W niedzielę mieszkańcy Góry Kalwarii zdecydują!

Dodano: 4 kwietnia 2024; GoraKalwaria.net Kto zostanie burmistrzem Góry Kalwarii? Jaki będzie układ sił w Radzie Miejskiej, a jaki w Radzie Powiatu Piaseczyńskiego? Kto trafi do Sejmiku Województwa Mazowieckiego? Odpowiedzi na te wszystkie pytania poznamy już za kilka dni.


News will be here

W najbliższą niedzielę 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Mieszkańcy wybiorą burmistrza, radnych Rady Miejskiej, radnych Rady Powiatu Piaseczyńskiego oraz radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Nadchodzące wybory będą niezwykle ważne, bowiem od nich będzie zależało kto przez najbliższe pięć lat będzie decydował o naszych lokalnych sprawach. Każdy głos ma znaczenie, a dzień głosowania to święto samorządności.

Kto burmistrzem Góry Kalwarii 2024-2029?

O fotel burmistrza Góry Kalwarii ubiega się sześcioro kandydatów:

- Aleksandra Fedynicz-Komosa (KWW „BEZPARTYJNI GÓRA KALWARIA”)
- Stanisław Fijka (KKW KOALICJA OBYWATELSKA)
- Teresa Jędral (KWW RAZEM DLA GÓRY KALWARII)
- Jan Rokita (KW SUWERENNA POLSKA)
- Arkadiusz Strzyżewski (KWW NOWA KALWARIA)
- Rajmund Wiśniewski (KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ)

Co kandydaci chcą zrobić dla miasta i gminy? Jaki mają program? O tym mogliśmy dowiedzieć się m.in. podczas Debaty Kalwaryjskiej - wspólnego projektu portali Kalwaryjski.pl i GoraKalwaria.net.

Przypomnijmy, iż wybory na burmistrza są powszechne, równe, bezpośrednie oraz odbywają się w głosowaniu tajnym. Za wybranego na burmistrza uważa się tego kandydata, który w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów nie otrzyma więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, czternastego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadza się ponowne głosowanie (tzw. II turę - w tym roku to 21 kwietnia). W ponownym głosowaniu wyboru dokonuje się spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali największą liczbę ważnie oddanych głosów.  Za wybranego w ponownym głosowaniu (w tzw. II turze) uważa się tego kandydata, który otrzymał większą liczbę ważnie oddanych głosów.

Kandydaci do Rady Miejskiej w Górze Kalwarii

Na terenie gminy Góra Kalwaria udział w wyborach do Rady Miejskiej wezmą 3 komitety ogólnopolskie - Koalicja Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Suwerenna Polska oraz 3 komitety lokalne – Bezpartyjni Góra Kalwaria, Nowa Kalwaria, Razem dla Góry Kalwarii. Razem wszystkie komitety wystawiły ponad 150 kandydatów. Ich pełną listę można znaleźć TUTAJ.

Góra Kalwaria – podział na okręgi wyborcze:       

Okręg wyborczy nr 1 (6 mandatów)
Aleksandrów, Borki, Brzumin, Buczynów, Cendrowice, Coniew, Czachówek, Czaplin, Czaplinek, Czarny Las, Czersk, Dębówka, Dobiesz, Karolina, Kępa Radwankowska, Julianów, Królewski Las, Krzaki Czaplinkowskie, Linin, Ługówka, Obręb, Ostrówik, Pęcław, Podosowa, Podgóra, Potycz, Sierzchów, Sobików, Wincentów, Wojciechowice

Okręg wyborczy nr 2 (5 mandatów)
Baniocha, Brześce, Kąty, Łubna, Mikówiec, Podłęcze, Solec, Szymanów, Tomice, Wólka Załęska

Okręg wyborczy nr 3 (5 mandatów)
Moczydłów, Wólka Dworska, Góra Kalwaria ulice: Norberta Adamowicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stefana Batorego, gen. Józefa Bema, Władysława Broniewskiego, Budowlanych, Fryderyka Chopina, Długa, Ludwika Fabianiego, Filipińska, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Bartosza Głowackiego, Tadeusza Kościuszki, Krótka, Leśna, Lipkowska, Adama Mickiewicza, Pijarska 44, Pijarska od nr 62 do końca, ks. Jerzego Popiełuszki, Rybie, Skierniewicka, Spokojna, Sportowa, Jana III Sobieskiego, Stanisława Staszica, Szpitalna, Towarowa, Juliana Tuwima, Wiślana, kard. Stefana Wyszyńskiego, Zacisze, Żwirki i Wigury

