Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Tuż przed majówką doszło do zmian w Radzie Miejskiej

Dodano: 30 kwietnia 2021; W piątek z funkcji wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Górze Kalwarii odwołano Bożenę Molak i Szymona Krupę. W ich miejsce wybrano Wojciecha Kochańskiego oraz Tomasza Urę.

Przypomnijmy, iż od 2018 roku w Radzie Miejskiej zawiązała się większościowa w której znaleźli się radni z trzech komitetów wyborczych: „Nowa Kalwaria” obecnego burmistrza Arkadiusza Strzyżewskiego, „Razem dla Góry” kandydatki na burmistrza Danuty Rechni oraz „Prawa i Sprawiedliwości”. W opozycji znalazło się natomiast siedmioro radnych z komitetów wspierających w wyborach byłego burmistrza Dariusza Zielińskiego. Aleksandra Fedynicz-Komosa, Jacek Gliński, Czesława Książek, Zenon Nadstawny, Andrzej Posiewka, Tomasz Ura oraz Rozalia Zdulska utworzyli klub „Bezpartyjni Naszej Gminy”.

Wówczas koalicja rządząca na przewodniczącego Rady Miejskiej wybrała Jana Rokitę (wówczas w klubie PiS), a na wiceprzewodniczących Szymona Krupę („Razem zmienimy Górę”) i Bożenę Molak (wówczas „Razem dla Góry”).

Nowy burmistrz, Arkadiusz Strzyżewski, na swoich zastępców powłał Danutę Rechnię (przed drugą turą wyborów poparła jego kandydaturę) i Mateusza Baja (zrezygnował z mandatu radnego Powiatu Piaseczyńskiego).

Taki stan rzeczy trwał do czerwca 2020 roku, kiedy z funkcji wiceburmistrza odwołana została Danuta Rechnia. W reakcji na tę decyzję burmistrza Arkadiusza Strzyżewskiego, sześcioro radnych wydało oświadczenie, w którym poinformowało o utworzeniu klubu „Razem dla Góry",  przypieczętowując tym samym upadek dotychczasowej koalicji rządzącej. W skład nowego klubu weszli: Bożena Molak, Jan Jarosz, Teresa Jędral, Wojciech Kochański, Iwona Szymańska i Urszula Wroniewicz.

Od sierpnia nowopowstała koalicja – klubów „Bezpartyjni Naszej Gminy” i „Razem dla Góry” próbowała odwołać z funkcji przewodniczącego Jana Rokitę. O sprawie pisaliśmy na łamach GoraKalwaria.net kilkanaście razy. Udało się to dopiero w lutym tego roku, kiedy podjęto uchwałę w sprawie wygaśnięcia przez radnego Rokitę funkcji przewodniczącego. W marcu nową szefową Rady Miejskiej została Aleksandra Fedynicz-Komosa z klubu „Bezpartyjni Naszej Gminy”.

Do kolejnych zmian personalnych w Radzie doszło w piątkowe popołudnie, tuż przed rozpoczęciem długiego weekendu majowego. Na wniosek sześciorga radnych przeprowadzono głosowanie w sprawie odwołania dotychczasowych wiceprzewodniczących Bożeny Molak (obecnie radna niezrzeszona) i Szymona Krupy (szef klubu „Razem zmienimy Górę”). W tajnym głosowaniu za ich odwołaniem opowiedziało się 12 radnych.

Wcześniej Rada Miejska podjęła decyzję o zwiększeniu liczby wiceprzewodniczących z dwóch do trzech. Przeciwko takiej zmianie opowiedział się klub „Razem zmienimy Górę”. – Jako klub nie widzimy takiej potrzeby – stwierdził Szymon Krupa, dodając, iż w okolicznych radach miejskich nie ma takiej sytuacji, że jest aż troje  wiceprzewodniczących.

