Z biegiem Wisły. W środę premiera książki Piotra Rytko

Dodano: 1 czerwca 2024; Informacja prasowa Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku zaprasza na premierę książki pt. „Z biegiem Wisły. Przewodnik po podwarszawskim Urzeczu” autorstwa Piotra Rytko.


News will be here

Książka to bogato ilustrowany, historyczny przewodnik po nadwiślańskim Urzeczu, mikroregionie położonym wzdłuż Wisły, na południe od Warszawy, od Saskiej Kępy, aż po ujście Wilgi i Starej Pilicy. Zawiera niezwykle ciekawe, mniej lub bardziej znane historie związane z Urzeczem. W drugim wydaniu przewodnika znajduje się wiele cennych historycznie planów i map Wisły oraz terenów nadwiślańskich, które jeszcze nigdy nie były publikowane, a zostały odkryte przez autora w zbiorze kartograficznym Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

Znaczna część przewodnika poświęcona jest Wiśle, z którą autor jest bardzo mocno związany. Z pewnością na spotkaniu w Ośrodku Kultury w Górze Kalwarii usłyszymy ciekawe historie o Królowej Polskich Rzek, choć zapewne innych ciekawostek dotyczących Urzecza nie zabraknie. Spotkanie z autorem, jak zawsze, zapowiada się bardzo interesująco…

Warto wspomnieć, że przewodnik skierowany jest do miłośników jednośladów, kajakarzy, pasjonatów tradycyjnych łodzi wiślanych, globtroterów odkrywających uroki terenów nadwiślańskich, miłośników zabytków i wszystkich, którzy chcą aktywnie spędzić czas na Urzeczu.

Dr Piotr Rytko jest społecznikiem i pasjonatem lokalnej historii, autorem książek dotyczących Góry Kalwarii i regionu Urzecza, m.in. „Na drodze do niepodległości. Nieznani bohaterowie Czerska i Góry Kalwarii z czasów Wielkiej Wojny”, Spacerownik po Górze Kalwarii”, „Dzieje Góry Kalwarii. 350 lat miasta” oraz innych publikacji i wystaw historycznych, m.in. „Z biegiem Wisły. Z biegiem lat” z 2017 r. Współredaktor „Rocznika Nadwiślańskiego Urzecza” oraz serii „Najstarsze Księgi Metrykalne Ziemi Czerskiej”. Obecnie prezes Piaseczyńskiego WOPR oraz wiceprezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku.

Serdecznie zapraszamy na premierę.

5 czerwca 2024 r. (środa), godz. 18.00 – sala widowiskowa Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii, ul. Jana Białka 9.

Książkę „Z biegiem Wisły. Przewodnik po podwarszawskim Urzeczu” wydało Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oddział w Czersku ze środków własnych i przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, gminy Góra Kalwaria i powiatu piaseczyńskiego.

TONZ Oddział w Czersku
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (0)

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!