zmobilizować mieszkańców do zaangażowania się w działalność publiczną. Żeby mieszkańcy zgłosili pomysły, zebrali podpisy, namówili znajomych do głosowania. I coś dla siebie wywalczyli: kawałek chodnika, wyasfaltowanie drogi czy plac zabaw przy swoim osiedlu.

Tak jest w całej Polsce. A jak jest w Górze Kalwarii? U nas jest inaczej. U nas mieszkańcy wyręczają władze, którym wyraźnie brak na to miasto pomysłu. Bo jak inaczej nazwać projekty stworzenia fontanny na rynku, ucywilizowania źródełka św. Antoniego czy utworzenia turystycznych szlaków tematycznych?

Przecież te projekty są po prostu krzyknięciem naszym władzom prosto w twarz: weźcie się wreszcie do roboty, zróbcie w końcu coś, żeby nasze miasto nie było tak zapyziałe! Żeby stało się wreszcie atrakcyjne i dla turystów, i dla nas - mieszkańców.

Bo czy to mieszkańcy powinni się troszczyć o to, żeby źródełko św. Antoniego nie wyglądało jak publiczny szalet (którego nawiasem mówiąc w mieście bardzo brakuje)? Czy to społecznicy powinni zabiegać o rzecz tak podstawową w mającej ambicje przyciągnięcia turystów gminie jak oznakowane szlaki tematyczne? Wreszcie czy troską mieszkańców powinno być takie zagospodarowanie głównego placu w mieście, żeby nie przypominał betonowej pustyni?

To oczywiście bardzo dobrze, że mieszkańcy się w takie działania angażują. Szkoda tylko, że muszą wyręczać nasze władze, które powinny się tymi sprawami zajmować na co dzień, i które za to biorą pieniądze.

Mateusz Baj
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (30)

bubu

Data: 7 października 2016, 09:33 Miasto idzie w ruine już od pewnego czasu, coraz wiecej ludzi młodych po prostu się wyprowadza, niedługo to będzie miasto starych ludzi

L.

Data: 7 października 2016, 09:50 Zabrakło w ostatni zdaniu: \"ciężkie pieniądze\".
Ale podpisuję się obiema rękami i nogami! To władza jest dla ludzi a nie ludzie dla władzy. Niektórzy chyba o tym zapominają.

Olka

Data: 7 października 2016, 11:22 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

reporter

Data: 7 października 2016, 11:41 zdecydowanie się zgadzam

zeki

Data: 7 października 2016, 12:24 A władza od dziś jest w ratuszu? Nagle głos krytyki po latach milczenia się pojawia? Od czasów burmistrza Latały miasto ulega degradacji, w zasadzie w miejscach gdzie wtedy nie przeprowadzono remontów miasto wygląda jak skansen z PRL. W zeszłym roku zgłoszony był projekt budowy jednej z ulic i też podobnych tonów próżno było szukać w publikacjach na łamach tego portalu. I nagle krytyka władzy? Co się stało???

Dorota

Data: 7 października 2016, 13:12 Powinniście wymienić władze ale tak kompletnie a nie tylko tasowanie stanowisk!

Magnus

Data: 7 października 2016, 14:02 Ta gmina to jedna wielka porażka. Brak jakiegokolwiek pomysłu na długoterminowy rozwój, inwestycje typu Hala czy bieżnia nie są warte nawet komentarza. Moim zdaniem brak jest po prostu ludzi kreatywnych młodych i z wyobraźnią. Brak jakiejś dynamicznej ekipy której będzie się chciało coś zdziałać.