Radny Tomasz Ura przekonywał, iż jest to sposób na przywrócenie normalności i naprawienie tego, co zostało zepsute na początku kadencji. Jak sprecyzował, 7-osobowy klub „Bezpartyjni Naszej Gminy” nie miał w komisji prezydialnej swojego przedstawiciela. – Podjęliśmy decyzję, aby trzech wiceprzewodniczących to byli przedstawiciele trzech klubów radnych. Jest to pomysł zaciągnięty z Sejmu – wskazał Tomasz Ura. Zapewnił jednocześnie, iż nie jest to „skok na stołki”.

Ostatecznie zarówno będący obecnie w opozycji klub „Razem zmienimy Górę”, a także radni niezrzeszeni nie zgłosili żadnego kandydata na wiceprzewodniczącego. Natomiast większość rządząca w Radzie Miejskiej wskazała na Wojciecha Kochańskiego („Razem dla Góry”) i Tomasza Urę („Bezpartyjni naszej gminy”).

(mat)
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (45)

Ewa Orla

Data: 30 kwietnia 2021, 17:45 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Maria

Data: 30 kwietnia 2021, 17:48 Jedyny chłopak, któremu się chciało ogarniać i dziobać rzeczy i kobieta, która latami działa na rzecz społeczności. Będziemy mieli więcej misteriów paschalnych i wrzeszczącej pani Fedynicz-Komosy, która nie radzi sobie z agresją :) fantastycznie

Ronald

Data: 30 kwietnia 2021, 18:10 Odwołać natychmiast rade miejską!!! 3 wice hahaa Ura mówi, że z sejmu wzięli. Masakraaaaaaa

Mieszkaniec

Data: 30 kwietnia 2021, 18:49 Czy obaj Panowie będą mieli siłę i ZDROWIE do działania ? 😏

Monika bartys

Data: 30 kwietnia 2021, 18:50 czy ktoś ogarnia jeszcze co dzieje się w tej \"RADZIEmiejskiej\"

Truteń Zenobi

Data: 30 kwietnia 2021, 18:50 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Truteń Zenobi

Data: 30 kwietnia 2021, 20:57 Zapodam panu stronkę z wierszykami pt.\"Bajeczki Babci Pimpusowej tam przeczyta pan w orginale ja zacytowałem z pamięci ! 27 wiersz
https://www.waligorski.art.pl/liryka.php?litera=b&nazwa=7

ale heca

Data: 30 kwietnia 2021, 21:00 \"Jest to pomysł zaciągnięty z Sejmu – wskazał Tomasz Ura. Zapewnił jednocześnie, iż nie jest to „skok na stołki”.

A protesty nie są polityczne

Ewa Orla

Data: 30 kwietnia 2021, 22:13 Napisze jeszcze raz, że aż palą się do stołków, ODWOŁAĆ RADĘ !

Jan

Data: 30 kwietnia 2021, 22:23 Litości - Partyjni, Bezpartyjni, Nowa Kalwaria, Razem dla Góry, Bezpartyjni naszej Gminy, Razem zmieniamy Górę - co to jest? Czy ktoś widział tych Bezpartyjnych czy ponoć Razem w działaniu? Dobrze, że pandemia i zdalnie działają, oby społecznie .......................................

Olo

Data: 1 maja 2021, 06:40 Najlepsza decyzja tej kadencji, ten kwik popleczników burmistrza świadczy że rada gminy idzie w dobrym kierunku.

Mieszkanka

Data: 1 maja 2021, 07:19 Dlaczego odwołaliście ludzi,którzy robili najwięcej? Widać że tańczycie jak wam Alekandra zagra. I ponoć wybory odbyły się mimo nieobecnosci wiceprzewodniczącej.Jakze to?

Uwaga

Data: 1 maja 2021, 07:28 A jaki jest powód odwołania? Wszyscy jestesmy bardzo ciekawi. Co Pani trzesąca wymyśliła, jaki powód pytam jeszcze raz? ???

