Wraca Dyskusyjny Klub Filmowy w Górze Kalwarii!

Dodano: 25 października 2022; Dyskusyjny Klub Filmowy KINOCENTRYCY zaprasza na pierwsze spotkanie po długiej przerwie, pod nową nazwą i w nowym miejscu.


News will be here

Po przerwie chcieliśmy się przywitać czymś wyjątkowym, dlatego obejrzymy wspólnie obchodzący w tym roku stulecie film „Nosferatu - symfonia grozy” z oprawą muzyczną na żywo zespołu Czerwie,. Po projekcji będziemy rozmawiać o muzyce w horrorze i innych ciekawych wątkach muzyczno-filmowych z Tytusem Hołdysem.

-----

„Nosferatu- symfonia grozy” - jeden z pierwszych horrorów w historii kina, arcydzieło niemieckiego ekspresjonizmu, które zainspirowało współczesne filmy o wampirach. Film w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnau obchodzi w tym roku setne urodziny.

Scenariusz „Nosferatu” jest swobodną adaptacją kultowej powieści Brama Stokera „Drakula”. Reżyser zmienił imiona bohaterów, czas i miejsce akcji. Mimo to wdowa po pisarzu wytoczyła Murnauowi proces o złamanie praw autorskich i z łatwością go wygrała. Zgodnie z wyrokiem wszystkie kopie „Nosferatu” miały zostać zniszczone, ale nie wszystkie udało się skonfiskować. W rezultacie film przetrwał do naszych czasów, choć w bardzo różnych, często skróconych i okaleczonych przez dystrybutorów wersjach montażowych. Dopiero w latach 80. historycy kina opracowali na podstawie materiałów archiwalnych wersję uchodzącą za bardzo zbliżoną do oryginalnej wizji Murnaua.

Mimo upływu lat, powieść o agencie nieruchomości i jego przerażającym kliencie nadal zachwyca grą światła i cieni, scenografią, kompozycją kadrów i mrocznym, niepokojącym klimatem. W połączeniu z muzyką na żywo na pewno zapewni Państwu niezapomniany wieczór.

Prelekcję i dyskusję po seansie poprowadzi Tytus Hołdys, dziennikarz radiowy, prowadzi autorską audycję „Między ścieżkami” w RMF Classic, poświęconą muzyce filmowej, autor projektu WinyloKINO.

-----

CZERWIE to polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, muzyki eksperymentalnej, współczesnej oraz muzyki teatralnej i filmowej. Muzycy stworzyli własny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem instrumentów i wartości muzycznych, będący jednocześnie fuzją wielu gatunków. Przez 20 lat swojej działalności zespół skomponował muzykę do wielu filmów niemych, zagrał ponad 800 koncertów w kraju i za granicą, m.in. na prestiżowym Europejskim Festiwalu Kina Niemego Hippodrome w Szkocji (2016), Budapesti Klasszikus Film Maraton Magyar Nemzeti Filmarchívum (Festiwal Węgierskiej Filmoteki Narodowej), Polskiej Wiośnie Filmowej w Budapeszcie (2018) i w Muzeum Historii Kina w Dusseldorfie.

Grupę tworzą: Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia, operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory.

28.10.2022, piątek, godz. 19.00
Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, Białka 9

Bielty 10 zł
Bilety dostępne na biletyna.pl oraz w kasie Ośrodka Kultury 30 minut przed seansem (w przypadku wolnych miejsc).

Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (0)

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!