XIII turniej rycerski na zamku w Czersku [FOTO]

Dodano: 20 maja 2024; Joanna Kuźmin-Wańkowicz W ten weekend na zamku w Czersku odbył się XIII turniej rycerski.


News will be here

Jak co roku była to doskonała okazja by pasjonaci historii, epoki średniowiecza z całej Polski i z zagranicy zjechali się i spotkali w jednym miejscu tworząc niesamowity klimat, który przeniósł nas wszystkich  w czasie. Jak zwykle chętnych nie brakowało a do karczmy czy wejścia na wieże tworzyły się długie kolejki.

Turniej rozpoczął się w sobotę o godzinie 12:00 oficjalnym powitaniem gości. Po nim wyłoniono zwycięzców w takich kategoriach jak pojedynek rycerski 1:1, pojedynek pocztowych 1:1 czy walka drużyn lekkozbrojnych 5:5.Pomiędzy walkami można było obejrzeć pokaz sokolniczy czeskiej grupy "Vamcos", obejrzeć turniej łuczniczy czy posłuchać koncertu zespołu muzyki dawnej "Viatores". O godzinie 19:00 odbyła się walka wieczoru.

W niedzielę natomiast odbyły się finały walk 1:1 na miecz i tarczę i lekkozbrojne, bieg dam oraz pokaz konny Xiążęcej Drużyny. Turniejowi towarzyszyły gęsto rozstawione kramy rzemiosła dawnego. Można była podpatrzeć przy pracy kowali, garncarzy, kuśnierzy, łuczników, kucharzy którzy serwowali żeberka, karkówkę, kiełbasę, podpłomyki czy pierogi urzeckie.Za każdym stoiskiem stał prawdziwy pasjonat swojego fachu, który chętnie dzielił się i opowiadał o swoim rzemiośle, jak na przykład pan Jarosław z Pomorza, który w swojej ofercie posiadał własnoręcznie wyrabiane na zimno mydła składające się z wody, sody i tłuszczu. - Mamy wiele przykładów na to, że w średniowieczu mydło już było a rzemieślnicy mieli ustawowo nadany nakaz, że raz w tygodniu muszą się wykąpać - opowiadał. Na zamek w Czersku uwielbia przyjeżdżać i jest tu już szósty rok z rzędu.

- Ja na co dzień jestem kowalem - mówi z kolei pan Krzysztof z Krakowa, który w rozpalonym żarze przetrzymuje metal,po czym wykuwa z niego śledzie do namiotu. Kowale dzielili się i dzielą na różne profesje. Ci którzy robili miecze czy hełmy nie robili podków i odwrotnie. Każda dziedzina wymaga odrębnej wiedzy i umiejętności - na zamku pan Krzysztof jest po raz ósmy i za każdym razem niezwykle cieszy go panujący tu klimat i atmosfera.Turniej od 2009 roku przygotowuje Bractwo Rycerskie Smocza Kompania, udział biorą grupy rekonstrukcyjne z całej Polski i zagranicy.

Impreza zakończyła się o godzinie 18:00 ale przypominamy, że to dopiero początek atrakcji, jakie w tym roku przygotowuje dla nas Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku. Już w weekend na Historia Viva - życie w średniowiecznym Czersku.

Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (4)

monika bartys

Data: 20 maja 2024, 19:25 czy ktoś po latach powie ośrodku kultury w GK że jest takie coś jak NOC MUZEÓW?

Aha

Data: 21 maja 2024, 17:25 Noc muzeów a gdzie tu masz muzeum kobieto ? W ratuszu co najwyżej

Gaja

Data: 21 maja 2024, 22:31 @Aha noc muzeów to nie znaczy, ze są tylko darmowe wejściówki do muzeów.

Aha

Data: 23 maja 2024, 11:54 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.