Mieszkanka wsi

Data: 1 maja 2021, 07:35 Witam, czy ktoś wie dlaczego dlaczego odwołana P.Bozene? W naszej okolicy zrobiła bardzo wiele, walczyła o szkołę jak lwica, mamy chodniki, remonty drog.poświęca swój czas na każdą sprawę z którą się do niej zwrócimy. Jest mądra i takiej mądrości trzeba tym. Którzy doprowadzili do tego odwołania.
I naprawdę daje z siebie wszystko. Pani Bozeno my jestesmy z Panią.

Gggg

Data: 1 maja 2021, 07:55 Oj burmistrz ma teraz ciepło

Snap atack

Data: 1 maja 2021, 09:33 A p. Strzyżewski nadal uważa, że będzie piastował stanowisko kolejną kadencję?

czytelnik

Data: 1 maja 2021, 09:50
@Mieszkanka wsi
My mieszkańcy SM też mamy chodnik i mamy prezesa ale nikt o niego specjalnie nie zabiegał , ktoś zrobił wałek, my mamy chodnik miasto straciła kasę co z tego ma p. radna ?

Hahaahha

Data: 1 maja 2021, 10:20 To śmieszne miasto samo się zaora niedługo będzie jak u Włochów puste miasta i pustostany dookoła a Jarek będzie mieszkał w klasztorze hahahahaha

niesłusznie

Data: 1 maja 2021, 11:22 Pani Bożena Molak niesłusznie odwołana, jeżeli takich ludzi odwołujecie to politykujecie a nie zarządzacie mądrze. Pani Bożeno wspieramy Panią, szkoda bardzo dla gminy.

do Gggg

Data: 1 maja 2021, 12:43 Widzę, że napisała to osoba dobrze zorientowana w planach większości w Radzie. Kibic nie umiejący ukryć ekscytacji?

Piok

Data: 1 maja 2021, 22:06 Witami ekipe zielinskiego
Gratulacje w koncu wrace stre
Jak tam Nadstawny znowu gora

Jego ekscelencja

Data: 2 maja 2021, 07:09 Nielegalny herb ,nazwa ul. rtm. Witolda Pileckiego napisana z błędem a oni cycki sobie przyprawiają .

Dziękuję

Data: 2 maja 2021, 12:43 Jako mieszkaniec, obywatel i podatnik chciałbym podziękować władzy poprzedniej i obecnej , że w szybkim tępie 45 dni wykonała modernizację sieci wodociągowo- kanalizacyjnej z uwzględnieniem odbioru wód opadowych.
Teraz kżdy kto będzie przemieszczał się po naszym wspaniałym miasteczku nigdy nie będzie ochlapany przez samochody ,a woda z jezdni nie będzie wdzierała się na nasze podwórka !
Piesi śmiało mogą oczekiwać na zielone światło stojąc przed przejściem dla pieszych.

zły

Data: 3 maja 2021, 09:02 @Dziękuję jeszcze nie dodałeś podziękowań za równiutki asfalt pięknie zgrany ze studzienkami. Ale widać dalej dąźą do perfekcji ciągle poprawiając i dopieszczając nawierzchnię.

obywatel

Data: 3 maja 2021, 13:04 Szanowni mieszkańcy radny chcąc działać dla dobra mieszkańców musi mieć zagwarantowaną współpracę z większością rady, Można być radnym i ślepo podnosić ręce pod każdym i dobrym i złym pomysłem burmistrza. Rada powinna czuwać i nie wyrażać zgody na krzywdzące decyzje podejmowane przez burmistrza (ostatnia batalia o wyłudzanie pieniędzy od przedsiębiorców pod groźbą odłączenia kanalizacji). Pani Bożena Molak mogła wiele zrobić dla mieszkańców bo do niedawna była w koalicji większościowej i radni na te inwestycję wyrazili zgodę.

