Tester oprogramowania – jak nim zostać?

Dodano: 20 września 2022; Kształcąc się w zawodzie programisty, czeka Cię wiele atrakcyjnych ścieżek rozwoju. Jedną z nich jest oczywiście praca testera oprogramowania. Odgrywa on kluczową rolę w całym procesie tworzenia programu lub aplikacji. Zanim produkt zostanie wypuszczony na rynek i oddany w ręce użytkowników, konieczne jest sprawdzenie, czy działa poprawnie. Jeśli bowiem istnieje jakaś luka, której napotkanie spowoduje awarię, to można być pewnym, że prędzej czy później jakiś użytkownik przypadkowo ją znajdzie.


News will be here

Jak wygląda praca testera oprogramowania?

Tester oprogramowania na co dzień przeprowadza testy funkcjonalności zaprojektowanego produktu. Jego zadaniem jest zlokalizowanie jak największej ilości błędów, które posiada dana aplikacja. Proces testowania odbywa się zatem zarówno na komputerze, jak i na urządzeniu mobilnym. Choć praca testera polega na wykrywaniu niedociągnięć pozostałych pracowników, to należy pamiętać, że jest to konieczne i ma na celu wspólne dobro. Przygotowując raporty z testu, nie należy nikogo obwiniać, lecz w konkretny sposób przedstawić znalezione niedoskonałości. Z tego powodu podczas kursów Codecool (https://codecool.com/pl/) dużą wagę przykłada się również do rozwijania umiejętności komunikacji, autoprezentacji i aktywnego słuchania. Wszystko po to, by móc wykonywać swoją pracę w profesjonalnej, drużynowej atmosferze. 

 

Czy tester musi umieć programować?

Choć tester oprogramowania sam nie pisze kodów i nie przeprowadza debugowania, to powinien znać podstawy programowania. Ściśle współpracuje bowiem z programistami. Poza tym, jeśli zechcesz zostać testerem automatyzującym, to prawdopodobnie będziesz przeprowadzać niezbędne testy w Javie, PHP lub JavaScript. Jeśli nie znasz obecnie żadnego języka programowania, nic nie stoi na przeszkodzie, by opanować je w zaledwie kilka miesięcy podczas kursów programistycznych (https://codecool.com/pl/blog/nauka-programowania-od-zera/). Możesz również zdecydować się na kurs z gwarancją pracy. Co to znaczy? Po ukończeniu nauki, szkoła Codecool zorganizuje dla Ciebie rozmowy kwalifikacyjne, po których dostaniesz pracę u jednego z ponad 300 partnerów biznesowych, wśród których są tacy giganci jak Motorola, PKO BP, czy Luxoft. Ze statystyk wynika, że średnio wystarczą Ci dwie rozmowy, żeby osiągnąć ten cel.

Nauka na kursie Full-stack Developer podzielona jest na 4 moduły, podczas których poznasz kilka języków programowania, frameworki, opanujesz zasady projektowania obiektowego oraz oczywiście zaawansowane techniki testowania. Tak kompleksowa, intensywna nauka pozwoli Ci rozwijać się w wybranym przez Ciebie obszarze programowania. Jeśli zatem nie spodoba Ci się zawód testera, bez problemu będziesz mógł zostać junior web developerem czy front-end developerem.