Typy i podtypy wózków widłowych

Dodano: 23 listopada 2022; Niewiele osób wie, że poczciwy „widłak” to nie tylko typowe wózki widłowe, które często widzimy w różnych sytuacja przy pracy, ale że jest ich sporo rodzajów typów i podtypów. W tym artykule chcę Wam w prosty sposób przedstawić kilka podstawowych rodzajów tych niezwykle użytecznych pojazdów. Dowiecie się też, względem jakich parametrów dzielimy wózki widłowe i które, do jakich prac nadają się lepiej od innych.

Krótka historia wózka widłowego

Na początek jednak krótki rys historyczny. Wózki widłowe nie powstały od razu jako olśnienie jakiegoś natchnionego wynalazcy. Przechodziły stopniowo ewolucję od prostych ręcznych wózków dwukołowych, przez popularne wózki magazynowe, aż do dzisiejszej formy, często mocno wyspecjalizowanych, wspomaganych cyfrowo maszyn transportowych. Wszystko zaczęło się w czasie XIX wiecznej rewolucji przemysłowej, gdy ogólnoświatowym trendem było zmniejszanie udziału siły ludzkich mięśni w procesach produkcyjnych i transportowych. To w tym okresie powstała większość do dziś używanych koncepcji w transporcie. Jednak największe przyspieszenie rozwojowe nastąpiło w okresie I wojny światowej, gdy brakowało siły roboczej, gdyż silni mężczyźni poszli na wojnę. To wtedy wózki transportowe unoszące zyskały swoje charakterystyczne widły, które umożliwiały unoszenie kratowych konstrukcji i przemieszczanie ich w inne miejsce. Oczywiście rozwój tego środka przemysłowego transportu również miał miejsce w czasie II wojny światowej. Jednak dopiero pod koniec wieku XX i na początku XXI wózki przeszły ogromną metamorfozę i zyskały tak wiele funkcjonalnych rodzajów i typów. 

Podstawowy podział wózków widłowych

Wózki jezdniowe podnośnikowe (bo taka jest pełna poprawna polska nazwa widłaka) dzielimy na kilka rodzajów, typów i postaci. Zastosuję tu podział zgodny z polską normą „PN-77/M-78100”

Rodzaje dzielimy względem napędu i są to kolejno: 

- wózek elektryczny sieciowy;
- wózek elektryczny akumulatorowy;
- wózek benzynowy;
- wózek Diesla; 
- inne wózki.

Typy to podział względem cech eksploatacyjnych:

- wózek naładowny;
- wózek unoszący;
- wózek podnośnikowy;
- wózek ciągnikowy;
- wózek specjalny;

Postać jest zależna od sposobu kierowania wózkiem:

- wózek prowadzony;
- wózek podestowy;
- wózek wyposażony w fotel;
- wózek zdalnie sterowany.

Podział w zależności od systemy przełożeń i sprzęgła:

- skrzynia biegów ze sprzęgłem ciernym;
- skrzynia biegów ze sprzęgłem hydrokinetycznym;
- przekładnia hydrokinetyczna;
- przekładnia hydrostatyczna;

Jak widać na powyższych przykładach, sprawa nie jest taka prosta, jaka z pozoru mogłaby się wydawać. A to dopiero tak naprawdę początek, ponieważ do dopiero bardzo podstawowa klasyfikacja. 

Kolejnym podziałem jest ten uzależniony od wysokości, na jakiej wózek jest w stanie operować ładunkiem. Mamy tu wózki podnośnikowe i unoszące. Co ciekawe norma nie reguluję konkretnej wysokości, na jakiej dochodzi do tego podziału, ale przyjmuje się orientacyjnie, że jest to około 30 cm. 

Wózki podnośnikowe boczne, wózki podnośnikowe bramowe, wózki podnośnikowe z chowanym masztem, wózki podnośnikowe wysokiego składowania, czy wózki specjalne. W samym pojęciu wózki specjalne jest zawarty ogrom rodzaju i typów wózków łącznie z tymi wykonywanymi na indywidualne zamówienie. 

Konkluzja jest następująca, jeżeli nie masz pewności, że najlepszym wyborem dla ciebie i twojej firmy jest klasyczny widłak, to zrób dokładne rozeznanie, jakie są możliwości wyboru, najlepiej skontaktuj się ze specjalistą, który pomoże Ci dobrać odpowiedni pojazd. Jest to niezwykle ważne, bo pozwala oszczędzić czas i pieniądze, a w szczególności roboczogodziny pracowników. Źle dobrany może być przeszkodą zamiast wsparciem, będzie generował zbędne koszty i utrudniał pracę, zamiast ją usprawniać.