Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Wspomnijmy razem Felicjana Antoniego Kozłowskiego

Dodano: 22 września 2020; Klub radnych miejskich Razem Zmienimy Górę, Parafia św. Stanisława BM w Sobikowie oraz Burmistrz Miasta i Gminy Góra Kalwaria serdecznie zapraszają na uroczystość poświęconą Felicjanowi Antoniemu Kozłowskiemu – dziewiętnastowiecznemu zasłużonemu mieszkańcowi Czaplina, który spoczywa w Sobikowie.

Urodził się on w 1805 roku w Tupadłach niedaleko Płocka. Ukończył Wydział Nauk i Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego. Był pisarzem, filologiem, autorem przekładów, historykiem, etnografem, nauczycielem… Napisał „Dzieje Mazowsza za panowania książąt”. Tłumaczył dzieła Platona i Cycerona. Uczył w szkołach wojewódzkich i gimnazjum, m.in. greki i łaciny.
Dzięki wygranej na loterii kupił dwór w Czaplinie. Mieszkał w tym miejscu od 1843 roku do śmierci w roku 1870. Został pochowany na ówczesnym cmentarzu w Sobikowie, który obecnie jest terenem przykościelnym. W miejscu jego pochówku znajduje się charakterystyczny pomnik (widoczny na załączonym plakacie). Tu spoczywa także żona Felicjana Antoniego Kozłowskiego – Ludwika.
Uroczystość upamiętniająca 150. rocznicę śmierci literata odbędzie się w sobikowskim kościele 25 września (piątek) o godz. 18.00. Odprawiona zostanie Msza Święta, usłyszymy prelekcję o bohaterze wieczoru, a także zostaną złożone kwiaty na jego grobie. Raz jeszcze serdecznie zapraszamy.

(Inf. prasowa)


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (2)

Sołtys Czaplina

Data: 23 września 2020, 08:51 Trochę więcej szczegółów o F. A. Kozłowskim:

Z życia: (1805-1870) absolwent/magister nauk i sztuk pięknych Wydziału Nauk i Sztuk Pięknych UW w W-wie. Wykładał łacinę, grekę, historię powszechną i polską - też adiunkt gabinetu numizmatycznego UW. W 1833 przeniesiony do Gimnazjum Gubernialnego, gdzie wykładał: łacinę, grekę, historię i statystykę. Prace naukowe publikował w Warszawie i w Lipsku. W 1843r. osiadł w Czaplinie k/Czerska, gdzie żył i tworzył do śmierci - zmarł w Czaplinie 25 września 1870r.
Twórczość/dzieła: \"Początkowa cywilizacja Grecji do wojny Trojańskiej\" - 1830. Tłumaczenie z greki dzieł Platona: \"Dzieła\" (Apologia, Kriton, Fedona) - 1845, \"Dzieje Mazowsza za panowania książąt\" - 1858, \"Czersk historycznie i statystycznie opisany\" - wespół z synem Korneliuszem. W Czaplinie powstały też dzieła, które kształtowały polską myśl humanistyczną: tłumaczenia Platona, dwie księgi Rozmów Tuskulańskich Cycerona oraz \"Dzieje handlu powszechnego i wpływu jego na bogactwo i losy narodów od najdawniejszych czasów\". Po przejściu na emeryturę zajął się majątkiem w Czaplinie, znacznie uszczuplonym po uwłaszczeniu chłopów w 1864r.
Rodzina: teść Hieronim Leśniewski (1799-1869) - zasłużony przełożony (kurator) szkół publicznych, zmarł 5 września 1869 w Czaplinie. Pochowany w Sobikowie - na jego grobie znajduje się piękne epitafium wyryte na kamiennym pomniku. Najstarszy syn - Korneliusz - zarażony historyczną i etnograficzną pasją ojca współpracował z częstym gościem w Czaplinie i okolicy, Oskarem Kolbergiem, który swe dzieło \"Mazowsze\" oparł w dużej mierze na pracy Korneliusza \"Lud, pieśni, podania, baśnie, zwyczaje i przesądy ludu z Mazowsza Czerskiego. Wraz z tańcami i melodyami\" (1867-1873).

Tacy tworzyli onegdaj naszą historię - dziś zanadto zapomniani i niedoceniani. Warto skorzystać z okazji poszerzenia wiedzy o zacnym mieszkańcu Ziemi Czerskiej, dla której pracował, którą szanował - a jej dzieje starannie opisał dla wiedzy potomnych.
Zapraszam serdecznie mieszkańców Ziemi Czerskiej - swą obecnością uczcijmy pamięć o jednym z naszych przodków.
Wartym naszej pamięci!

Z poważaniem

Sołtys Czaplinapytam

Data: 30 września 2020, 15:15 Była jakaś relacja z uroczystości? Posłanka była?