Gaja

Data: 7 października 2016, 17:14 A po co się wysilać i coś robić jak za nierobienie też się dostaje duże pieniądze.

melba

Data: 7 października 2016, 18:36 Przyjda nowe wybory i scenariusz sie powtorzy, chyba, ze po drodze przydarzy sie mala Apokalipsa. Ludzie sa leniwi, troche popsiocza i kochani wlodarze znow stana na mostku Titanica. A gdzie jest tablica z ratusza? GK to tylko plankton, w calej Polsce zlodziejstwo trzyma sie jak beton, ale jednak ktos sobie wzial problem na klate, bo slynnej tablicy brak. Czyzby kropla jednak drazyla skale? Czy ktos cos wie, mo

Rysiek

Data: 7 października 2016, 20:50 Zapyziałe to mało powiedziane !
Samochody ZGK po kilka razy dziennie przemierzają ul. Towarową z rowu wylewają się śmieci na całej długości.
Ktoś powie że to ulica powiatowa- ale w Górze Kalwarii.
Jeśli samochód ZGK raz w tygodniu odbiera śmieci od BABIKA to może raz w roku wybrać śmieci z rowu !
A firmy z tej ulicy to płacą podatki do gminy czy do powiatu ?

?

Data: 8 października 2016, 08:45 Może ktoś zrobiłby takie zestawienie ile jest w mieście banków,a ile zakładów pracy !
Dzwoni pani z banku i mówi że ma dla mnie produkt i że będę oszczędzał jak wciśnie mi ten wyrób.
A ile ja zaoszczędzę skoro zarabiam 1400 PLN (fizycznie)
A takich burmiszczów trzech w ciepełku za nic nie odpowiadają -- szkoda gadać .

Młoda

Data: 8 października 2016, 08:48 A kto przepraszam ta władze wybral? Zdaje sie ze mieszkańcy Góry Kalwarii. Wiec czemu teraz narzekacie. Macie co chcieliscie i wybraliscie.

a..

Data: 8 października 2016, 09:42
czyja to wina?

- ponad połowa uprawnionych mieszkańców nie bierze udziału w głosowaniach,

- ponad 60% głosujących opowiedziało się za zmianą władz; głosy się rozproszyły i wyszło z tego g...,

- wybrano kilku? radnych, którzy do prac Rady nie wnoszą nic,

- mimo \"rzeszy? oburzonych\" nie działa w Gminie choćby jedno (dosłownie jedno) stowarzyszenie, które pracowałoby nad kompleksowym programem zmian,

- o czym świadczy niska frekwencja wyborców na sesjach Rady, zebraniach mieszkańców, rocznicowych uroczystościach, innych akcjach pokazujących chęć WSPÓLNEGO DZIAŁANIA - tzw. troski mieszkańców o SWOJE SPRAWY?,

- ilu mieszkańców, godnych otrzymania mandatu społecznego, przepada regularnie w wyborach, bo Suweren kieruje się miałkimi przesłankami przeciw, bądź \"sprzedaje\" swój głos za bezcen... ,

- ile kompetentnych osób nie angażuje się w sprawy wspólnoty gminnej - i z jakich powodów,

katalog pytań i uwag jest większy, ale czy ludzie są w stanie
(czy chcą?, czy im na tym zależy?, czy potrafią dać coś od siebie?)
zająć się na poważnie najważniejszymi dla siebie sprawami?

czyja to wina?reporter

Data: 8 października 2016, 11:06 Młoda - tak, mieszkańców mamy w GK biernych, boją się zmian, głosują na zasadzie - oepsze stare niż nowe; na szczęście tu wprowadza się coraz więcej nowych ludzi, w nich nadzieja

Taraś

Data: 8 października 2016, 20:05 Władze ktoś wybrał? Winni są ci co nie poszli do wyborów, bo im wszystko jedno. Jaka była mobilizacja rodzin pracowników urzędu? Wszyscy z tych rodzin głosowali - skutecznie. Był samochód - przyczepa z układem, kandydat na burmistrza został wice w powiecie - na ile nam się polepszyło? A z jakiego ugrupowania jest starosta - kto rozdaje karty w powiecie i co z tego mamy my. Ale pytanie do do redakcji - z tego co wieść gminna niesie - radni zrezygnowali z diet z uwagi na trudną sytuację budżetu [kredyty i zadłużenie} - to dobre bo praca społeczna nie wskazuje na korzyści własne.

