Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


W Górze Kalwarii powstało pogotowie opiekuńcze

Dodano: 26 października 2021; Od początku listopada w Górze Kalwarii rozpocznie działalność zawodowa rodzina zastępcza o charakterze pogotowia rodzinnego. Jej poszukiwanie trwało w powiecie piaseczyńskim od wielu miesięcy.

Chociaż jedno pogotowie rodzinne w powiecie jest niezwykle potrzebne. Pod opiekę tego typu placówek trafiają dzieci do lat 10, które znalazły się w nagłych i trudnych okolicznościach. Schronienie u rodzin zastępczych, maksymalnie na pół roku, znajdują również dzieci, skierowane przez sąd.

W weekend odbyło się otwarcie domu rodziny zastępczej w charakterze pogotowia rodzinnego w Górze Kalwarii. Na powołanie tej instytucji zdecydowało się Zgromadzenie Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii z Góry Kalwarii, które prowadzi w tym mieście przedszkole. O utworzenie tego typu domu powiat piaseczyński, który finansuje i nadzoruje wszelakie formy pieczy zastępczej, rozpoczął starania jeszcze w poprzedniej kadencji organizując głośną kampanię informacyjną. Jednak przez dłuższy czas nie udawało się znaleźć ani rodziny, ani osób, które mogłyby pomóc w powołaniu takiej placówki.

- W ubiegłym roku Siostry Eucharystki, odwiedziły mnie w urzędzie gminy i poinformowały, że wykorzystując swoje doświadczenie i potencjał chciałyby zrobić coś dobrego dla mieszkańców. Myślały o powołaniu domu samotnej matki, ale taki dom na terenie powiatu już funkcjonuje i nie było potrzeby tworzyć kolejnego. Udało mi się namówić siostry do utworzenia placówki skierowanej na potrzeby dzieci  – mówi Arkadiusz Strzyżewski, burmistrz gminy Góra Kalwaria, a w poprzedniej kadencji wicestarosta piaseczyński.  

Placówkę otwarto po kilku miesiącach starań. Przede wszystkim dzięki siostrze Marii, która formalnie sprawuje nadzór nad placówką i która będzie odpowiadał za całe przedsięwzięcie. Wspierają ją pozostałe Siostry Eucharystki, miejscowa rodzina, która sama wychowuje troje dzieci, a także zarząd powiatu piaseczyńskiego (sprawą zajmuje się Ewa Lubianiec) oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (kierowane przez Klaudię Wojnarowską).

- Dobrze, że w końcu udało się utworzyć tego rodzaju placówkę na naszym terenie, choć liczę, że będzie do niej trafiało jak najmniej dzieci. Cieszę się, że jest duża liczba mieszkańców, którzy zadeklarowali pomoc dla sióstr w prowadzeniu placówki – dodaje Arkadiusz Strzyżewski.

(inf. prasowa)
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (14)

Czuwający

Data: 27 października 2021, 13:20 Czy wśród tego ciała jest siostra Bernadetta ?

@czuwający

Data: 27 października 2021, 14:22 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Robert

Data: 27 października 2021, 16:21 Chciałbym wyrazić swoją opinię ale na 100% cenzura jej nie puści , jednak w prasie , telewizji , necie jest bardzo dużo różnych artykułów związanych z podobnymi ośrodkami na świecie , zazwyczaj w bardzo negatywnym świetle przedstawiają takie przedsięwzięcia ze względu na udział kościoła katolickiego . A poza tym jaka jest miesięczna dotacja skarbu państwa za umieszczone dziecko ? , jaka jest stawka żywieniowa ? , czy dzieci będą zmuszane do uczestnictwa w obrzędach religijnych ? , czy nie będzie oszczędzania na dzieciach by nadwyżki przeznaczyć na parafię ? , czy będzie system kar ? Jesli tak to czy również cielesnych ? Itd......... Moim zdaniem będzie to maszynka do podreperowania finansów parafii , indoktrynacji religijnej , a dobro dzieci hmmm bez komentarza .

Ala

Data: 27 października 2021, 18:03 Biedne dzieci

x

Data: 28 października 2021, 09:13 Dlaczego od razu wszyscy osądzają. Przecież każdy może pomóc - jest napisane. Poza tym lepiej zdaniem negatywnie osądzających by było gdyby dzieci w ogóle zostały bez opieki. Poza tym dlaczego wrzucacie wszystkich do jednego worka. Że ktoś coś kiedyś zrobił nie jest równoznaczne z tym że teraz też tak zrobi.Rzeczy trudne dzieją się wszędzie. Ja akurat w swoim życiu trafiłam na szczęście na wielu cudownych nauczycieli, księży i zakonnice. Na szczęście nie wszyscy wierzą mediom. Czujność zawsze należy mieć - oczywiście ale żeby tak już wszystko co ktoś chce dobrego zrobić było nazywane samym złem już tak na wszelki wypadek. Bardzo nieobiektywne te opinie.