Okręg wyborczy nr 4 (5 mandatów)
Góra Kalwaria ulice: św. Antoniego, Armii Krajowej, Artylerzystów, Adama Asnyka, Batalionu "Zośka", por. Jana Białka, Brzozowa, Czerska, Dębowa, Długa, Dominikańska, Dolna, Graniczna, gen. Stefana Grota Roweckiego, Grójecka, Gwardzistów, Jaśminowa, Kalwaryjka, Kalwaryjska, Jana Kilińskiego, gen. Franciszka Kleeberga, Klonowa, Konwaliowa, 11 go Listopada, 3 Maja, Marianki, Mariańska, Ogrodowa, gen. Leopolda Okulickiego, o. Papczyńskiego, Parkowa, Partyzantów, Piękna, Rtm. Witolda Pileckiego, Pijarska nr 1   43 i 45   61, marszałka Józefa Piłsudskiego, Plac marszałka Józefa Piłsudskiego, Plac Piechoty, Pogodna, Polna, Kolumby Potkańskiej, Porzeczkowa, gen. Pułaskiego, Macieja Rataja, Rynek im. Biskupa Stefana Wierzbowskiego, Rzemieślnicza, Sadowa, Saperów, Sasanki, gen. Władysława Sikorskiego, Słoneczna, Sosnowa, Strażacka, Strzelecka, księdza Zygmunta Sajny, Śniadeckich, Romualda Traugutta, Walewicka, Wiejska, bp. Wierzbowskiego, Wincentego Witosa, Wiśniowa, Wojska Polskiego, al. Wyzwolenia, Zacisze, Zakalwaria

Któremu z komitetów oraz któremu kandydatowi przypadnie mandat radnego zależeć będzie od zastosowania nieco skomplikowanej metody d Hondta, według której dokonuje się przyporządkowania liczby mandatów radnych do poszczególnych list, a następnie konkretnych kandydatów. Tę samą metodę stosuje się przy podziale mandatów w wyborach do rady powiatu i sejmiku województwa. W metodzie tej dla każdego komitetu wyborczego, który przekroczył próg wyborczy, obliczane są kolejne ilorazy całkowitej liczby głosów uzyskanych przez dany komitet i kolejnych liczb naturalnych, czyli ilorazy wyborcze. O podziale miejsc pomiędzy komitetami decyduje wielkość obliczonych w ten sposób ilorazów.

Kandydaci do Rady Powiatu Piaseczyńskiego z Góry Kalwarii

Rada Powiatu Piaseczyńskiego liczy 29 radnych. Góra Kalwaria stanowi okręg nr 3, na który przypadają 4 mandaty radnych. W tegorocznych wyborach samorządowych o miejsca w Radzie ubiegają się kandydaci z czterech komitetów, w tym trzech ogólnopolskich Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga PSL – Polska 2050 oraz Prawo i Sprawiedliwość, a także jednego lokalnego Nasza Gmina-Nasz Powiat. W naszym okręgu komitety te wystawiły na listach łącznie 23 osoby. Ich pełną listę można znaleźć TUTAJ.

Jak oddać ważny głos

1. Sprawdź swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców i znajdź swój lokal do głosowania.
2. Idąc do lokalu wyborczego pamiętaj, aby mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.
3. Na każdej karcie do głosowania postaw jeden znak „X” w kratce po lewej stronie obok nazwiska jednego wybranego kandydata.

7 kwietnia lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. W pierwszej turze wyborcy otrzymają cztery karty do głosowania: z listą kandydatów do Rady Miejskiej na szarym tle, do Rady Powiatu Piaseczyńskiego na żółtym. Do Sejmiku Województwa Mazowieckiego na niebieskim oraz na burmistrza — na różowym.  

 

Zapraszamy na wieczór wyborczy z GoraKalwaria.net!


Źródło zdjęcia: Depositphotos
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (9)

