Z Góry Kalwarii do Warszawy z obowiązkową przesiadką w Czachówku?

Dodano: 28 lipca 2022; Duże zaniepokojenie wśród pasażerów wywołały informacje o zmianach do jakich ma dojść w rozkładzie jazdy pociągów z Góry Kalwarii do Warszawy od grudnia tego roku.

O sprawie zrobiło się głośno w mediach społecznościowych po publikacji branżowego dwumiesięcznika „Z Biegiem Szyn”.

W artykule „Pociągom Flirt odjechał peron” czytamy, iż koncern Stadler realizuje zlecenie Kolei Mazowieckich na 61 pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych Flirt.  

Okazuje się jednak, że nowe pociągi nie będą w stanie obsłużyć Góry Kalwarii. - Wszystko przez to, że perony na stacji Góra Kalwaria i na pośrednim przystanku Czachówek Wschodni mają wysokość 30 cm, a zatem są zbyt niskie dla składów Flirt, w których podłoga znajduje się na wysokości 78 cm – pisze autor artykułu.

Z informacji dwumiesięcznika „Z Biegiem Szyn” wynika, że Koleje Mazowieckie w tej sytuacji planują podzielić relacje pociągów kursujących między Warszawą a Górą Kalwarią. Od grudnia 2022 r. pasażerowie będą musieli na stacji Czachówek Południowy przesiadać się z nowych Flirtów do wysłużonych składów EN57, które mają wahadłowo kursować problematycznym odcinkiem z niskimi peronami – czytamy.

Te informacje wywołały zaniepokojenie wśród pasażerów z Góry Kalwarii. Sprawę nagłośnił w mediach społecznościowych założyciel naszego portalu, Karol Stróż. Po publikacji "Z Biegiem Szyn" zaalarmował go Michał Asman - w przeszłości obaj walczyli z sukcesem o ustanowienie bezpośredniego połączenia kolejowego z Góry Kalwarii do stolicy. Zdaniem Karola Stróża obowiązkowa przesiadka w Czachówku oznacza śmierć tego połączenia. - Kto w zimę będzie czekał na pociąg w Czachówku, który może przyjedzie, a może nie... Wiele osób dojeżdża tym do Warszawy, czy do Piaseczna... – zauważył. - W czasach, gdy kolej to najbardziej ekologiczny środek transportu wykręca mu się ręce w tak dziwny sposób – dodał.

W środę minął termin na zgłaszanie uwag do planowanych zmian do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

O komentarz do sprawy zwróciliśmy się do rzecznika prasowego Kolei Mazowieckich. Do momentu publikacji nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi.

(mat)
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (26)

Aniagk

Data: 28 lipca 2022, 08:40 A nie można podwyższyć peronów w Górze o Czachówku Wschodnim? To chyba nie jest duży koszt?

Renata

Data: 28 lipca 2022, 08:53 W 2018 roku Stadler i Koleje Mazowieckie podpisały umowę ramową na dostawy do 71 pociągów., z czego jenocześnie samorząd potwierdził chęć realizacji zamówień: na dostawę 15 EZT dla trasy: Góra Kalwaria – Czachówek – Warszawa – Modlin tymczasowa zmiana na: Góra Kalwaria – Czachówek – Warszawa – Nasielsk. Mieli kilka lat na przebudowę stacji w Górze Kalwarii i poprawę toru, mieli swiadomosc ze jest to priorytet aby nowe filtry mogły dojeżdzać do stacji GK, co więc zrobili - kompletnie NIC. W efekcie bedą dojeżdzac tylko do Czachówka a podróżujących z GK pozostawić nadal z beznadziejnym połączem do Stolicy. Nasze wķładze nie zabiegają o poprawę życia w tym mieście.

