Andrzej Supron na zawodach w Górze Kalwarii: Sport jest wspaniały

Dodano: 4 czerwca 2019; Sport jest wspaniały, bo mimo różnic łączy ludzi. Nie liczy się pochodzenie, kolor skóry czy religia. Wszyscy sportowcy mają ten sam cel: Zwyciężyć – mówił do uczestników II Integracyjnego Turnieju zapaśniczego wicemistrz olimpijski Andrzej Supron.

W zawodach, które odbyły się w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Górze Kalwarii wzięło udział blisko 100 zawodników z sześciu klubów sportowych. Na macie w sportowej atmosferze rywalizowali młodzi zapaśnicy z Polski wywodzący się z różnych etniczności oraz zawodnicy o narodowości innej niż Polska.

Różni–Równi–Europejscy -  to hasło które było mottem turnieju zapaśniczego dla dzieci i młodzieży, którego druga edycja odbyła się w minioną niedzielę w Górze Kalwarii. Była to kontynuacja i rozszerzenie imprezy z ubiegłego roku, która odbyła się w Szkole Podstawowej w Coniewie, podczas której rywalizowali zawodnicy miejscowej Akademii Sportu. Tym razem do zmagań na macie zaproszono 6 klubów z Mazowsza. Celem imprezy było sportowe współzawodnictwo, w którym udział wzięli młodzi sportowcy wywodzący się z różnych klubów. Zarówno ci, którzy urodzili się w Polsce, jak i ci, którzy przyjechali do naszego kraju z innych części świata – Nasze spotkanie ma służyć rywalizacji, ale przede wszystkim integracji i doskonałej zabawie. Macie świetną okazję, aby pomimo różnić, które dla dorosłych czasem bywają zbyt istotne, pokazać że można w duchu wzajemnego szacunku oddać się pasji, jaką jest uprawianie sportu. Cieszę się, że tu jesteście. Wierzę, że są wśród Was przyszli medaliści najważniejszych imprez zapaśniczych – zwrócił się do zawodników Sebastian Rysz z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, która wspólnie z Miastem Góra Kalwaria, miejscowym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Polskim Związkiem Zapaśniczym oraz Akademią Sportu Baniocha - Coniew podjęła się organizacji imprezy.

Zawodników podzielono na grupy wiekowe i wagowe. Dziewczęta i chłopcy rywalizowali w kategoriach dzieci, młodzików i kadetów. Już pierwsze walki z udziałem dzieci były niezwykle emocjonujące - Zawodnicy, mimo młodego wieku, pokazują duże umiejętności – ocenił Marek Pawlak, Prezes Akademii Sportu Baniocha-Coniew, która ostatecznie okazała się najlepszą drużyną turnieju – Im wcześniej zaczną przygodę z zapasami, tym większa szansa, że osiągną sukcesy – stwierdził były zapaśnik, a dziś wychowawca i mentor uzdolnionej sportowo młodzieży. To właśnie w jego klubie trenują uznani za najlepszych zawodników turnieju Wiktoria Udenyi i Abdul Munaev. Dla Wiktorii, która zapasy trenuje od trzech lat i ma już za sobą sukcesy w mistrzostwach Polski przygoda ze sportem rozpoczęła się przypadkiem – Zostałam kiedyś na treningu po lekcjach i spodobało mi się. Powiedziałam mamie że chcę trenować zapasy i robię to do tej pory. Lubię chodzić na treningi i uczestniczyć w zawodach – powiedziała młoda zawodniczka. Dla Abdula, który do Polski przybył z Czeczenii zapasy są szansą na lepszą integrację ze środowiskiem rówieśników – Mam wielu kolegów w Polsce. Kiedy wspólnie trenujemy nie ma znaczenia to z jakiego ktoś jest kraju – mówił najlepszy zawodnik imprezy.

Gościem specjalnym imprezy był wybitny zapaśnik, srebrny medalista olimpijski Andrzej Supron, który podkreślał że takie inicjatywy są bardzo potrzebne – Zawodnicy mogą uczyć się tolerancji i szacunku do siebie nawzajem. Wszyscy, bez względu na różnice kulturowe, mają jeden cel jakim jest zwycięstwo w uczciwej rywalizacji. Przy okazji mogą też poznać uniwersalne wartości takie jak dyscyplina, sumienność, pracowitość oraz umiejętność funkcjonowania w grupie – powiedział Prezes Polskiego Związku Zapaśniczego.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej, Sebastian Rysz dziękował burmistrzowi Arkadiuszowi Strzyżewskiemu za możliwość zorganizowania imprezy w Górze Kalwarii oraz pomoc organizacyjną. Włodarz miasta nie pozostał dłużny – Wyrażam wdzięczność wszystkim, dzięki którym impreza doszła do skutku, przede wszystkim Komisji Europejskiej. To dla nas zaszczyt, że mamy wsparcie z jej strony – powiedział Burmistrz Arkadiusz Strzyżewski i zadeklarował gotowość współpracy przy okazji kolejnych edycji imprezy.

Wszyscy startujący w turnieju młodzi zapaśnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz upominki – koszulki, bidony i workoplecaki.  

Organizatorem turnieju było Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Współorganizatorami Gmina Góra Kalwaria, Polski Związek Zapaśniczy i UKS Akademia Sportu Baniocha – Coniew.

(inf. prasowa)
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (2)

viagra without a doctor prescription

Data: 31 października 2017, 15:00 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

GKalwaria

Data: 8 czerwca 2019, 15:50 Piękna inicjatywa. Super promocja.
Wydaje mi się że hala na Białka umiera i jest sztucznie reanimowana. Brak zespołów do gier zespołowych na każdym poziomie rozwoju i w każdej dyscyplinie. Akcja typu turniej są na zapełnienie rubryk do sprawozdania. Góro Kalwario czy wyjdziemy z tego marazmu. Hala służyć powinna przede wszystkim do trenowania sportów drużynowych. Akcja siatkówka była, akcja ręczna była i jakie są rezultaty dalszego szkolenia. Burmistrz się zmienił a marazm pozostał.