Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Trener Kazimierz Górski zawsze kochał Górę Kalwarię

Dodano: 2 marca 2021; Gdyby nadal żył, twórca największych sukcesów w historii polskiej piłki nożnej, świętowałby we wtorek 2 marca swoje setne urodziny.

Kazimierz Górski urodził się marca 1921 roku we Lwowie. W latach 1966 i 1970–1976 był selekcjonerem reprezentacji Polski, którą doprowadził do triumfu na igrzyskach olimpijskich 1972 w Monachium oraz finału igrzysk olimpijskich 1976 w Montrealu, a także zajęcia 3. miejsca na mistrzostwach świata 1974 w Niemczech Zachodnich. Następnie prowadził kluby w Grecji, m.in. Panathinaikos AO i Olympiakos SFP – z obydwoma wywalczył mistrzostwo kraju.

Legendarny szkoleniowiec choć nie mieszkał w Górze Kalwarii, to był związany z naszym miastem ze względu na turniej piłki nożnej dzieci do lat 13, który nosi jego imię. - Kiedy ostatni raz Kazimierz Górski obchodził urodziny, właśnie u nas, w Górze Kalwarii powiedział mi, że żałuje, że nie może już tutaj zamieszkać - wspominała w październiku 2007 roku na łamach "Kuriera Południowego" ówczesna burmistrz Barbara Samborska. To właśnie wtedy, rok po śmierci trenera Górskiego, jego imię nadano rondu, na którym przecinały się drogi krajowe nr 50 i nr 79. - Zawsze kochał Górę Kalwarię, zawsze był na bieżąco z wynikami Korony Góra Kalwaria - powiedział wtedy ówczesny prezes PZPN, Michał Listkiewicz.

Imię trenera Kazimierza Górskiego nosi też szkoła podstawowa w Czaplinku.

(mat)

Fot. Autorstwa Archiwum Kancelarii Prezydenta RP - www.prezydent.pl, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5912449


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (1)

Wyborca

Data: 2 marca 2021, 16:53 Może choć z te j okazji otworzy strzyzewski basen