XD

Data: 28 lipca 2022, 09:13 W tym miasteczku nic się nie dzieje, godzina 22 i mamy sceny niczym z postapo - masa pijanych osób na ulicach, zero miejsc, w których można spędzić czas i posiedzieć ze znajomymi, więc zostaje wyjazd pociągiem do Warszawy - jakieś 40-50 minut i jesteśmy na miejscu, nie jesteśmy skazani na to, czy dziś będą korki, czy nie. Ja osobiście busem nie jeżdżę, wolę pociągi i dziwi mnie fakt, że tych pociągów z Góry Kalwarii jest tak mało. Ostatni powrotny z Warszawy jest około 21:40, a kolejny 20 minut po północy, więc jak się nieco zasiedzisz, to czekasz prawie 3 godziny lub jedziesz do Czachówka i wracasz Uberem za 25 zł.

zainteresowany

Data: 28 lipca 2022, 09:26 suma sumarum dobrze, że przesiadka będzie w Czachówku, a nie np. w Krakowie. Ile jeszcze absurdów zafundują nam rządzący i ich ludzie w spółkach SP? Ciekawe o ile wzrośnie cena biletów? Za chwilę wrócimy do powozów konnych i pewnie w TVP usłyszymy, że to ekologiczne, a przy okazji dość tanie rozwiązanie, a i tak to wszystko wina Tuska

Ali baba

Data: 28 lipca 2022, 10:34 Grunt, że pedalarze mają udogodnienia w mieście.

kocjo

Data: 28 lipca 2022, 11:12 Kto nie przesiadał się w Czachówku ten nie wie jak to jest. Parę lat temu mieliśmy już taką sytuację. Pociąg dojeżdżał do Czachówka i zatrzymywał się „w środku niczego”. Po torach trzeba było iść na peron, aby przesiąść się do pociągu z Warki czy Radomia, który był już pełny. W tamtym czasie drastycznie spadła ilość pasażerów Kolei Mazowieckich i zapewne tym razem chodzi o to samo. Przy braku pasażerów zlikwiduje się nierentowne połączenie i problem będzie z głowy.
Jako mieszkaniec Góry Kalwarii czuję się gorzej traktowany niż pozostali obywatele tego kraju. Od lat są ciągłe zmiany, które pogarszają nasz los. Jeśli dojazd do stolicy ma być tak karkołomny, to ja się pytam: po co nam takie Państwo?

Aha

Data: 28 lipca 2022, 11:27 No widać rozwój pełna gębą jak zwykle w tym zapomnianym przez boga mieście placyków narobili 2 kościoły i tyle jeśli chodzi o atrakcje dla socjalistów hahahahahahaha

kicia

Data: 28 lipca 2022, 12:16 @kocjo
żeby ci na górze mogli brać pieniądze

do xd

Data: 28 lipca 2022, 14:53 to załóż działalność gospodarczą, otwórz lokal, który będzie funkcjonował do powiedzmy 3 w nocy.

można i tak

Data: 28 lipca 2022, 19:29 Byłem w wojsku w GK na odpuście poznałem dziewczynę, ładna była. Za kilka dni dziewczyna odwiedziła mnie w koszarach ,mój adres znała podała mi swój. A że była"powsinoga" podała konkretną datę kiedy będzie w domu, wziąłem urlop i pocięgiem do Strzyżyny koło Warki. Zjawiłem się w porze obiadowej powsinogi nie było, rodzice poczęstowali mnie obiadem. Gdy już zmierzchało wybrałem się na stację pociąg był za dwie godziny, ruszyłem pieszo po torach.Do Warki było z 11 kilometrów, minęły mnie dwa pociągi . W Warce byłem około północy ,żadnych szans na autobus i znowu z buta w GK byłem około 4 nad ranem.
Dziewczynę spotkałem po 30 latach nie założyła rodziny miała syna ja byłem już żonaty. Gdzy spytałem ile syn ma lat nie odpowiedziała, po co psuć czyjeś szczęście. Czasem o niej myślę ,a ta droga z buta to przygoda warto było !

