Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Warto grać w szachy z wielu względów

Dodano: 29 lutego 2020; Dla wielu ta gra wydaje się nudna i mało atrakcyjna. W rzeczywistości jest odwrotnie, gra w szachy może emocjonować, a w dodatku pozytywnie wpływa na rozwój człowieka.

Szachy to gra stara jak świat – i nie ma w tym ani krzty kłamstwa. Uważa się, że w pierwowzór szachów grano w Indiach i Persji w VI wieku naszej ery. Szachy ewoluowały i rozprzestrzeniały się. Włochy, Hiszpania, Francja – tam najpierw na Starym Kontynencie poznano tę grę i doprecyzowano zasady, które znamy do dziś.

Szachy na Igrzyskach Olimpijskich w 2024?

Szachy się rozwijały i rozpowszechniały. W XIX i XX wieku odbywało się coraz więcej międzynarodowych turniejów, a także powstała Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE). 20 lipca każdego roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szachów. FIDE wraz z miłośnikami szachów od dłuższego czasu zabiega o włączenie szachów do programu Igrzysk Olimpijskich. Pierwszy raz szachy mogłyby zagościć na IO w Paryżu w 2024 roku. W szachy na całym świecie ma grać ok. 600 milionów osób. FIDE skupia 189 federacji krajowych. W Polsce także jest wiele klubów szachowych, które swoje siedziby mają w większych, jak i mniejszych miasta. Jednym z takich przykładów jest Miejski Klub Sportowy Korona Góra Kalwaria.

Jakie są podstawowe atuty gry w szachy?

Jest ich bardzo wiele i gra w szachy może rozwijać w każdym wieku. Przede wszystkim szachy poprawiają intelekt, zwiększają IQ. Gra ta ma korzystny wpływ także na umiejętności arytmetyczne, wspiera rozwój logicznego myślenia. Pomaga także w nauce przedmiotów ścisłych. To jednak nie wszystko…

Pozytywów jest o wiele więcej!

Jeśli ktoś myśli, że szachy to matematyka i ścisłe myślenie, to jest w wielkim błędzie. Naukowcy i badacze tej gry dowiedli, że szachy pozytywnie wpływają na zdolności językowe człowieka, poprawia pamięć, rozwija wyobraźnię i abstrakcyjne myślenie. Szachy mają dobry wpływ na koncentrację, która przecież jest kluczowa nie tylko w nauce, ale w niemalże każdej pracy zawodowej. Grając w szachy najistotniejszą sprawą nie jest wygrywanie pojedynku za pojedynkiem, ale rozwijanie strategicznego myślenia. To wszystko może przydać się także do innej rzeczy.

Wyniki pojedynków szachowych

Szachy to poważny i prestiżowy sport, nie tylko ze względu na popularność na całym świecie. Okazuje się, że mecze szachistów wzbudzają zainteresowanie nie tylko pasjonatów i widzów. W ofercie bukmachera STS znajdziemy zakłady na wyniki meczów i pojedynki szachowe.


Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Fot. shutterstock.com