Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Wyciągarki samochodowe — poznaj kluczowe parametry wyciągarek

Dodano: 13 maja 2020; Wiesz już, że zakup wyciągarki samochodowej cię nie ominie, ponieważ niebawem wybierasz się w ciężki teren? Czas, abyś poznał podstawowe wyznaczniki i parametry, jakie należy wziąć pod uwagę podczas zakupu tego sprzętu.

Instalacja elektryczna dla wyciągarki samochodowej

Jednymi z najpopularniejszych modeli wyciągarek według rankingu dragonwinch.com są te z napędem elektrycznym. W trakcie wyboru należy zwrócić uwagę przede wszystkim uwagę na rodzaj instalacji, do jakiej są dostosowane. Zazwyczaj wszystkie modele bez problemu da się wpiąć w standardowe 12V, lecz jeśli pojazd posiada na pokładzie 24V, trzeba dobrać urządzenie zgodne z taką instalacją. Nie bez znaczenia jest również akumulator zamontowany w aucie – nie każdy będzie w stanie poradzić sobie z maksymalnym obciążeniem generowanym na linie.

Wyciągarka samochodowa — podstawowe parametry

Jak nietrudno się domyślić, kluczową kwestią pozostaje moc wyciągarki. Ta powinna być dostosowana przede wszystkim do pojazdu, na jakim zostanie zamontowana. Specjaliści od najtrudniejszych warunków polecają zaopatrzyć się w urządzenie hydrauliczne, lecz jest to rozwiązanie zdecydowanie droższe i bardziej kłopotliwe w montażu, niż popularne elektryki. Typowa moc sprzętu zawiera się pomiędzy 5, a 10 KM. Uciąg przeciętnego zestawu o średniej mocy 7 KM to około 5,5 tony. Waga takiej wyciągarki to zaledwie 40 kilogramów, z uwzględnieniem ok. 30 metrów stalowej liny. Koszt dobrej jakości urządzenia o takich możliwościach oscyluje wokół dwóch tysięcy złotych. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule pt.: „Wyciągarki samochodowe: które parametry są kluczowe podczas wyboru wyciągarek?”.

Podczas zakupu koniecznie trzeba zwrócić uwagę na aspekt fizyczny, jakim jest rozstaw śrub montażowych. Same wymiary wyciągarki zazwyczaj nie stanowią większego problemu. W przypadku wątpliwości, o doradztwo dobrze jest zwrócić się do doświadczonego sprzedawcy. Wielu forumowiczów w polskim internecie również z chęcią dzieli się doświadczeniami. Na podstawie wiedzy własnej, innych wielbicieli off-roadu i fachowców związanych zawodowo z tematem, z pewnością najszybciej uda się dobrać właściwy sprzęt.