Kamila

Data: 28 lipca 2022, 20:17 Niecałe dwa miesiące temu pisałam do kolei właśnie w temacie podwyższenia peronów żeby rowerzyści miel łatwiej wsiadać do pociągu dostałam nawet odpowiedź że jest planowany remont ale przynajmniej za dwa lata więc na razie nie ma na co liczyc

kocjo

Data: 29 lipca 2022, 10:31 @można i tak
Gdybyś musiał tak codziennie, to Jestem pewien że wcale by Ci się to nie podobało. A tu @Kamila pisze, że to ma trwać ponad 2 lata!

stary kolejarz

Data: 29 lipca 2022, 10:56 Mamy poniżej kilka komentarzy czyli wypowiedzieli się chyba wszyscy, którzy z tego połączenia korzystają. Ludzie, cieszcie się, że w ogóle to połączenie uruchomiono wbrew jakiemukolwiek sensowi ekonomicznemu. Przecież te pociągi na odcinku GK-Ustanów wożą powietrze! Pasażerów można policzyć na palcach jednej ręki! I nie piszcie, że tak nie jest bo wielokrotnie osobiście widziałem. I nie zmieniła tego specjalna cena biletu na to połączenie. Oczywiście przewozy osobowe regionalne czy aglomeracyjne zazwyczaj są dotowane przez samorząd ale gdyby pociągi do GK jeździły przez Czachówek Południowy to niewątpliwie ilość podróżujących by wzrosła. Niestety zmiany kierunku biegu pociągu to minimum kilkuminutowy jego postój więc zaraz by był lament. Na pocieszenie wam napiszę, że LK12 ma być remontowana, nie wiadomo jednak kiedy.

kocjo

Data: 29 lipca 2022, 11:56 @stary kolejarz
Jako stary kolejarz oczywiście myślisz po staremu. Po pierwsze, pociągi z Góry Kalwarii nie muszą być takie długie. Po drugie ilość pasażerów, przynajmniej w rannych godzinach, to kilkadziesiąt osób. Po trzecie, gdzieś mam, co musi robić kolej, żeby zmieniać kierunek ruchu. Po prostu ma być wygodnie dla pasażerów. Czy to nie jest tak, że to kolej jest dla pasażera, a nie pasażer dla kolei?

stary kolejarz

Data: 29 lipca 2022, 14:33 Kolej jest przede wszystkim po to, żeby kolejarzom obiegi się zgadzały.

PKP PLK

Data: 29 lipca 2022, 17:04 Koleje Mazowieckie podlegają kolalicji PSL -PO, kto nie przystosował peronów PKP PLK S.A. które podlegają bezpośrednio pod PiS czyli Kaczyński, Morawiecki, Ziobro i inni. I wszystko jasne

Komentarz z Stacja Piaseczno

Data: 29 lipca 2022, 17:08 Stacja Piaseczno
Kamil Błażejczyk dobre! I tak pewnie przez kilka lat, do zakończenia przebudowy LK12. Z tym, że chyba te Flirty od początku miały być Góra Kalwaria / Czachówek Południowy, więc przy takim rozwiązaniu i tak są w porządku jeżeli chodzi o samo dofinansowanie zakupu. Tylko kto będzie chciał jechać z Góry Kalwarii do Warszawy Śródmieście z dwoma przesiadkami?

Chyba nikt i przewożone będzie najprawdopodobniej tylko powietrze.

Mam dziwne wrażenie że to nieuchronna droga do zawieszenia ruchu do GK...

Waldek

Data: 29 lipca 2022, 18:28 "Duże zaniepokojenie wśród pasażerów wywołały informacje o zmianach do jakich ma dojść w rozkładzie jazdy pociągów z Góry Kalwarii do Warszawy od grudnia tego roku."
Na peronie leży śnieg w lipcu ?


