Wilki nieopodal Góry Kalwarii? Leśnicy ostrzegają
Dodano: 6 stycznia 2026; GoraKalwaria.net W ostatnich dniach Nadleśnictwo Chojnów otrzymało zgłoszenie dotyczące obserwacji sześciu wilków w kompleksie leśnym w rejonie miejscowości Julianów / Obręb na granicy gmin Góra Kalwaria i Konstancin-Jeziorna.
W komunikacie Nadleśnictwo Chojnów przekazało, że służby terenowe zweryfikowały przekazaną informację, jednak opadający z drzew śnieg zatarł tropy, co uniemożliwiło jednoznaczne potwierdzenie zgłoszenia. Zapowiedziano, że niezależnie od tego, w najbliższych dniach w tym rejonie zostaną rozwieszone fotopułapki, które pozwolą lepiej rozpoznać sytuację i potwierdzić ewentualną obecność wilczej rodziny.
We wpisie przypomniano, że las jest naturalnym środowiskiem życia dzikich zwierząt, w tym wilków.
"Są one stałym elementem ekosystemu i pełnią w nim bardzo ważną rolę – regulują liczebność zwierząt kopytnych oraz przyczyniają się do zachowania równowagi przyrodniczej. Wilki żyją w grupach rodzinnych, które w Polsce najczęściej liczą od 4 do 6 osobników. Nie są to przypadkowe „watahy”, lecz stabilne rodziny: para rodzicielska oraz młode z jednego lub dwóch sezonów. Wilki nie są zwierzętami agresywnymi wobec ludzi – z natury unikają kontaktu z człowiekiem i nie stanowią dla niego zagrożenia" - czytamy we wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych.
Leśnicy zwracają też uwagę na kwestię bezpieczeństwa zwierząt domowych. "Podczas spacerów po lesie psy powinny być bezwzględnie prowadzone na smyczy. Pies puszczony luzem może oddalić się od opiekuna, zbliżyć do dzikich zwierząt lub zostać potraktowany jako intruz na terytorium wilczej rodziny. W takich sytuacjach to właśnie pies, a nie człowiek, może być narażony na niebezpieczeństwo" - podkreślono.
Na koniec stwierdzono, że odpowiedzialne zachowanie w lesie – trzymanie psów na smyczy, poruszanie się po wyznaczonych trasach i zachowanie spokoju – pozwala nam bezpiecznie współistnieć z dziką przyrodą i ograniczać niepotrzebne sytuacje konfliktowe.
Źródło zdjęcia: Depositphotos
Dodaj swój komentarz



Najnowsze artykuły
- Festiwal Wody i jubileusz 20-lecia ZGK w Górze Kalwarii
- Dlaczego po weekendzie albo urlopie nadal czujemy zmęczenie?
- Na dwóch kółkach z dwoma promilami po Pijarskiej
- Jak wybrać najlepsze studio tatuażu w Warszawie
- Wzmożony ruch wojsk – spokojnie, to ćwiczenia!
- Wianki na Urzeczu 2026 - Urzeckie sploty
- Srebro i brąz dla zawodników FC Centrum Tang Soo Do
- Uczniowie Szkoły Podstawowej w Baniosze odwiedzili piaseczyńskich policjantów
- Policjantka odwiedziła przedszkolaki z gminy Góra Kalwaria
- Jakie elementy najczęściej obejmują szkolenia transportowe?
Ostatnio na forum
***: Brawo panowie. Tylko szybkość i zdecydowanie przynosi efekty.
Na dwóch kółkach z dwoma promilami po PijarskiejX: Jaka to Pijarska
Gorąco wokół przebiegu Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej przez Górę Kalwariędo Pana Rajmunda: Typowe stwierdzenie kogoś kto chce pomyślał sobie "zostanę politykiem"....
"Nie możemy wyjść z posesji". Mieszkanka chce ograniczenia tonażowegoXyz: Ale ta pani sama nie zgodziła się, aby robić koło niej asfalt. Myślała,...
Gorąco wokół przebiegu Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej przez Górę KalwarięRajmund Wiśniewski: Do 'do Pana Rajmunda' nie odbiegaj proszę od tematu




Ostatnio dodane ogłoszenia
xxxL
Geograf
Chyba GK/Prażmów?
62 i 75
Xxy