Witaj na Mazowszu!
Dodano: 2 sierpnia 2024; Materiał promocyjny / fot. Michał Słaby W ubiegłym roku w 7 szpitalach prowadzonych przez samorząd województwa mazowieckiego urodziło się 7046 dzieci. Dla porównania w 2022 r. było ich 7366, a w 2021 r. – 7277.Niestety, statystyki dotyczące urodzeń w całym kraju nie napawają optymizmem. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 r. na Mazowszu urodziło się 44,9 tys. dzieci. Jest to spadek aż o 10,6 proc. w stosunku do 2022 r., kiedy na świat przyszło 50,2 tys. dzieci. To z kolei o 6,8 proc. mniej niż w 2021 r., gdy liczba urodzeń wyniosła 54 tys. 1
– Te dane powinny dać do myślenia nam wszystkim. Oczywiście, samorządy nie mają takich możliwości, jak strona rządowa. W ramach naszych programów wsparcia pomagamy w modernizacji i budowie żłobków, przedszkoli i szkół. Robimy to z myślą o dzieciach i rodzicach, którzy muszą mieć możliwość łączenia pracy z wychowaniem dzieci. Pomagamy także rodzinom, które starają się o dziecko mimo problemów. Od lat dofinansowujemy program in vitro na Mazowszu, dzięki któremu urodziło się już ponad 700 małych Mazowszan. Dbamy też o stworzenie odpowiednich warunków w naszych szpitalach – podsumowuje marszałek Adam Struzik.
Wyprawka dla mazowieckich maluchów!
Już od połowy lipca na każdego maluszka, który przyjdzie na świat w marszałkowskich szpitalach będzie czekać powitalna wyprawka – Witaj na Mazowszu! Znajdą w niej wygodny kokon niemowlęcy, suchy termofor, zabawkę sensoryczną, dwie pieluszki, kocyk, czapeczkę i body. Wszystkie rzeczy są atestowane i wykonane z bezpiecznych i przyjaznych dziecku materiałów. Wyprawkę otrzymają rodzice dzieci urodzonych w szpitalach podlegających samorządowi województwa mazowieckiego.
Są to: Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dra. Józefa Psarskiego w Ostrołęce, Wojewódzki Szpital Zespolony im. prof. Marcina Kacprzaka w Płocku, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach. .
Członkini zarządu województwa mazowieckiego Anna Brzezińska podkreśla, że wspieranie rodzin to jeden z priorytetów samorządu województwa. – Poród to czas ważny i trudny dla każdej mamy. Chcemy, aby czuły się w naszych szpitalach wyjątkowo i komfortowo. Dlatego nie tylko inwestujemy w modernizację naszych oddziałów położniczych i kompetencje personelu medycznego, ale i chcemy uprzyjemnić ten czas młodym rodzicom. Stąd te drobne mazowieckie upominki. Każdy młody Mazowszanin to dla nas wszystkich wielka radość. Witaj na Mazowszu – to drobny gest i po prostu powitanie.
Gdzie rodzi się najwięcej dzieci
Wśród placówek prowadzonych przez samorząd województwa największą liczbą urodzeń może pochwalić się Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu. W 2023 r. przyszło w nim na świat 1 352 dzieci – to najwięcej spośród wszystkich marszałkowskich szpitali. Tuż za nim są warszawskie placówki: Międzyleski Szpital Specjalistyczny, w którym w 2023 r. urodziło się 1 307 dzieci, oraz Mazowiecki Szpital Bródnowski, gdzie na świat w zeszłym roku przyszło 1 231 maluszków.
Przedterminowo
Taki pakiet jest czasami wręcz na wagę złota, bo niektóre dzieci pojawiają się na świecie wcześniej niż w zaplanowanym terminie. Tak, jak Franek, który przyszedł na świat na początku lipca w szpitalu bródnowskim. – Mamy tu fantastyczną opiekę i ogromne wsparcie w tym stresującym czasie – mówi jego mama, Aleksandra – Czujemy się w pełni zaopiekowani, a do tego jeszcze doszedł taki fajny upominek. Tym bardziej, że mamy wcześniaków nie miały tyle czasu na przygotowanie wyprawki, ile mamy rodzące w terminie.
Poród sam w sobie jest wydarzeniem emocjonującym, a rodzice wcześniaków dostają dodatkową porcję stresu. Dlatego tak ważne jest, aby szpitale mogły zapewnić opiekę nawet w tych najtrudniejszych przypadkach. – Decydując się na poród w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim, wybiera się pewność i bezpieczeństwo – zaznacza prezes placówki Teresa Bogiel. – Oddział położnictwa i neonatologii posiadają III., najwyższy stopień referencyjności. To znaczy, że świadczymy najwyższy ze wszystkich poziom bezpieczeństwa nie tylko ciąż fizjologicznych – prawidłowych, ale również tych zagrożonych, o trudnym przebiegu. Mamy szczególne doświadczenie w opiece nad noworodkami urodzonymi za wcześnie, a to ważny atut.
W takich wypadkach poród to dopiero początek. Z racji swojej „przedterminowości” dzieci na ogół dłużej muszą zostać w szpitalu, a rodzice dostają listę konsultacji specjalistycznych, które muszą odbyć z dziećmi, gdyż wcześniactwo może nieść konsekwencje zdrowotne i rozwojowe. – Pamiętam, jak mijały kolejne dni, a my wciąż tkwiliśmy w szpitalu. Kolejne mamy przychodziły i wychodziły, a my słyszeliśmy „jeszcze nie dziś”. Ale dzięki temu, że szpital dysponował doskonałym sprzętem, część badań zrobiono nam na miejscu. Proszę mi wierzyć, oczekiwanie na kolejną procedurę medyczną i jej wyniki jest czymś bardzo stresującym, a przy maleńkich wcześniaczkach nawet zwykłe czynności pielęgnacyjne są wyzwaniem – wspomina pani Matylda, mama bliźniąt.
1 Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Najnowsze artykuły
- Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 w Czersku
- Dlaczego Warto Zainwestować w Neony LED z Punktu Widzenia Biznesowego?
- Deska sedesowa od burmistrza wywołała emocje
- ADHD – Zrozumienie, Diagnoza i Terapia
- Pierwszy Turniej Piłki Błotnej w gminie Góra Kalwaria
- Jak zredukować zmarszczki na czole? Wybieramy najlepsze preparaty
- Odsłonięcie nowego miejsca pamięci w Górze Kalwarii
- Akumulatory Bosch ProCORE 18V
- Ręczniki fryzjerskie - jakie wybrać do salonu piękności?
- Szkolenie BHP online – nowoczesne podejście do bezpieczeństwa w pracy
Ostatnio na forum
Krzysztof: Aż trudno uwierzyc że w takiej spawie musiał interweniować burmistrz....
Skwer za milion nie będzie już skwerem za milion?Jarek: Proponuję SKWER ZA MILION IM. Dariusza Zielińskiego
Nic...
SKY: Nie trafiony pomysł na nazwę i miejsce usytuowania Pomnika Pamięci....
Odsłonięcie nowego miejsca pamięci w Górze Kalwariinowy: historia jest ważna i trzeba ją pielęgnować, żeby nie popełnić tych...
Deska sedesowa od burmistrza wywołała emocjedo rejsbareja: Bareja nie wyreżyserował rejsu