Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Tlenoterapia przewlekła – jak powinien leczyć się chory?

Dodano: 22 lipca 2020; Napady duszności wynikające z zaawansowanego stadium rozwoju astmy, niewydolność oddechowa, przebyte udary i zawały, intensywny wysiłek fizyczny bądź intelektualny. W każdym z tych przypadków zbawieniem dla chorego okazuje się tlenoterapia, a w tym- w zależności od stanu pacjenta- kuracja jednorazowa bądź przewlekła, czyli stosowana jako stałe narzędzie wspomagające proces leczenia.

Podstawą badanie

Osoba, u której stwierdzono objawy sugerujące konieczność rozpoczęcia tlenoterapii, powinna mieć przeprowadzone specjalistyczne badanie jakim jest gazometria krwi tętniczej. W ten sposób lekarz może ocenić stopień wydolności oddechowej, biorąc pod uwagę jakie jest ciśnienie parcjalnego tlenu we krwi tętniczej wymagającego leczenia. Celowo w związku z tym pobiera się próbkę krwi z tętnicy i przekazuje ją do testów, co pozwala uzyskać w pełni klarowny obraz sytuacji i wiarygodny wynik. Czasami pada decyzja o badaniu krwi arterializowanej, która z kolei jest brana z opuszki palca, w niektórych sytuacjach z płatka ucha. Nie są to jednakże na tyle miarodajne wyniki jak w przypadku wyżej wspomnianej próbki z krwi tętniczej. By zrealizować badanie, pacjent musi być zrelaksowany, znajdować się w stanie spoczynku, a także mieć wcześniej objawy ewidentnie na tyle długotrwałe, że lekarz prowadzący zleci tlenoterapię.

Po testach

Gdy badanie potwierdzi przewidywaną diagnozę, wskazując, że chory powinien stosować tlenoterapię przewlekłą, krok następny to określenie przepływu tlenu. Specjalista musi oszacować, jaki przepływ jest konieczny u konkretnej osoby. Wyraża się go natomiast w przeliczniku litry na minutę. Na koniec decyzja o sposobie podawania tlenu. Przeważnie wybór pada na koncentratory. Są one dostępne w wypożyczalniach typu Elektrotechmed, gdzie można wynająć je na interesujący nas okres, a z czasem zamienić na inny model czy też oddać do serwisu i korzystać z niego nadal. Chory ma wówczas sposobność leczenia się z zastosowaniem najwyższej klasy sprzętu, a co za tym idzie gwarantuje sobie poziom leczenia taki jak na oddziale szpitalnym, tyle że w warunkach domowych. Jest to rozwiązanie wygodne i komfortowe dla pacjenta, który nie tylko może zmagać się ze swą chorobą w zaciszu własnych czterech ścian, lecz również korzysta z solidnej i niezawodnej aparatury, podobnie jak podczas pobytu w prestiżowych klinikach czy specjalistycznych przychodniach. Zdecydowanie „za” koncentratorami tlenowymi przemawia również fakt, iż jest to sprzęt, który może być dostępny w dwóch wariantach- jako urządzenie mobilne oraz stacjonarne.

Kiedy zapadnie decyzja

Postanawiając wybrać koncentrator tlenu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, w tym nie tylko odpowiedni model – przenośny bądź stały, ale także jego gabaryty, parametry techniczne oraz to, czy decydujemy się na sprzęt używany, czy też zupełnie nowy, na własność, czy z wypożyczalni typu Elektrotechmed. Łączny koszt inwestycji w fachową aparaturę tego rodzaju to nierzadko niemal kilkanaście tysięcy złotych. Jeśli natomiast chodzi o cenę wynajmu, mowa o sumach pieniężnych rzędu kilkuset złotych w skali miesiąca. Ponadto, warto uwzględnić podczas dokonywania selekcji określonego modelu, jakie jest oznaczenie stężenia tlenu w przewodzie wyprowadzającym, co z kolei pozwoli ustalić skuteczność zastosowania urządzenia w praktyce. Do tego, nie zapomnijmy o ogólnym stanie narzędzia – czy działa głośno, czy cicho, czy nie zużywa za dużo prądu, czy wymaga częstego ładowania (w przypadku modeli przenośnych).