Robert

Data: 3 maja 2021, 22:02 Jedni warci drugich ,Strzyżewski z bajem ( celowo mała litera ) i rada bezsilna . A rachunki dostaniemy my , ile razy ta Dominikańską będziecie zdzierać i wylewać , co baja obchodzą instalacje w firmie wywożącej śmieci ( wygra droższa firma, ciekawe dlaczego? ) I tak ostatnio sobie popatrzyłem jak rozrósł się nasz magistrat , pomimo komputeryzacji pracowników coraz więcej , a kto za to płaci?

Jan

Data: 3 maja 2021, 23:38 Na ile jest szansa by nowi przewodniczący rozliczyli sprawę skweru - inwestycja z poprzedniej kadencji? Czy o tym się teraz dowiemy?

?

Data: 4 maja 2021, 07:39 a co z dietami? przestraszyli się oburzonych mieszkańców i zrezygnowali z podniesienia sobie wynagrodzeń?


pytek

Data: 4 maja 2021, 09:22 a co z absolutorium dla Pana Burmistrza?
kiedy wybory?
Przy okazji,
są pewne zasady języka polskiego. Pisząc o kimś, podając jego imię i nazwisko warto stosować te zasady (używajmy wielkich liter) - nawet jak nie mamy dla tej osoby szacunku.
Może warto zapytać Pana Baja dlaczego wygrała droższa firma? Warto zauważyć, że ustawa o zamówieniach publicznych pozwala na wprowadzenie wielu kryteriów, które będą oceniane przez ogłaszającego przetarg. Cena jest bardzo ważna, jednak pewnie nikt nie chciałby, aby te odebrane śmieci trafiły do lasu czy rzeki.
W mojej opinii jest wielu gorszych urzędników od przywołanego powyżej i pomyślcie jak by wyglądał magistrat pod rządami byłego przewodniczącego rady czy szefa ZOPO?


wyborca

Data: 4 maja 2021, 09:22 Brawo Pani Aleksandra! zrezygnowała z części swojego wynagrodzenia - nie każdy by się tak potrafił zachować. Widać ze nie pazerna jak Rokita który zębami się trzymał stołka...

Wyborca

Data: 4 maja 2021, 09:43 @Robert - masz w zupełności rację. Zatrudnienie w urzędzie niebotycznie wzrosło. Wydziały, naczelnicy, zastępcy co najmnie jak w agentach rządowych. A w tych wydziałach od 3 do 5 osób !!! Koszty wynagrodzeń rosną. Jest ewidentny przerost zatrudnienia.

?

Data: 4 maja 2021, 12:29 Szacun Pani Przewodnicząca, obniżenie sobie diety? ho, ho, nie każdy by tak umiał - prawda panie były przewodniczący?
A kto nie chciał tej zmiany i zagłosował przeciwko oszczędnościom? Ten co tak walczy o nasze sprawy i dba o nasz interes? po raz kolejny wstyd

IREK

Data: 4 maja 2021, 13:01 Moim skromnym zdaniem, Komosa nie powinna się pokazywać obok Strzyzewskiego na zadnych uroczystosciach, Rada to jest Rada, przeciez była Polaczynska to z nią powinna skladac wieniec. A to juz nie pierwszy raz !

Jegomość

Data: 4 maja 2021, 15:32 @?
Za co szacun? Szacun byłby wtedy gdyby całkowicie zrezygnowała z diety . Powinni pracować społecznie przecież mają tam jedzenie i popitkę !

temat dla radnych

Data: 4 maja 2021, 15:36 W miescie przybywa kamer, to dobrze ale czy napewno ?
Poczytajcie :
https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-kamery-poza-nadzorem,nId,5210446

@Jegomość

Data: 5 maja 2021, 07:27 Szanowny Jegomościu,
może nie bądźmy aż tak radykalni - chociaż dawno, dawno temu podobno nie było diet, a na pewno nie aż tak wysokie.
czy Ty byś chciał pracować za darmo? powstaje jedna wątpliwość, czy radni faktycznie pracują, czy się bawią w politykę, bo ta nasza Góra trochę zaniedbana?


do Wyborca

Data: 5 maja 2021, 12:15 Przecież Rokita - jeszcze pełnił swoją funkcję sam złożył projekt uchwały w sprawie obniżenia pensji przewodniczącego do 1400 czym przebił komosę

Gdzie tu pazerność?


