Uszkodzony sprzęt elektroniczny, utrata danych - gdzie szukać pomocy?

Dodano: 22 stycznia 2023; W dzisiejszych czasach sprzęt elektroniczny jest nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Do sprzętów, które są nam niezbędne zaliczamy np. laptopy, komputery stacjonarne, tablety i smartfony — ich awaria stanowi poważne wyzwanie, ponieważ niejednokrotnie sprawny sprzęt tego typu jest warunkiem nie tylko naszej pracy zawodowej, ale też codziennego funkcjonowania. Niestety, awarie mogą się zdarzyć, powodując utratę ważnych danych i uniemożliwiając wypełnianie zawodowych obowiązków czy też korzystanie z tych sprzętów w ramach użytku domowego. Gdzie szukać pomocy w razie awarii sprzętu elektronicznego i utraty danych?

Naprawa sprzętu przez producenta lub serwis

W przypadku awarii sprzętu pierwsze co przychodzi do głowy to skontaktowanie się z producentem lub autoryzowanym serwisem. Nie należy próbować naprawiać nic na własną rękę, ponieważ mimo dobrych intencji, swoimi amatorskimi działaniami możemy zaszkodzić sprzętowi jeszcze bardziej, uniemożliwiając naprawę nawet wtedy, gdy finalnie trafi on w ręce profesjonalistów. Producenci oferują często gwarancję, która obejmuje naprawienie lub wymianę uszkodzonego sprzętu. Jeżeli np.nasz zepsuty laptop objęty jest wciąż aktualną gwarancją, dostarczenie go do autoryzowanego punktu naprawy jest pierwszym krokiem do odzyskania w pełni dziejącej elektroniki. Pamiętać należy jednak, że nie każdy rodzaj uszkodzeń możemy próbować naprawić w ramach gwarancji. Ta bowiem zwykle ogranicza się do przypadków, kiedy sprzęt ma wadę fabryczną. Innymi słowy, gwarancja obejmuje zazwyczaj tylko te wady, które powstały z przyczyn tkwiących w samym produkcie. Nie można w jej ramach naprawiać uszkodzeń wynikających z nieprawidłowego użytkowania sprzętu. Jeśli więc zalejemy laptop kawą czy upuścimy tablet na podłogę, a ten zostanie zniszczony, niestety nie możemy liczyć na darmową naprawę ani wymianę.

Kontakt z producentem lub serwisem możliwy jest za pośrednictwem strony internetowej, telefonicznie lub osobiście w autoryzowanym punkcie danego serwisu pod szyldem interesującej nas marki.

 

Co z utraconymi danymi?

W przypadku, gdy awaria sprzętu spowodowała utratę ważnych danych, warto skorzystać z usług specjalistycznej firmy odzyskującej dane. Producent sprzętu bądź autoryzowany serwis, działający pod jego skrzydłami, być może będzie w stanie naprawić sam sprzęt, nie zawsze jednak istnieje szansa na odzysk danych. Problem pozostałych na dysku ważnych dla nas informacji zostaje nierozwiązany również wtedy, kiedy otrzymujemy nowy sprzęt w ramach gwarancji.  Niewykluczone, że w ramach zadośćuczynienia uzyskamy odszkodowanie za utracone dane – każdy producent sprzętu może mieć w tym zakresie własną politykę postępowania. Jednak odzyskiwanie plików, na których nam zależy, może być poza możliwościami producenta. Z tego też powodu, jeżeli zależy nam głównie na danych, które są nam potrzebne, albo kiedy i tak gwarancja na sprzęt dawno wygasła, kroki swoje warto skierować do specjalistów, którzy oferują właśnie odzyskiwanie utraconych danych. Profesjonalne próby odzyskania zawartości np. dysku twardego nie mają absolutnie nic wspólnego z przypadkowym ściągnięciem z internetu programów niewiadomego pochodzenia i czekaniem na to, co się wydarzy, kiedy się uruchomią. 

Metody, jakie stosują profesjonaliści, są bezpieczne dla sprzętu i nawet jeśli trzeba będzie rozłożyć go na czynniki pierwsze, wszystko odbywa się w laboratoryjnych warunkach. Laboratorium takie posiada np. firma Datalab. Pracownicy najpierw sprawdzą, jakie w ogóle są szanse na to, by odzyskać dokumenty czy zdjęcia, następnie przedstawiają w tej sprawie raport. Na jego podstawie można podjąć decyzję, co dalej. 

Jak skontaktować się z firmą odzyskującą dane? W przypadku Datalab jest to niezwykle proste — wystarczy skontaktować się telefonicznie pod numerem podanym na stronie Datalab.pl — numer działa przez całą dobę. Firma ma siedzibę w Poznaniu i oddział w Warszawie — można się udać w te miejsca osobiście ze sprzętem. W całym kraju znajdują się też punkty partnerskie Komputronik, gdzie również można przynieść swój problematyczny nośnik lub skorzystać z darmowej usługi Zamów kuriera, który odbierze sprzęt i bezpiecznie dostarczy go do specjalistów. 

Zasadą, której warto się trzymać, to unikanie działania na własną rękę. Pomocy w przypadku awarii najlepiej poszukać u producenta sprzętu, jeśli uszkodzenie wynika z wady samego produktu, bądź u autoryzowanego serwisu, który zna sprzęt danej firmy i potrafi go odpłatnie naprawić. Jeżeli za sprawą awarii doszło do utraty zapisanych na sprzęcie danych, najlepiej udać się do punktu, który zajmuje się właśnie odzyskiwaniem danych, mającego w tej dziedzinie długoletnie doświadczenie. Niedopuszczalne jest próbowanie odzyskiwania plików samodzielnie poprzez niesprawdzone programy — możemy w ten sposób stracić szansę na to, że pliki kiedykolwiek do nas wrócą.