Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Wózek widłowy ręczny – zastosowanie i przeciwwskazania

Dodano: 27 listopada 2019; Wózki widłowe elektryczne i spalinowe przeznaczone są do transportowania i komisjonowania dużych, ciężkich towarów paletowych. Nie zawsze jednak nadają się do innych prac. Z rozwiązaniem przychodzą ręczne wózki widłowe, mające wiele zalet, których brak maszynom z silnikami.

Główne zastosowania wózków widłowych ręcznych

Podstawowym zadaniem każdego rodzaju popularnych „widlaków” jest przeniesienie towaru z miejsca A do miejsca B. Choć czynność ta z pozoru wydaje się łatwa, już w tym momencie dostrzec można wiele szczegółowych problemów. Przede wszystkim towar towarowi nierówny. Wobec tego, aby zapewnić optymalną i gotową na każdy rodzaj pracy intralogistykę magazynową, należy zaopatrzyć przedsiębiorstwo w różnego typu wózki.

Wózek widłowy ręczny to produkt, za pomocą którego można przewozić towary o mniejszej wadze. O ile elektryczne i spalinowe wózki widłowe mogą utrzymać i ponieść paletę o wadze nawet ośmiu ton, w tym przypadku będzie mowa raczej o bagażu rzędu od jednej do maksymalnie trzech – czterech ton. Pod względem gabarytowym urządzenia te są mniejsze od wózków wyposażonych w silniki. Przekłada się to na ich wyższy stopień mobilności. Manualny mechanizm sterowania umożliwia z kolei wyższe parametry skrętne. W ciasnych pomieszczeniach zalety te odgrywają kluczową rolę. Zmniejszają ryzyko zatoru komunikacyjnego i przyspieszają ogólną pracę.

Wózki widłowe ręczne sprawdzą się także w przypadku składowania i komisjonowania towarów w chłodniach. Należy zauważyć, że zgodnie z prawem w chłodniach nie można wykorzystywać wózków spalinowych. Alternatywą mogą być wszechstronne pojazdy z akumulatorami, które jednak są droższe od wózków prowadzonych manualnie.

Przeciwwskazania używania wózków widłowych ręcznych

Przedstawiane urządzenia charakteryzują się bardzo dobrymi możliwościami transportu produktów mniejszej wagi. Przydadzą się przede wszystkim w magazynach nisko- i średniopowierzchniowych sklepów oraz marketów. W przypadku dużych centrów logistycznych, magazynów i składów budowlanych, koniecznie będzie wyposażenie bardziej zaawansowane. Z rozwiązaniem przychodzą wówczas wózki widłowe elektryczne i spalinowe, które mają lepsze dwa kluczowe parametry – maksymalnej siły nośności i maksymalnej wysokości podnoszenia. Oprócz tego zapewniają szybszą pracę. Sterowanie wózkiem manualnym, choć jest stosunkowo wygodne, w pełnym wymiarze godzin staje się bardziej męczące dla operatorów względem obsługiwania wózka z silnikiem.