XII Europejskie Dni Dziedzictwa w Czersku

Dodano: 11 września 2019; 15 września (niedziela) po raz dwudziesty drugi w Czersku obchodzić będziemy Europejskie Dni Dziedzictwa. Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest „Polski splot”.


News will be here

Motyw splotu odwołuje się m.in. do wspólnego wysiłku Polaków przy odbudowie państwa polskiego. Nawiązuje do tradycji oraz regionów etnograficznych - z charakterystycznym strojem ludowym oraz dziedzictwem niematerialnym. Symbolizuje proces jednoczenia, budowy i jest okazją do poświęcenia uwagi architekturze funkcjonalnej powstałej w okresie II RP.

W niedzielne popołudnie w Czersku zabrzmią folkowo-słowiańskie nuty w wykonaniu zespołu Łysa Góra*, grupa Belriguardo zaprosi w taneczną opowieść o historii tańca, modzie i muzyce sprzed wieków. Ponadto w programie m.in.:  koncert dziecięcego zespołu ludowego Kalwarki, warsztaty archi-przygody**, a także stoiska rzemieślników, rękodzieło artystyczne i gastronomia.

----------------------------------

* Łysa Góra. Folkowa dusza zakorzeniona w słowiańskiej ziemi wyrastająca wśród energetyzujących aranżacji. Trudno ich jednoznacznie przypisać do jednego nurtu.  Poruszają się między folkiem, rockiem i ciężkim głębokim metalowym brzmieniem. Większość tekstów zespół czerpie zarówno z tradycji polskiej wsi, jak i z kultury naszych wschodnich sąsiadów.

** "Budujemy mosty" - warsztaty architektoniczne dla dzieci i młodzieży w ramach programu ARCHI-PRZYGODY. Celem programu ARCHI-PRZYGODY jest rozbudzanie wrażliwości i kreatywności, poznawanie przez dzieci i młodzież przestrzeni, w której przebywają, docenianie tradycji architektonicznych, rozumienie, w jaki sposób można tworzyć krajobraz kulturowy. Na warsztaty podczas EDD wybrany został jeden z tematów programu pt. "Konstrukcje". Podczas jego realizacji uczestnicy poznają różne rodzaje konstrukcji; uświadamiają sobie wpływ materiałów budowlanych na formę architektoniczną; poznają proste techniki budowania; poznają warsztat budowania formy zarówno w sposób "konstruktywistyczny" jak "rzeźbiarski". Organizator warsztatów: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku.

15 września, godz. 12.00
WSTĘP WOLNY

 

 

Szwedzi na zamku


Wystrzały, wybuchy i szczęk ostrzy będzie można usłyszeć w najbliższą sobotę na zamku w Czersku. Piknik „Szwedzi na zamku” przypomni wydarzenia z połowy XVII wieku.
Piknik będzie stał pod znakiem broni prochowej. Scenariusz imprezy nawiązuje do jednego z ciemniejszych okresów historii czerskiej warowni. W 1656 r. resztki szwedzkiej dywizji pobitej koło Warki przez wojska hetmana Stefana Czarnieckiego schroniły się w czerskim zamku. Najeźdźcy spalili okoliczne domy i dwa czerskie kościoły, a uciekając wysadzili mury warowni.
Impreza rozpocznie się o godz. 12.00 od scenki napadu na zamek. Pomiędzy popisami szermierki oraz artylerii zaplanowano m.in. naukę fechtunku dla najmłodszych i turniej łuczniczy dla widzów. O godz. 20.00 dojdzie do wieczornego starcia z udziałem największej liczby rekonstruktorów w historycznych. Będzie to próba odbicia zamku okupowanego przez Szwedów. Piknik to okazja do podpatrzenia jak żyli ludzie w XVII wieku i posilenia się specjałami kuchni szlacheckiej.
Bilety 10/5 zł
PROGRAM:
12.00 – Scenka napadu na zamek
13.00 – Pokaz konny
14.00 – Trening szablowy piechoty
15.00 – Szkółka szermierki dla dzieci
16.00 – Trening piknierski
17.00 – Pokaz artyleryjski
17.30 – Turniej łuczniczy – dla widzów
19.00 – Pokazy konne
20.00 – Starcie wieczorne – próba odbicia zamku
20.30 – Zakończenie imprezy

(Inf. prasowa)




Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (0)

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!