Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

W rocznicę zakończenia wojny odsłonięto tablicę ku czci poległych

Dodano: 8 maja 2018; 8 maja została odsłonięta odnowiona tablica z imionami i nazwiskami mieszkańców Góry Kalwarii i okolic, którzy zginęli w latach 1939-45.

- Chcemy pamiętać o tych mieszkańcach, którym wojna odebrała życie - mówiła Danuta Rechnia ze Stowarzyszenia Razem dla Góry (na zdjęciu powyżej). Stowarzyszenie było jednym z inicjatorów odnowienia tablicy z nazwiskami 51 mieszkańców naszego miasta i okolic, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej. – Dziś chcemy swoją obecnością wyrazić hołd dla ofiar ich życia, które złożyli po to, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju - dodawała Rechnia.

Tablica wisi na budynku przy ul. ks. Sajny 4, gdzie w czasie wojny mieścił się najpierw posterunek niemieckiej żandarmerii, a później katownia Gestapo. – Dla wielu mieszkańców ten budynek był ostatnim miejscem, w którym mogli oni świadczyć o swojej miłości do ojczyzny – podkreślał w przemówieniu burmistrz Dariusz Zieliński.

Pierwsza tablica (bez nazwisk) pojawiła się w tym miejscu zaraz po zakończeniu wojny. Kolejna zawisła w roku 1957. W połowie lat sześćdziesiątych w ścianę budynku została wmurowana obecna tablica, która w tym roku przeszła gruntowną renowację.

Po uroczystości na zapleczu budynku można było obejrzeć wystawę fotografii osób, których nazwiska zostały wyryte na tablicy. Wszystkie osoby, które posiadają w swoich zbiorach takie fotografie i chciałyby udostępnić je mieszkańcom, proszone są o kontakt z panią Iwoną Szymańską ze Stowarzyszenia Razem dla Góry pod adresem mejlowym iwonagood@gmail.com.

Mateusz Baj


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (6)

Czytelnik

Data: 8 maja 2018, 22:11 Z tego co wiem Stowarzyszenie nie było tylko inicjatorem ale na swój koszt wyremontowało tablice ,jeśli to prawda, trzeba tą i informację podać.

XYZ

Data: 9 maja 2018, 07:52 Gratulacje dla Stowarzyszenia Razem dla Góry! Nareszcie znaleźli się ludzie, którzy przypominają miejsca Niemieckich i Rosyjskich zbrodni!

zsrr

Data: 11 maja 2018, 02:19 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

ALFA

Data: 13 maja 2018, 22:54 Do XYZ, nie zauważyłem żeby na tej tablicy było coś o zbrodniach sowieckich.

Iwona

Data: 15 maja 2018, 20:58 Do ALFA, na tablicy są nazwiska pięciu oficerów, którzy ponieśli śmierć na Wschodzie z rąk sowietów. Nie ma o tym wzmianki w tytule tablicy, bo została ona umieszczona na budynku w połowie lat 60-tych ubiegłego wieku, a wtedy podanie takiej informacji było niemożliwe. W ubiegłym roku, podczas renowacji, konserwator zabytków czuwał nad tym, by tablica została wiernie odtworzona i nie można było dopisać, że osoby, których nazwiska tu umieszczono, zginęły z rąk ludobójców hitlerowskich i sowieckich. Na Wschodzie zginęli: Wacław Czapski, Daniel Lech, Wacław Trochimowicz, Franciszek Siwik i Edward Wincewicz.

OBSERWATOR

Data: 11 kwietnia 2019, 12:29 Cenna tablica - o pomordowanych należy pamiętać! Jednak trzeba zadbać o poprawność faktów. Na tablicy umieszczono nazwisko lekarza wojskowego Wacława Trochimowicza jako zamordowanego przez hitlerowców. To samo nazwisko widnieje na tablicy katyńskiej umieszczonej na pomniku \"Poległym w Walce\", jako zamordowanego w Katyniu. Inicjatorzy restauracji tablicy nie zadbali o jakość przekazu, co jest normalką. Więc należałoby sprecyzować kto zamordował kpt Trochimowicza. Pozdrawiam historyków lokalnych.