Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Uroczystości ku czci św. Stanisława Papczyńskiego. Pierwsza rocznica

Dodano: 11 maja 2019; W niedzielę 19 maja zapraszamy na centralną uroczystość ku czci św. ojca Stanisława Papczyńskiego, która rozpocznie się w Sanktuarium na Mariankach w Górze Kalwarii o godz. 11:00.

Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. o godz. 12:00. Przed Mszą św., o godz. 11:00, odbędzie się modlitewny koncert „W hołdzie Maryi Niepokalanie Poczętej”. Po Mszy św. piknik przy akompaniamencie zespołu Centrum Kultury Wilanów „Grupa 30+”. Tegoroczna uroczystość będzie także okazją do świętowania pierwszej rocznicy ustanowienia w tym miejscu Sanktuarium św. ojca Stanisława Papczyńskiego.


Pierwsza rocznica utworzenia Sanktuarium


Dekretem ks. kard. Kazimierza Nycza z 18 maja 2018 roku, w dniu liturgicznego wspomnienia patrona oraz 387. rocznicę jego urodzin, Wieczernik na Mariankach został ogłoszony pierwszym w Polsce i na świecie Sanktuarium św. ojca Stanisława Papczyńskiego. 17 marca 2019 roku, podczas swojej ostatniej wizyty w Sanktuarium na Mariankach, ks. kard. Kazimierz Nycz podał powody swojej decyzji o podniesieniu Wieczernika do rangi sanktuarium – Podstaw ku temu było bardzo wiele. Grób św. Stanisława przetrwał wieki i była tutaj głęboka tradycja religijnego kultu tego świętego, w związku z tym dzisiaj jest to Sanktuarium. Sanktuarium w pewnym sensie lokalne, diecezjalne, ale przecież św. Papczyński jest znany w wymiarze ogólnopolskim i przybywają tutaj pielgrzymi z całej Polski – stwierdził.


O Sanktuarium św. ojca Stanisława Papczyńskiego

Sanktuarium mieści się w kościele Wieczerzy Pańskiej zwanym potocznie Wieczernikiem, który w XVII/XVIII wieku był częścią Nowej Jerozolimy (dzisiejszej Góry Kalwarii) – wielkiego założenia kalwaryjnego stworzonego przez bp. Stefana Wierzbowskiego na wzór Jerozolimy z czasów Chrystusa. Jest to jedyny budynek, który w nie zmienionym kształcie przetrwał do naszych czasów. Tutaj przez 24 lata (1677-1701), aż do dnia swojej śmierci, żył i pracował św. ojciec Stanisław Papczyński, a także w tym kościele został pochowany i do dzisiaj znajduje się tutaj jego grób, do którego pielgrzymują wierni prosząc Boga o pomoc w potrzebach duchowych i doczesnych.


Dlaczego św. ojciec Stanisław?


Na początku XXI wieku Pan Bóg ukazał Kościołowi nowego Świętego, żyjącego ponad 300 lat temu, do tej pory prawie nieznanego. Ten święty to Stanisław Papczyński, który właśnie teraz przypomniał o sobie dokonując spektakularnych cudów, m.in. ożywienia martwego dziecka w łonie matki, uzdrowienia konającej kobiety, wyproszenia daru potomstwa licznym małżeństwom, które nie mogły mieć dzieci, uchronienia w zdrowiu dzieci czekających na narodziny czy też udzielając pomocy osobom, którym się w życiu nie układa, w tym dzieciom mającym trudności w nauce. Jeśli Pan Bóg właśnie dzisiaj wyniósł tego świętego do chwały ołtarzy, to znaczy, że to jest ten święty, którego życie i misja mają być pomocą i inspiracją dla współczesnego człowieka. My to zaczynamy odkrywać. To długa i piękna droga poznania Bożej miłości z pomocą św. ojca Stanisława. Na pytanie, dlaczego św. Stanisław staje się dzisiaj coraz bardziej popularny, odpowiedź jest jedna: Pan Bóg tego chce. Na pewno dzieje się tak także ze względu na Niepokalane Poczęcie Matki Bożej, którego apostołem był św. Stanisław. Niepokalane Poczęcie Matki Bożej jest wielkim znakiem nadziei i ratunkiem dla współczesnego człowieka.
Wielka nowenna do św. ojca Stanisława Papczyńskiego
W ramach przygotowań do uroczystości  od 9 do 17 maja trwa Wielka Nowenna do św. Stanisława w zgłoszonych intencjach. Wielka nowenna poprzedza liturgiczne wspomnienie św. ojca Stanisława 18 maja – w rocznicę jego narodzin. Warto modlić się w tych dniach razem z nami nowenną do św. ojca Stanisława, ponieważ prawie wszystkie cuda i łaski za jego przyczyną zostały wyproszone właśnie w tej modlitwie. Nowenna trwa 9 dni, co symbolizuje wytrwały modlitewny szturm do nieba.


Kontakt z Sanktuarium


Jeśli chcesz zaczerpnąć więcej informacji o życiu św. ojca Stanisława Papczyńskiego i o jego Sanktuarium, złożyć intencje do nieustającej nowenny lub Mszy świętej za zmarłych, odwiedź stronę www.papczynski.pl. Zapraszamy także do odwiedzenia Sanktuarium oraz Muzeum św. ojca Stanisława, w którym można lepiej poznać tę niezwykłą postać przy pomocy bogatych materiałów audiowizualnych oraz licznych eksponatów.

(Jakub Rącz)


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (9)

pytek

Data: 12 maja 2019, 01:13 A jaki program pikniku - poza koncertem?

??

Data: 12 maja 2019, 01:15 (Jakub Rącz) - jako kto zaprasza?

Nick

Data: 13 maja 2019, 15:33 Piknik jak piknik, jaki tu program ma być...

tylko nie mow nikomu

Data: 13 maja 2019, 16:15 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

pytek

Data: 14 maja 2019, 10:39 @Nick - Piknik jak piknik - każdy piknik jakiś program chyba ma

Nick

Data: 14 maja 2019, 20:21 @pytek piknik już jest elementem programu.

zły

Data: 14 maja 2019, 21:31 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

pytek

Data: 15 maja 2019, 10:10 Nick - Zgoda, piknik jest elementem składowym ... ale Uroczystości.
Tak jak Koncert (o 11.00) składa sie z iluś utworów, tak piknik składa się też z iluś elementów składowych... i o nie było pytanie.

zły

Data: 15 maja 2019, 21:18 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.