Malwina

Data: 28 października 2021, 10:09 Oby to nie byl \"Drewniaany rozaniec \"

Robert

Data: 28 października 2021, 11:52 Do -X - jestem jak najdalszy od osądzania kogokolwiek ale z faktami się nie dyskutuje , proponuję zapoznać się z szeroko dostępnymi informacjami w których to właśnie ci najmniejsi za którymi nie miał kto się upomnieć byli najbardziej pokrzywdzeni i pozostawieni z traumą i swoją krzywdą na resztę życia . Masz rację trzeba być czujnym i wrażliwym na każdy przejaw szkodzenia . Co do wrzucania do worka to proszę cię o zapoznania się z niekoniecznie odległymi wydarzeniami z USA , Kanady , Irlandii, Polski itd... wymieniać pojedyńczo krajami większość świata ? Czy wystarczy ? . A media teraz na szczęście dla nas i nieszczęście dla sprawców dostarczają informacje na bieżąco i biorąc pod uwagę skalę problemu nie są to konfabulacje . Ukrywanie wydarzeń przez hierarchów nie działa na korzyść tej instytucji . I na koniec- \"wszyscy byliśmy dziećmi \" - to z Kanady.

@Robert

Data: 28 października 2021, 19:34 Chyba jesteś nie tutejszy bo gdybyś był wiedział byś że siostry wychowały pół Góry Kalwarii w swoim przedszkolu i nie słyszałam nigdy żeby ktoś się skarżył na cokolwiek o czym piszesz.
W artykule nie ma nic na temat tego że parafia będzie otrzymywać jakiekolwiek pieniądze i z wiarygodnego źródła wiem że wszystkie pieniądze będą przekazane do Domu Dziecka a nie do parafii więc robisz g#$@o burzę.

x

Data: 28 października 2021, 21:49 Panie Robercie. Rozumiem Pana i Pana słowa doskonale. Ja nie wiem jaki Pan wykonuje zawód ale czy wszyscy którzy robią to samo co Pan są lojalni? Czy wszyscy którzy robią to co Pan są nielojalni? Odpowiedź zapewne brzmi nie. A media jak to media. Przekażą trochę prawdy a trochę nieprawdy. Dlatego niech Pan się zgłosi do pomocy żeby na wszelki wypadek był Pan na miejscu i nad tym wszystkim czuwał. Bo widzę że Pan bardzo się na zapas martwi.

pr

Data: 29 października 2021, 16:38 Piękne zdjęcie, było z łopatą, z rowerem, a teraz z siostrami. A co do przedszkola to chodziło tam prawie pół Góry Kalwarii, a prawie to wielka różnica i była to lepsza połowa tzw. lepszy sort.

kama

Data: 29 października 2021, 18:14 Cudownie! Wielkie dzięki siostrom. Jako mała dziewczynka chodziłam do ich przedszkola. Bardzo dobrze wspominam. To wspaniałe dzieło!

Kasia

Data: 30 października 2021, 12:47 Wspaniale! Siostry zawsze niezawodne! Życzymy dużo sił i proszę siostry jeśli to czytają aby nie bały się prosić o pomoc. Parafianie zawsze pomogą!

Jan

Data: 30 października 2021, 18:47 O Robercie trafiłeś , boli i dobrze ma boleć - biskupi ukrywali księży pedofili - prawda czy kłamstwo ?, ile było wykrytych przypadków pedofilii wśród księży ? Ile się \" przedawniło\"? , jak wygląda złożenie skargi przez pokrzywdzonego wiecie ? Pewnie nie . Za delikatny Robercie byłeś, tu trzeba twardo pisać choć i to się nie przedrze . Do mojego domu ksiądz już nie wejdzie utraciłem zaufanie do tej instytucji . Jak ktoś splamiony takimi czynami może wejść na ambonę i mówić innym jak mają żyć - hipokryzja sięga zenitu . A teraz sobie krytykujcie . Pozdrawiam .

Rada

Data: 1 listopada 2021, 10:30 Jasne , koło 5% pedofili w kościele toż to ogromna ilość, reszta jest marginesem, trzeba otworzyć tęczowe przedszkole, Lempart załatwi ,, fachową ,, kadrę , Trzaskowski też dorzuci parę milionów lekką ręką