Wózki widłowe wysokiego składowania – jak wybrać w 2022 roku?

Dodano: 23 września 2022; Wózki widłowe wysokiego składowania wpływają na wydajność logistyki wewnętrznej, koszty operacyjne magazynu, ale też zadowolenie personelu. Jest rok 2022, nowe obiekty logistyczne wciąż powstają, ale coraz więcej przedsiębiorstw – planując długofalowo – dokładnie weryfikuje swoje potrzeby inwestycyjne.

Co przyniesie nam rok 2023? Nadchodzi czas trudnych decyzji – wydajność czy oszczędności? Jak wybrać wózki wysokiego składowania? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

 

Finansowanie wózków wysokiego składowania

Dokładna weryfikacja potrzeb inwestycyjnych w zakresie wyboru wózków widłowych wysokiego składowania oznacza, że czas skończyć z rutyną i przyzwyczajeniem. Optymalny system transportu bliskiego to taki, który idealnie wpisuje się w potrzeby operacyjne obiektu logistycznego, zarówno w zakresie funkcjonalnym, jak i finansowym.

Czy masz pewność, że każda maszyna w twoim magazynie jest wykorzystywana w 100%? Wyobraźmy sobie sytuację, w której w danym obiekcie pracuje 10 wózków widłowych wysokiego składowania. Dokładna weryfikacja obłożenia pojedynczych urządzeń może wykazać, że wózki są wykorzystywane w zakresie od 40 do 80% swojej dostępności. Zestawiając te dane z oczekiwanym przepływem towarów w magazynie otrzymujemy informację, która pozwoli nam zdefiniować optymalną kosztowo i wydajnościowo liczebność floty wózków wysokiego składowania. Z całą stanowczością należy zaznaczyć, że dane urządzenie to nie tylko koszt zakupu czy też rata wynajmu, ale też koszt obsługi, serwisowania czy też energii.

Planując inwestycję należy dokładnie zweryfikować alternatywne formy finansowania. W największym uproszczeniu:

- jeżeli eksploatujesz wózki wysokiego składowania bardzo intensywnie, optymalnym rozwiązaniem będzie dla ciebie wynajem długoterminowy z full serwisem, gdzie to dostawca urządzeń odpowiada za dostępność maszyn realizujących twoje operacje magazynowe,


- jeżeli odpowiadasz za obiekt małej lub średniej wielkości, a twój wózek wysokiego składowania nie jest eksploatowany intensywnie, rozważ zakup urządzeń, ciekawą propozycją może też być wózek używany.

 

Ranking wózków wysokiego składowania 2022

Wózki widłowe wysokiego składowania służą do obsługi ładunków przechowywanych w regałach magazynowych. Mówimy tutaj przede wszystkim o paletach. Cena tego typu urządzeń jest ściśle powiązana z możliwościami maszyny – z wysokością podnoszenia oraz maksymalną wagą ładunku, którą dany wózek może obsłużyć. Należy również rozważyć inne parametry, które przekładają się na koszty inwestycyjne i operacyjne.

- Crown ESR5200 – wózki wysokiego składowania Crown wyróżniają się jakością. Wyłącznym dystrybutorem marki Crown na polskim rynku jest WDX. WDX to firma technologiczna, która oferuje kompleksowe usługi wyposażenia magazynów. Wraz z wprowadzeniem na rynek nowoczesnej technologii litowo-jonowej oferta Crown stała się niezwykle atrakcyjna. Mamy do czynienia ze sprzętem absolutnie topowym, odpornym na drobne, ale kosztowne w naprawie uszkodzenia, który dzięki zastosowaniu sygnowanej przez WDX technologii litowo-jonowej może nabyć lub wynająć w niezwykle korzystnej cenie. Co ważne wybór technologii litowo-jonowej wyklucza kosztowną inwestycję w miejsce przeznaczone do ładowania akumulatorów.


- Combilift AisleMaster – nie jest to klasyczny wózek wysokiego składowania, gdzie operator zajmuje pozycję boczną w stosunku do kierunku jazdy, ale ma szereg zalet, które wpływają na niskie koszty inwestycyjne oraz operacyjne. Przede wszystkim mówimy o uniwersalnej maszynie, która obsłuży palety na wysokości kilkunastu metrów, sprawnie przetransportuje ładunek z punktu A do punktu B oraz załaduje lub rozładuje samochód ciężarowy. Oznacza to, że w przypadku ograniczonej przepustowości obiektu, możesz postawić na jeden wózek wysokiego składowania zamiast na oddzielne maszyny do wyżej wymienionych czynności.