Biały

Data: 9 października 2016, 16:58 @ Młoda :\"A kto przepraszam ta władze wybral?
To tylko tak wygląda że my ich wybieramy .
Nikt rozsądny nie głosuje na Jackóf i Posiwkóf a oni i tak są !

pele

Data: 9 października 2016, 17:11 Wizja, plan, ludzie i środki, sukces. To naturalny sposób działania. Wizję trzeba mieć na rok, pięć, dwadzieścia lat, planować, dobierać ludzi, szukać źródeł finansowania. Nasi włodarze wizji rozwoju gminy nie mają- to wynika z ich dotychczasowych działań. Dlatego gmina za ich rządów rozwijać się nie będzie. Jakiś plan mają, prawdopodobnie polega on na wykonaniu budżetu- ich zdaniem będzie ok jak cyferki będą się zgadzały. Nie na tym polega zarządzanie gminą! Burmistrz z sobie tylko znanych powodów pozbywa się ludzi, którzy działają ku naszemu dobru ( np. p. Polaczyńska). Po jego decyzji zapyzialstwo i tandeta wkracza w gminną kulturę, a nasze pieniądze są wydawane np. na rzecz TONZ-u i niektórych mieszkańców Czerska (chyba niezgodnie z prawem). Następuje równanie poziomu do poziomu naszych trzech tenorów. Ekipa obecnego burmistrza powinna odejść, a wraz z nią wszelkie powiązania, które obecnie wpływają na jej działania. Prawda jest taka, że wybór zależy od nas.

XYZ

Data: 10 października 2016, 14:04 Przez wiele lat nic się nie działo w GK stąd takie zaniedbania. Teraz zmiany widać gołym okiem, choć zawsze można by zrobić więcej. A i fuszerki i ich naprawa trwa zbyt długo (mam tu na myśli Salę Gimnastyczną i brak wyegzekwowania jej naprawy przez Władze Powiatu). A tak swoją drogą skoro wszystko już upolityczniamy. To kogo waszym zdaniem należałoby wymienić, a kogo zamienić?

jan 74lat

Data: 18 października 2016, 15:18 W Górze jest dobrze i nie ma co zmieniać-psuć.władza z radnymi prężnie działa i widać zmiany jak na dłoni, tylko trza je chcieć dostrzec.niech małolactwo się weźmnie za łopatę i społecznie podziała np na skarpie w sobotę a nie po internecie szaleje.kiedyś jak nie było pieniędzy to społeczno-robotniczo-chłopskim zrywem żeśmy w GK most pobudowali w 55roku a dziś wszyscy się tylko mądrzom

Nimue

Data: 2 listopada 2016, 13:54 Do Jana \\74 lata! Tu trzeba totalnej zmiany władzy bo Wy razem z waszymi rodzinami rozsiedliscie się na stołkach, w szkołach i innych publicznych insytucjach, na stalych pensjach, dodatkach itp. i tak wam dobrze, że nic nie chcecie zmieniać i dlatego ta gmina tak wygląda. Nie dopuszczenie nowych, nieznanych sobie osób, okopaliscie się na swoich stołkach, ale wszystko się kiedyś kończy. Także prorokuje że już w następnych wyborach nie wygracie! Czego sobie i innym mieszkańcom tej Gminy życzę!
inny krzysztof

Data: 5 listopada 2016, 13:00 @ jan 74lat
Panie Janie !
Dużo rzeczy zostało wybudowane dla pożytku nas wszystkich i nastały złodziejskie czasy że niedługo zabiorą \"rybakom\" czy innym wędkarzom Brzankę,Strażakom remizę i tak dalej.
ZGK dostał wszystko i dostaje od miasta (znaczy nas wszystkich) i nas doi !
Puki będzie Zieliński i reszta ,nic się nie zmieni !
Sprowadziliście p.A Dobę ja proponuję Krzysztofa Kononowicza na razie na pogadankę.
Gdyby został burmistrzem gorzej by nie było !

