Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Wygaszenie funkcji Jana Rokity pod lupą wojewody

Dodano: 16 lutego 2021; Do Rady Miejskiej wpłynęło pismo Dyrektora Wydziału Nadzoru Prawnego Wojewody Mazowieckiego w sprawie nadzwyczajnej sesji z 9 lutego.

W ubiegły wtorek Rada Miejska na nadzwyczajnej sesji podjęła uchwałę w sprawie wygaśnięcia funkcji przewodniczącego Jana Rokity.

Tymczasem już w piątek do Rady Miejskiej trafiło pismo w tej sprawie. GoraKalwaria.net dotarła do jego treści. Służby prawne Wojewody Mazowieckiego powołują się na maile Jana Rokity z prośbą o "stwierdzenie nieważności uchwały w sprawie wygaśnięcia funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej Góry Kalwarii Jana Rokity (…) oraz uznanie ww. sesji za niebyłą".

Chcą wyjaśnień, czy został zachowany tryb procedowania i podjęcia przedmiotowej uchwały przewidziany w ustawie, a także dokumenty dotyczące sesji, tj. wniosku Radnych Rady Miejskiej Góry Kalwarii o zwołanie sesji nadzwyczajnej wraz z porządkiem obrad i projektami uchwał, zawiadomienia radnych
o terminie, miejscu i proponowanym porządku obrad, jak i przesłanych do radnych projektach uchwał i materiałach dotyczącej ww. sesji, protokołu z sesji, wyników głosowania oraz ewentualnych zmian porządku obrad, a także informacji, kto przewodniczył obradom tej sesji".

Przypomnijmy, iż podczas grudniowej sesji Jan Rokita sam złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego, ale w niej zaznaczył: nastąpi ona z dniem 24 czerwca 2021 roku. 30 stycznia z tej rezygnacji się wycofał. Podczas wtorkowej nadzwyczajnej sesji, wiceprzewodnicząca Bożena Molak stwierdziła, że doszło do precedensu w skali nie tylko gminy ale w skali kraju. Podkreśliła, że Rada Miejska nie może dalej trwać w niepewności, co do tego, czy podjęte uchwały są zgodne z prawem. – Próbujemy wyjść z tej patowej sytuacji – dodała.

Sam Jan Rokita był obecny podczas wtorkowej sesji, ale oświadczył, iż w głosowaniu nad punktem dotyczącym jego osoby nie będzie brał udziału. Powołał się przy tym na opinie swoich prawników. Ich zdaniem taka uchwała będzie niezgodna z prawem.

Ostatecznie za uchwałą o wygaśnięciu funkcji przewodniczącego Jana Rokity opowiedziało się 12 radnych, 7 wstrzymało się od głosu, a 2 radnych nie wzięło udziału w głosowaniu.

(mat)


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (18)

Konopielka

Data: 16 lutego 2021, 16:27 Pani uczycielka musi jeszcze poczekać .

Hahahah

Data: 16 lutego 2021, 17:19 Pani Aleksandro nauczycielko nasza, jeszcze nie czas, znów musi Pani poczekać, ehh życie. Nie tak szybko ten stołek Pani dostanie:D

xxx

Data: 16 lutego 2021, 21:57 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Kropelka

Data: 16 lutego 2021, 22:33 Co Rokita sklei, sklei,
Żadna rada nie rozklei


hmm

Data: 17 lutego 2021, 00:54 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

?

Data: 17 lutego 2021, 07:49 taka jest procedura. Były przewodniczący złożył odwołanie więc wojewoda musi je rozpatrzeć. Dobrze, że tak szybko i chociaż czasami organy państwowe działają sprawnie. Trzeba mieć tylko nadzieję, że decyzja wojewody (a więc przedstawiciela rządu w terenie) będzie obiektywna i zgodna z prawem

Diabeł

Data: 17 lutego 2021, 09:03 Ju jeden rokita namieszał au

dyplomowany machanik

Data: 17 lutego 2021, 14:56 Było się uczyć (za komuny były możliwości) za darmo !
Do pięt co niektórzy p. Janowi nie dorastają .

