VIVA SARMATIA na zamku w Czersku

Dodano: 9 maja 2024; Informacja prasowa Dla takiej historii można stracić głowę! Muszkiet czy bandolet? Szabla, nadziak czy rohatyna? Miody czy wina? Stryczek czy koło?


News will be here

Te i wiele innych pytań przychodzą na myśl, gdy zastanawiamy się nad XVII wiekiem – epoką dobrze znaną choćby z trylogii Sienkiewicza, symbolem złotej wolności szlachty oraz konfliktów, w które zaangażowana była Najjaśniejsza Rzeczpospolita. Ta era w narodowej pamięci ugruntowana jest przede wszystkim przez potop szwedzki, który wywarł znaczący wpływ na historię Polski.

Jednakże, warto również przyjrzeć się XVII wiekowi z punktu widzenia zwykłych ludzi. Jakie były ich codzienne posiłki? Jak funkcjonował system sprawiedliwości? Kim był kat? Jakie konsekwencje niosła za sobą kradzież? Skąd w armii Rzeczypospolitej pojawiło się wojsko cudzoziemskiego autoramentu? Odpowiedzi na te pytania i wiele więcej stają się niemal oczywiste dzięki wizycie na zamku w Czersku!

Rekonstruktorzy z grupy Kuźnia Borzywoj przybliżą nam te odległe czasy. Dowiemy się co nieco o ówczesnych biesiadach oraz, co noszono w cholewie buta. Zajrzymy do warsztatu mistrza sprawiedliwości i poznamy tajniki katowskiego rzemiosła. Nie zabraknie również huku muszkietów, czy prezentacji uzbrojenia, a chętni zaciągną się do oddziału pikinierów i wezmą udział w musztrze na zamkowym dziedzińcu!
 
Przybywajcie tłumnie na zamek w Czersku!
 
11-12 maja, sobota i niedziela:
11.00 – Powitanie przybyłych gości
12.00 – KUCHNIA DAWNA. Przy biesiadnym stole. Rola ognia. Metody konserwacji żywności w dawnych wiekach. Wystawa utensyliów. Aranżacja stołu biesiadnego
13.00 – BARTNIK – pszczele opowieści i wystawa utensyliów
15.00 – MISTRZ MAŁODOBRY. Tajniki katowskiej profesji – gawęda i wystawa narzędzi
16.00 – CZERSKIE LEGENDY. Zwiedzanie zamku i opowieść o perłach królowej Bony
17.00 – MUSZTRA z udziałem publiczności
18.00  – Zwieńczenie dnia. Salwa z broni czarnoprochowej

Bilety wstępu na zamek do kupienia w kasach zamkowych lub online.
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (0)

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!