jan

Data: 19 listopada 2016, 15:03 kiedy ta władza zacznie tworzyc nowe miejsca pracy zeby ludzie nie musieli dojeżdzac do pracy, siedza biora pieniadze i nic nierobia!!!

ror

Data: 29 listopada 2016, 13:05 Ile tu błędów ortograficznych, czy ludzie do szkoły nie chodzili? Im młodsi tym beznadziejniejsi, chyba to skutek gimnazjów.A mądrzą się

Ryszard

Data: 18 grudnia 2016, 15:19 @ ror
Znaczy że atrykuł \"0świata oczkiem w głowie\" to lipa !
Chyba że oczkiem są nauczyciele i ich konta bankowe .

wyborca

Data: 19 grudnia 2016, 23:30 Masz rację Ryszardzie i dlatego zapraszamy, dołącz do naszego grona pedagogicznych bogaczy!

dbf

Data: 26 stycznia 2017, 12:26 W przyszłym roku będą wybory. Specjalnie na tę okazję, w samorządach, PIS wprowadzi dwukadencyjność.
Starzy działacze zacznijcie się do tego przyzwyczajać i zawczasu przygotujcie kartonowe pudełka do spakowania swoich rzeczy.

marek

Data: 1 lutego 2017, 01:03 Góra kalawia sie zmieni na lepsze, bedzie czescia warszawy
Ten pomysł PiS całkowicie zmieni Warszawę. Projekt ustawy obejmuje przyłączenie 33 gmin do stolicy
https://www.wprost.pl/kraj/10040952/Ten-pomysl-PiS-calkowicie-zmieni-Warszawe-Projekt-ustawy-obejmuje-przylaczenie-33-gmin-do-stolicy.html

Majka

Data: 16 marca 2017, 18:49 Zdecydowanie zapyziałe miasto, ale mieszkańcy w końcu to dostrzegli, a władze nadal nie widzą potrzeby zmian. Dlatego należy w najbliższych wyborach zmienić władzę.

fyza

Data: 27 czerwca 2017, 11:23 zbliżają się wybory samorządowe , jest okazja żeby wymienić tych zaśniedziałych Glińskich , nadstawnych , posiewków na młoda krew , ale ty my wszyscy musimy iść głosować , głosować mądrze z głową, a nie tylko narzekać


a

Data: 27 czerwca 2017, 12:46 Przypominam mój wpis z 8 paźdz. ubr. -jakże współbrzmiący z niektórymi innymi:czyja to wina?

- ponad połowa uprawnionych mieszkańców nie bierze udziału w głosowaniach,

- ponad 60% głosujących opowiedziało się za zmianą władz; głosy się rozproszyły i wyszło z tego g...,

- wybrano kilku? radnych, którzy do prac Rady nie wnoszą nic,

- mimo \\\"rzeszy? oburzonych\\\" nie działa w Gminie choćby jedno (dosłownie jedno) stowarzyszenie, które pracowałoby nad kompleksowym programem zmian,

- o czym świadczy niska frekwencja wyborców na sesjach Rady, zebraniach mieszkańców, rocznicowych uroczystościach, innych akcjach pokazujących chęć WSPÓLNEGO DZIAŁANIA - tzw. troski mieszkańców o SWOJE SPRAWY?,

- ilu mieszkańców, godnych otrzymania mandatu społecznego, przepada regularnie w wyborach, bo Suweren kieruje się miałkimi przesłankami przeciw, bądź \\\"sprzedaje\\\" swój głos za bezcen... ,

- ile kompetentnych osób nie angażuje się w sprawy wspólnoty gminnej - i z jakich powodów,

katalog pytań i uwag jest większy, ale czy ludzie są w stanie
(czy chcą?, czy im na tym zależy?, czy potrafią dać coś od siebie?)
zająć się na poważnie najważniejszymi dla siebie sprawami?

czyja to wina?\"

I co dalej??