Wyborca

Data: 4 kwietnia 2024, 22:06 Mam nadzieję że mieszkańcy naszej gminy podejdą do tych wyborów rozważnie. To nie są wybory poglądów politycznych czy życiowych. Tu chodzi o drogi, przedszkole, szkoły, warunki dla inwestorów, komunikację publiczną, estetykę miasta i wsi, rozwój OZE. Konkrety nie ideologia. A konkrety są takie: radni Komosa, Kochański, Książek itd to pracownicy podlegli burmistrzowi więc jak mogą kontrolować burmistrza?? Większość kandydatów albo jest radnym albo była i przez te lata nie doprowadziła do uporządkowania targowiska miejskiego!! To nie jest wielka skomplikowana inwestycja! A i tak sobie z tym nie poradzili! Pan Finka też już był radnym i też nic nie wskórał a teraz znów obiecuje! A dlaczego tak jest? Bo jest to wbrew interesom ludzi którzy faktycznie trzymają władzę. Wbrew interesom lokalnych właścicieli sklepów i deweloperów. Dlatego wybierzemy ludzi uczciwych, NOWYCH może oni nie będą blokować OZE, czy targowiska

mieszkaniec

Data: 5 kwietnia 2024, 07:27 @wyborca
tzn. kogo? kogo nowego proponujesz na burmistrza?

nowy

Data: 5 kwietnia 2024, 08:57 jak p. Ola wygra, to będzie kontrolować sama siebie. Poza tym, to ze względów na błąd formalny komitetu, p. Ola nie kandyduje do rady, więc albo burmistrz albo nauczyciel.
Chyba, że będzie czarny koń wyborów, czarny jak smoła, jak diabełek, a jak diabełek to

realista

Data: 5 kwietnia 2024, 09:50 Z chęcią zagłosuję na kandydata który oprócz oczywistych punktów swojego programu czyli poprawy: szkolnictwa, komunikacji ,infrastruktury itp. ruszy temat targowiska . Byłem dziś na targu i wstydem jest aby kupujący i sprzedający taplali się w takim błocie. Podobna sytuacja była przed Wielkanocą i jest po każdym opadzie . Nasze targowisko wygląda jakby to było średniowiecze a nie dzisiejsze czasy. Tym bardziej że jakieś opłaty targowiskowe są zbierane. Wstyd i hańba rządzący.

Mieszkaniec

Data: 5 kwietnia 2024, 10:03 Pani Fedynicz.
Na Pani plakatach wyborczych umieściła Pani napis” TWÓJ BURMISTRZ”. Nigdy Pani nim nie będzie ponieważ:
- Pani pycha i arogancja doprowadziła do nie zarejestrowania listy kandydatów w okręgu w którym Pani startowała na radną / jak można powierzyć Pani kierowanie Gminą/.
- Na zastępcę szykuje Pani Rutowicza, który już pokazał co potrafi.
-Pani program to zlepek pobożnych życzeń.
- Jest Pani turystką polityczną skaczącą z kwiatka na kwiatek
- Dla Pani nie liczą się relacje międzyludzkie tylko najważniejsze jest zdobycie władzy.
Po wyborach radzę przyłożyć się bardziej do pracy w szkole aby dzieci nie miały zastępstw.

bolec

Data: 5 kwietnia 2024, 10:56 @Mieszkaniec
kochany, a co powiesz Panu Arkadiuszowi, jakieś dobre rady i przepowiednie?

nsz

Data: 5 kwietnia 2024, 10:59 czy AS wstydzi się PO, że startuje z innych list, czy może w ramach KO został zablokowany?

Anna

Data: 5 kwietnia 2024, 15:49 Najważniejsze targowisko. Jeden temat. Innego brak. Czy mieszkańcy tego pseudo miasta nie widzą jaki jest brud. Temat poruszany wielokrotnie. Zero reakcji. Trochę pozamiatano ulice Pijarska ( przed świętami), wielokrotnie zgłaszałam temat obdrapanych budynków przed cukiernia p. Szymańskich. Zero reakcji. Czy ktoś z urzędu nie widzi tego brudu tzw. dawny sklep p. Jarosza, to widać z okien ratusza. Gołębie tam już nawet nie zostawiają odchodów. Brak miejsca. Można wskazywać wiele przykładów. Czym się ci radni zajmują ? Najważniejsze obsadzić stołki.

Wyborca

Data: 5 kwietnia 2024, 16:46 Do @mieszkaniec Jeżeli chodzi o burmistrza to jest problem, bo wszyscy kandydaci albo są albo byli radnymi i są po szyje w lokalnych lub co gorsza w partyjnych układach. Sama do końca nie wiem na kogo ale wiem na kogo napewno NIE zagłosuję . Napewno nie na partię, które tylko sieją zamęt a już szczególnie PiS i PO i Solidarna Polska. Napewno NIE Komosa bo to arogancka osoba i do tego na smyczy lokalnego biznesu, który hamował budowę obwodnicy przez co narażał zdrowie i życie mieszkańców dla swoich interesów a teraz blokują targowisko i OZE. Co do kandydatów na radnych to jest trochę młodych wykształconych NOWYCH ludzi.