Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Watykan wyraził zgodę, Stanisław Papczyński będzie patronem Góry Kalwarii

Dodano: 10 września 2018; Jest zgoda Stolicy Apostolskiej na to, żeby św. Stanisław Papczyński był patronem miasta i gminy Góra Kalwaria.

Pod watykańskim dokumentem, adresowanym do abp. Kazimierza Nycza i datowanym na 28 sierpnia, podpisał się kard. Arturus Roche, sekretarz Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Uroczystości w naszym mieście, związane z ustanowieniem patrona, mają potrwać dwa dni. Najpierw – w sobotę 22 września – na uroczystym posiedzeniu zbierze się Rada Miejska, która podejmie stosowną uchwałę. Z kolei w niedzielę 23 września na Mariankach ma odbyć się kościelna część uroczystości.

Z prośbą o wyrażenie zgody na ustanowienie o. Papczyńskiego patronem Góry Kalwarii wystąpiła w lutym Rada Miejska. Radni podjęli tę decyzję jednogłośnie.

Ojciec Stanisław Papczyński, który żył w latach 1631-1701, utworzył Zgromadzenie Księży Marianów – pierwszy męski zakon założony na ziemiach polskich. Jego doczesne szczątki spoczywają w Wieczerniku na Mariankach.

W 2016 roku Stanisław Papczyński został ogłoszony świętym.

Mateusz Baj


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (13)

Marcins

Data: 12 września 2018, 05:24 Od 2010 r. ks. Kazimierz Nycz jest kardynałem, to dlaczego list był adresowany do arcybiskupa K. Nycza?

Kasia

Data: 12 września 2018, 10:42 A na co to komu ?

Ja

Data: 12 września 2018, 14:28 A mieszkańcy wyrazili zgodę

Nick

Data: 12 września 2018, 14:48 @Kasia to może i nazwę miasta zlikwidować bo na co komu?


0lo

Data: 15 września 2018, 07:20 No i proszę stał się cud !
Woda sączyła się wiele lat na ul. Ogrodowej .

Jest patron i po sprawie, tylko żeby jeszcze patron dopilnował by po sobie firma sprzątała.

zły

Data: 16 września 2018, 07:57 Nie zapominajmy źe PO ma jeszcze około 18%,złodzieje muszą się trzymać razem to moźe ich nie zamkną, tak źe co by się nie wydarzyło związanego z kościołem czy PIS będzie zawsze atakowane. ..

*

Data: 16 września 2018, 08:27 A że Strażacka należy do miasta spodziewamy się szybkich działań ze strony patrona mam na myśli wszystkie plagi egipskie na tych co hamowali naprawę nowego chodnika i
drogi dojazdowej do naszech posesji.

hmm

Data: 17 września 2018, 09:27 zły - źle myślisz ; byłoby lepiej dla Kościoła i PiS gdyby wzięli rozbrat! Są to twory w wielu miejscach rozbieżne ideologicznie i programowo - nigdy się nie połączą. Dla doraźnych celów nie warto im zanadto się zbliżać. Mydlenie oczu o wspólności to zysk na krótką metę (vide skutki konwentu św. Katarzyny) a straty mogą być wielkie!

Ważne przy tym jest:

- by rozgraniczać Kościół jako wiarę i hierarchię (kler). Źle gdy księżą pod egidą wiary rozgrywają swe ludzkie interesy, co stanowczo piętnuje obecny papież. Historia pokazuje ile złego Kościołowi wyrządził kler i jak opłakane skutki przynosi to wiernym. Stąd np. taka a nie inna sytuacja Kościoła na Zachodzie - nic nie bierze się z niczego! Podobnie może być i w Polsce,

- by rozumieć jakie skutki przyniosła trzyletnia polityka/gra PIS. Czy warto dla doraźnych partyjnych interesów (czyli interesów małej grupy ludzi skupionych wokół Prezesa) narażać na szwank pozycję Polski na świecie i rozbijać jedność narodu? Wszak skutki tego poniesiemy...wszyscy! Czy moralnym jest kupowanie przychylności dla tej grupy za wspólne pieniądze? Wszak PiS nie rozdaje swego prywatnego tylko... nasze wspólne!
Taka moralność polityczna nie ma nic wspólnego z zasadami wiary chrześcijańskiej. Są to moralności wrogie wobec siebie...
- by rozumieć, że większe straty poniesie Kościół/wierni, bo partii jest wiele i czy będzie jedna więcej czy mniej to nie robi dużej różnicy (ile partii przetrwało np. 100 lat? ).

Zbudować partię to o wiele mniejszy problem niż odbudować wiarę w narodach. Wiarę o wiele ważniejszą dla ludzi niż jakakolwiek partia.

hmm

Data: 17 września 2018, 19:41 Niechaj ten Patron broni nas od zła wszelkiego...na wieki wieków. Amen.

Kasia

Data: 26 września 2018, 15:42 Szkoda że patron nie ochotnik nas przed wydaniem miliona na rowerek

zły

Data: 12 października 2018, 09:10 @ hmm czy ty wiarę chcesz umacniać z PO czy komunistami, partią zbrodniczą która przetrwała właśnie ponad 100 lat.

SKY

Data: 12 października 2018, 09:46 @ zły - a Ciebie nasza religia nie nauczyła wybaczać, nie mówić fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu i nadstawiać drugi policzek?? A może z Ciebie taki katolik jak w bajce Ignacego Krasickiego pod znanym tytułem ??

hmm

Data: 12 października 2018, 10:24 @zły ...czy ty wiarę chcesz umacniać z.... - jak rozumiesz wiarę, skoro chcesz ją utożsamiać/łączyć z jakąś (może tobie miłą) partią. Przy myśleniu na tym poziomie...nie mamy o czym dyskutować.
Przemyśl: \"moralność polityczna nie ma nic wspólnego z zasadami wiary chrześcijańskiej. Są to moralności wrogie wobec siebie... , ...Zbudować partię to o wiele mniejszy problem niż odbudować wiarę w narodach. Wiarę o wiele ważniejszą dla ludzi niż jakakolwiek partia.\"

Niech święty broni nas od łączenia ideologii jakiejkolwiek partii od kanonów wiary! Czy jasne?