Wodny wyczyn z efoilem: odkryj nowe możliwości na wodzie

Dodano: 16 maja 2023; materiał promocyjny Efoiling to innowacyjny sposób na eksplorowanie wód, który staje się coraz bardziej popularny wśród pasjonatów sportów wodnych na całym świecie. Dzięki nowatorskiemu sprzętowi, jakim jest deska efoil, można surfować wyczynowo nawet w takich warunkach, które do tej pory nie pozwalały na pływanie z deską, czyli przy absolutnie bezwietrznej pogodzie.

Czym jest efoil?

Deska efoil to elektryczna deska surfingowa. W tradycyjnym podejściu do surfowania, surfer korzysta z wiosła (to tzw. stand up paddle), żagla (w przypadku windsurfingu) czy latawca (to z kolei popularny kitesurfing). Efoil, aby można się było na nim poruszać, nie potrzebuje ani wioseł, ani pędnika pod postacią żagla czy latawca. W ruch wprawia się dzięki napędowi elektrycznemu. Bateria i silnik umieszczone są tuż pod deską. Co ważne, wraz z nabieraniem prędkości efoil unosi się ponad taflę wody. Imituje w ten sposób wznoszenie się na fali. Rezultat jest taki, że surfer może wznosić się ponad poziom wody zupełnie tak, jak by ujeżdżał falę, nawet wtedy, kiedy pogoda jest całkowicie bezwietrzna i na powstanie naturalnych fal nie ma żadnych szans. Zwiększanie lub zmniejszanie mocy silnika, a więc regulowanie prędkości poruszania się, jest bezprzewodowe, w technologii bluetooth, za pośrednictwem trzymanego w ręce pilota. Można więc powiedzieć, że dzięki deskom efoil odkryć można zupełnie nową jakość surfowania. Istnieją firmy, w tym znana Takuma, które skupione są w całości na produkcji sprzętu i akcesoriów do efoilingu. 

 

Surfowanie bez fal

Elektryczny napęd efoila powoduje, że użytkownik sprzętu jest niemal całkowicie uniezależniony od warunków takich jak siła i kierunek wiatru podczas pływania na desce. Wiatr jest obowiązkową składową udanego surfowania z żaglem czy latawcem. Bezwietrzna pogoda jest dla surfera powodem do zmartwień — ujeżdżanie fal jest wówczas niemożliwe. Tymczasem efoil pozwala na:

- Wprawienie deski w ruch bez udziału wiatru — dobrej jakości deski, np. produkowane przez azjatycka firmę Waydoo, pozwalają na osiągniecie prędkości nawet 40 km/h.

- Unoszenie deski nad taflę wody — z punktu widzenia zewnętrznego obserwatora rider wygląda wówczas tak, jakby lewitował nad wodą. W rzeczywistości deska unosi się dzięki sile nośnej i obecności hydroskrzydła umocowanego pod masztem. 

Co więcej, bezprzewodowe sterowanie prędkością deski i brak pędnika, a zatem i obowiązkowych linek, minimalizuje ryzyko zaplątania się w nie. Nie ma też niebezpieczeństwa, że żagiel czy latawiec wpadnie do wody i ciągnięty przez falę wciągnie pod wodę również surfera.

 

Od czego zacząć?

Jeśli marzy Ci się wypróbowanie efoila, a potrafisz już utrzymać się na desce, ponieważ miałeś okazję uprawiać inne odmiany surfingu, opanowanie efoilingu będzie dla ciebie proste. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia, zacznij od pierwszych prób z instruktorem, który pokaże Ci zasady utrzymywania się na desce. Instruktor pomoże też w doborze optymalnego sprzętu dla ciebie. Na kursie korzystać będziesz zapewne z wypożyczonej deski, ale jeśli sport okaże się strzałem w dziesiątkę, masz z czego wybierać, jeśli chodzi o przyszły sprzęt. Przykładowo, deski Flite występują aż w czterech wersjach, z czego każdy wariant zaprojektowany jest tak, aby odpowiadać potrzebom osób o określonym stopniu zaawansowania w sporcie — od tych, które dopiero stawiają pierwsze kroki w efoilingu, przez średnio zaawansowanych, znacznie zaawansowanych oraz tych, którzy chcą uprawiać efoiling akrobatycznie. Efoiling to nowoczesny sport wodny, który oferuje wiele korzyści dla pasjonatów tego typu rozrywki. Innowacją jest sposób wpędzania deski w ruch i możliwość wznoszenia się ponad taflę wody bez fal. Z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy szukają niezapomnianych wrażeń z surfowania.