Zenada

Data: 17 lutego 2021, 17:07 Pan Rokita pokazuje od dawna że stołek jest dla niego ważny ale pani Aleksandra go przebija o pare poziomów w parciu na władze. I mamy to co sobie sami wybraliśmy. Zamiast samorządowców karierowicze ze swoimi małymi ambicjami. Słabe.

szachista

Data: 17 lutego 2021, 20:36 Pamiętam jak Rokita w czasie wyborów wrzucał posty na FB z blokadą komentarzy. Chyba nikt nie sądził, że będzie to dobry kompan do prowadzenia dialogu. Trudno określić, czy Burmistrz na tym zyska czy straci... To gra polityczna więc różnie może być. W takiej gminie gdzie społeczność nie ma żadnych poglądów to o wyniku kolejnych wyborów może przesądzić kierunek wiatru.

Ferdek

Data: 17 lutego 2021, 20:42 Jak człowiek musi nisko upaść,żeby się pchać tam,gdzie go nie chcą.

??

Data: 17 lutego 2021, 21:22 Rozumiem że Rada akceptuje ścieżkę prawną zamknięcia sprawy. I nie będzie żadnej hucpy w międzyczasie typu:

1. sesja nadzwyczajna (by wybrać dublera),
2. oświadczenie klubu .... ble,ble,ble,
3. wciskanie kitu, że ... my som na prawie,,,wiema lepsiej...
4. lokowania wyborcom swej najmądrości!

Wyborcy swój rozum mają, pamięć też....tytuł filmu \"Parszywa dwunastka\" pomocnym tu będzie. Pozdrawiam,

ps. ciekawym, jak rajców pochwali wojewoda.nikoś

Data: 18 lutego 2021, 00:11 Powinni sobie po gębach dać a potem do domów się rozejść...

Byly radny

Data: 18 lutego 2021, 19:07 1. Nie ma pojęcia wygaszenie funkcji przewodniczącego. Jest złożenie rezygnacji i odwołanie. Taka uchwała jest nie zgodna z prawem, wiec nie powinna być poddana głosowaniu 2. Przewodniczacy Jan złożył rezygnację z wadą prawną podając termin 24 czerwca, a więc ta rezygnacja jest nie ważna. Była pełna świadomość z tego u radnych. Nie można rozpatrywać przez organ samorzadowy czegoś co jest nie zgodne z prawem 3. Zwołanie sesji rady miejskiej przez zastępcę jest nie zgodne z ustawą. Ustawa określa przypadki kiedy zastępca przewodniczącego móģlby zwołać sesję. Prawdopodobnie Wojewoda lub WSA uchyli wszystkie decyzje. Będzie jeszcze gorzej jak wybiorą nowego przewodniczącego i ta uchwała również będzie uchylona. Problem z uchwałami, które teraz są i będą podejmowane bo to wszystko może pójść do kosza. Determinacja 12 radnych jest tak ogromna, że nikt nie postrzega takiego rozwoju sytuacji. Wg mnie Jan Rokita jest dalej przewodniczącym. Jeśli tak się stanie to wszystko wroci do stanu początkowego. Tylko wstyd może pozostać. W tej sugestywnej ocenie nie rozważam samej osoby Pana Rokity bo zgoda jest wszystkich że powinien zostać pozbawiony funkcji. Tyko że ta procedura musi być przeprowadzona zgodnie z prawem.

do nikoś

Data: 18 lutego 2021, 20:43 Taki zwyczaj mieli twoi rodzice kiedy cię odprowadzali do szkoły?

do ferdek

Data: 18 lutego 2021, 20:49 Przecież to ty jesteś nisko! Rokita zajmuje jedno z trzech najważniejszych stanowisk w gminie. Za ten komentarz mama ci jutro nie zrobi rosołku!

Robert

Data: 20 lutego 2021, 14:23 Ciąg dalszy kabaretu , jak wy ( radni ) macie jeszcze odwagę patrzeć ludziom na ulicach w twarz . Przecież jesteście pozbawieni jakiegokolwiek poczucia wstydu , przyzwoitości itd... Ze szczególnym uwzględnieniem pani karierowiczki. Wasze parcie na stołki jest żenujące.Jan

Data: 21 lutego 2021, 00:03 No i dobrze, p. Nadstawny wraca na swoje miejsce. Gratulacje.