Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Witryna cukiernicza – obowiązkowe wyposażenie cukierni i barów

Dodano: 17 grudnia 2019;

Idealna ekspozycja produktu to klucz do udanego biznesu. Nie ważne czy sprzedajecie buty, szaliki lub wyroby cukiernicze. W przypadku tych ostatnich przedstawimy najlepszy sposób wyeksponowanie swoich towarów. Nie wątpliwie do takiego zaliczamy chłodnicze witryny cukiernicze.

Do czego służą chłodnicze witryny cukiernicze?

Pierwsze zastosowanie przedstawione zostało już powyżej i mowa tutaj o ekspozycji towaru. Natomiast w chłodniczych witrynach cukierniczych również możecie magazynować torty, ciasta i inne pyszności. Dzięki odpowiedniej temperaturze (+3°C - +8°C) zostanie zachowana ich świeżość oraz kształt.

Nasi producenci projektują i dostarczają nam eleganckie lady w różnych ciekawych wybarwieniach i kształtach aby pasowały do państwa wystroju wnętrza. Odpowiednio dobrane do Waszego lokalu mogą stanowić jego idealne uzupełnienie. Dlatego warto zastanowić się również nad walorami estetycznymi Waszego przyszłego urządzenia do sprzedaży ciast kremowych.

Czym kierować się przy wyborze chłodniczej witryny cukierniczej?

Jednym z podstawowych parametrów, nad jakimi warto się skupić to wymiary urządzenia. Nie może być ono zbyt małe, ponieważ pomieści się tam niewielka ilość produktów, również nie wybierajcie zbyt dużych witryn cukierniczych tym bardziej, jeżeli nie będziecie, w stanie ich zapełnić. Puste półki mogą odstraszyć klienta i już nigdy do Was nie wróci. Jednak przede wszystkim wielkość urządzenia musicie dostosować do ilości miejsca, jakie posiadacie we własnym lokalu gastronomicznym.

Również trzeba zastanowić się, czy będzie Wam potrzebne urządzenie wyposażone w agregat chłodniczy a może jednak potrzebujecie bez agregatu. Pierwsza opcja będzie gotowa do działania zaraz po wystawieniu lady na stoisko cukiernicze. Natomiast do drugiej opcji będziemy musieli samodzielnie dokupić agregat oraz zamówić obsługę montażu. Jednak jest ona dość często stosowana w przypadku budowaniu w długi ciąg witryn cukieniczych. Wówczas kilka maszyn można podłączyć pod jeden agregat zewnętrzny. Daje nam to oszczędność miejsca oraz pieniędzy.

W wielu przypadkach również walory estetyczne będą odrywały istotną rolę. Na rynku znajdują się producenci, którzy produkują swoje urządzenia w wielu kolorach oraz dekorach. W takim wypadku będziecie mogli je dostosować ściśle pod wygląd Waszego lokalu. Również istnieje możliwość dokonania wyboru pomiędzy szybami giętymi oraz prostymi. Tak jak sami widzicie możliwości personalizacji są dość duże.

Chłodnicze witryny cukiernicze niezbędne w każdym sklepie i barze.

Witryny cukiernicze, jako urządzenia chłodnicze to obowiązkowe wyposażenie każdego lokalu gastronomicznego i sprzedażowego. To dzięki nim w prawidłowy sposób wyeksponujecie i przetrzymacie Wasze wyroby cukiernicze. Jeżeli zdecydowaliście się na ich zakup, zapraszamy pod adres: https://www.wyposazenie-sklepowe.pl/2249-witryny-cukiernicze. Tutaj znajdziecie bogatą ofertą urządzeń chłodniczych, a w razie problemów odpowiednią pomoc.