Marcins

Data: 30 lipca 2022, 05:32 Jakiś czas po uruchomieniu połączenia miejscowe PO zrobiło w kinie spotkanie z posłami, którego tematem było m.in. nowe połączenie kolejowe. Publicznie powiedziałem, że perony są za niskie i ciężko wsiada się do pociągu. Za mną siedział ówczesny zastępca burmistrza, a późniejszy burmistrz. Powiedział mi (nie do mikrofonu), że od kolei dostali wytyczne o minimalnej wysokości peronu i taką dostosowali. Minimalizm.
Z przygotowań peronu do połączenia pamiętam wycinanie rosnącej na peronie roślinności, jakieś poprawki techniczne peronu, malowanie białych pasów i może zamontowanie jeszcze barierek.
Z innej beczki. Kilka lat przed uruchomieniem połączenia kolejowego na koniec kampanii samorządowej miejscowy PiS w sali straży pożarnej zrobił spotkanie z wyborcami. Jako ostatni mówca poruszyłem temat uruchomienia połączenia kolejowego z Góry Kalwarii do Warszawy. Odpowiedzi nie było. Za to po spotkaniu podszedł do mnie kolejarz będący kandydatem z list PiS-u do rady gminy. Mówił mi o trudnościach w przygotowaniu w połączeniu, o ekonomii, małym ruchu, kolejarzach obsługujących połączenie. Czy to Pan @stary kolejarz? Wiem, że ten kandydat jeździł pociągiem. Do czasu wyprowadzki z GK przez pierwsze kilka lat jeździłem pociągiem. Fakt dzikich tłumów nie było, ale jak wracał pociąg z Wawy, to ok 17 na peronie było przynajmniej 20 osób. Trochę aut stało na piaszczystym parkingu. Natomiast do rynku w Górze autobusy raczej nie przyjeżdżają załadowane i tak samo jest z pociągiem.
@Renata - jeśli to prawda to do rozliczenia są 2 ekipy, proporcjonalnie do okresu pełnionej kadencji. Jak mnie pamięć nie myli w 2018 r. były wybory samorządowe.
@zainteresowany trochę obiektywizmu. W 2008 r. Samorząd Województwa odkupił udziały od Przewozów Regionalnych i powstały Koleje Mazowieckie. Więc KM są spółką samorządu województwa a nie Skarbu Państwa.

Renata

Data: 30 lipca 2022, 09:15 @marcins Oczyeiscis że to co napisalam nie jest wyssane z palca. To wszystko pokazuje nieudolność PKP nie pomijając rządzących.
https://www.mazowieckie.com.pl/pl/flirt-bez-tajemnic-piecioczlonowe-pojazdy-er160-kolei-mazowieckich


Do Marcins

Data: 30 lipca 2022, 12:40 Piszesz o spotkaniu z 2009r. Na którym twierdzisz że:

Publicznie powiedziałeś, że perony są za niskie i ciężko wsiada się do pociągu. Za mną siedział ówczesny zastępca burmistrza, a późniejszy burmistrz. Powiedział mi (nie do mikrofonu), że od kolei dostali wytyczne o minimalnej wysokości peronu i taką dostosowali. Minimalizm."

Coś kręcisz w tej wypowiedzi gdyż nie zorganizowano to spotkanie pod szyldem PO . Z tego co wiem to była to inicjatywa jednej osoby. Po tym spotkaniu zawiązała się grupa osób która prężnie działała . Powstała strona i wspólne akcje jak prośba do gminy o oświetlenie placu połączenie autobusowe centrum miasta - dworzec kolejowy, promowanie połączenia kolejowego w Górze Kalwarii itp. Po drugie wątpię że takie pytanie padło, a nawet jak padło to jak zastępca burmistrza mógł się wypowiedzieć w temacie którego nie znał , gdyż do PKP należą perony i to one są za nie odpowiedzialne. Z tego co mi się wydaje to chyba go nie było.

Po trzecie na spotkaniu były trzy osoby na krzysz ponieważ pociąg miał awaryje i ponad godzinę stał gdzieś po trasie. Jedna osoba się wypowiadała taka w okularach chyba ze Skierniewickiej. ( Może tą osobą być jedynie Pan z tego komentarza ps. Marcins)

Do reszty komentarza nie mam zastrzeżeń.