Walery

Data: 5 maja 2021, 15:16 @ @Jegomość
Przecież każdy z radnych gdzieś pracuje, pracując za free była by pewność że robą coś dla miasta i gminy.
Któryś z mądrych radnych w temacie 3 zastępców powiedział że to pomysł zaczerpnięty z sejmu.
W sejmie są posłowie zawodowi i niezawodowi.
Chyba że u nas są sami zawodowi radni.

Euzebiusz

Data: 5 maja 2021, 15:55 Z radnymi jest jak ze sportowcami kiedyś klepali biedę jedni i drudzy.
Dziś wielkie uposażenia i boki .
Przejrzyjcie oświadczenia które i tak nie odzwiercielają prawdziwego majątku.

Jan

Data: 5 maja 2021, 23:28 To dobrze, że szefowie i radni zrezygnowali z diet. To teraz jest jasne, że mają służyć mieszkańcom. No i jak widać kobieta na stanowisku a już skuteczna. No to dla gminy kilka czy nawet więcej tysięcy. Mądra decyzja radnych o rezygnacji - pewnie walczą o honor, zobaczymy....

@Jegomość

Data: 6 maja 2021, 07:53 @Walery
masz trochę racji w tym co mówisz, niestety władza to wiedza, a wiedza to pieniądze. Niektórzy radni (przynajmniej jeden) oddają swoja dietę, ale popatrz na jego majątek. Radni wiedzą pierwsi co i kiedy będzie się działo, czy zmieni się plan zagospodarowania i kiedy kupić działkę rolną za grosze, a po zmianie na budowlaną sprzedać kilkanaście razy drożej. Niektóre działki były sprzedawane w przetargach ograniczonych za część wartości. Sam kiedyś \"odkupiłem\" taka działkę, ale zapłaciłem 4 razy więcej niż ten od którego odkupiłem - a on był w tej grupie uprzywilejowanych - dopuszczonych do przetargu dla wybrańców.
Wchodzą do urzędu jak do siebie, urzędnicy obsługują ich poza kolejnością, a ludzie czekają w kolejce.
PS.
Czy Ty myślisz, że Pan Morawiecki zrezygnował z prezesury w banku i kilkuset tysięcy miesięcznie na rzec pracy w rządzie za kilkanaście tysięcy zł dlatego, że jest takim patriotą? Ja już jestem na to za stary, żeby ktoś zamydlił mi oczy takimi dyrdymałami.
Mają ogromne majątki, czasami poprzepisywane na żony, dzieci, babcie, ..., żeby w razie czego nikt nie ruszył.

Tort z wiedzy i możliwości

Data: 6 maja 2021, 10:14 @ Jegomość
Dziękuję za ten wpis. Może ci, którzy dotąd nie brali tego pod uwagę, dostrzegą ten oczywisty związek. Im kto bardziej i głośniej o władzę/wiedzę walczy, nie przebierając w środkach, tym pewniej może chodzić o opisany dostęp do gminnego tortu. Bierzmy to po prostu pod uwagę.

mały robaczek

Data: 6 maja 2021, 16:01 @ @Jegomość.
Była działka facet już zakupił materiały na budowę ,ale mu nie pozwolili - kupił radny nikt nie wie co tam wybudował.Niebawem otwarcie wszystkim gały wyjdą !

nikos

Data: 6 maja 2021, 16:54 A nie dałoby się tak rozwiązać całej rady i niech sobie radzą jak potrafią? Po co nam oni są potrzebni?

Straxackq

Data: 8 maja 2021, 13:25 @maly robaczek.No wlaasnie tuz,tuz w poblizu kina ,to byla dosyc glosna sprawa final no coz. ohyda jak w wielu innych przypadkach.Zaplata na pewno nie ominie winnych .,wczesniej czy pozniej .