Pozdrawiam


Marcins

Data: 31 lipca 2022, 23:35 @Do Marcins
Spotkanie prowadził ówczesny przewodniczący PO w Górze Kalwarii i było kilku posłów z PO m.in. p. M. Kidawa-Błońska i p. T.Rossa. Nie napisałem, że to było szyldem ścisłości. Wtedy mieszkałem na Skierniewickiej i pamiętam, co powiedziałem. Jak napisałem ówczesny zastępca burmistrza nie powiedział tego do mikrofonu, czyli jaśniej publicznie. Siedział za mną z ówczesną burmistrz. Była to rozmów między nami.

Marcins

Data: 1 sierpnia 2022, 00:03 @Do Marcins
Spotkanie prowadził ówczesny przewodniczący PO w Górze Kalwarii i było kilku posłów z PO m.in. p. M. Kidawa-Błońska i p. T.Rossa. Nie napisałem, że to było szyldem gwoli ścisłości. Wtedy mieszkałem na Skierniewickiej i pamiętam, co powiedziałem. Jak napisałem ówczesny zastępca burmistrza nie powiedział tego do mikrofonu, czyli jaśniej publicznie. Siedział za mną z ówczesną burmistrz. Była to rozmowa między nami. Mówił mi, że gmina brała udział w przygotowaniu peronu w Górze i jak mnie pamięć nie myli w Czarnym Lesie Wiem, że przygotowanie infrastruktury kolejowej nie należy do kompetencji gminy. Z praktyki w administracji państwowej wiem, że pewne sprawy załatwia się na podstawie umów lub porozumień między instytucjami, jeśli nie wynika to z podstawy prawnej. Więc tutaj tak mogło być. Jeśli tak było, to dokumenty są w UMiG.
Dodam, że widziałem reklamę tego wydarzenia, informującego o spotkaniu w kinie dotyczącego otwartego połączenia kolejowego. Na miejscu okazało się, że dotyczyło ono spraw rolnych (z upływu czasu nie pamiętam czego). Jak wychodziłem, to miała być uroczystość wręczenia jakiś upominków czy nagród. Organizator będzie wiedział dokładnie co. Wypowiadałem się jeszcze na temat umożliwienia rolnikom produkowania lokalnie napojów alkoholowych takich jak nalewka, wino. Pani poseł M. Kidawa-Błońska powiedziała o trwających pracach w parlamencie.
Fakt ludzi nie było dużo, a pociągi wtedy często się spóźniały. Wtedy też przyjechałem pociągiem z Wawy i chyba wszedłem w trakcie spotkania.

Marcins

Data: 1 sierpnia 2022, 10:00 @Do Marcins
Mam wrażenie, że piszemy o dwóch różnych spotkaniach. Przypomniało mi się, że miałem jechać do kina na inne spotkanie w sprawie połączenia, ale nie pojechałem. Przyczyną mogło być właśnie to godzinne spóźnienie się pociągu. Potem chyba na tym portalu przeczytałem info, że zawiązała się jakaś grupa.
Oj widzę, że z telefonu poszedł mój roboczy wpis z dn. 31.07.2022 godz. 23:35, nie dokończony i obrobiony.

@Marcins

Data: 1 sierpnia 2022, 10:22 Coś się tobie pomyliło. Na tym spotkaniu nie było żadnych posłów, gdyż nie było to spotkanie organizowane przez PO. Była to prywatna inicjatywa Michała.
Jedynie byli przedstawiciele z Kolei Mazowieckich.

Wyżej wymienieni posłowie byli ale w latach późniejszych nie związanych z komunikacją kolejową.

Marcins

Data: 1 sierpnia 2022, 12:31 @Marcins zdecydowanie nie pomyliło się. Takie spotkanie było orientacyjnie w okresie jesienno-zimowym, chyba około 6 miesięcy po uruchomieniu połączenia kolejowego. Na spotkaniu było kilku ówczesnych posłów z klubu PO. Nie pamiętam, aby był ktoś z Kolei Mazowieckich.
Była mowa o rolnictwie i o uruchomionym połączeniu kolejowym. W pierwszym moim komentarzu pisałem o tym spotkaniu.
Pozdrawiam