Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Z rozbudową szkół nie można zwlekać

Dodano: 14 marca 2019; Reforma oświaty wywołała tłok w szkołach podstawowych w Czersku i Kątach. Dlatego nowe władze gminy uznały ich rozbudowę za jedną z najpilniejszych kwestii. Następna w kolejce będzie kalwaryjska „Dwójka”.

– Wszyscy czekamy na czasy, kiedy w szkole będzie luźno, bezpiecznie i nowocześnie. Obecny stan, zbyt małe pracownie, uniemożliwia rozwój placówki. Nauka i praca są w niej uciążliwe – przyznaje Iwona Wadas, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Czersku. Po przywróceniu klas VII i VIII w obiekcie zrobiło się ciasno (obecnie uczy się w niej 192 uczniów). Nie ma miejsca na pracownie przedmiotowe, część zajęć prowadzonych jest na korytarzu, gdzie oprócz tego zorganizowana jest świetlica i biblioteka. Zbyt mała jest szatnia, a pokój nauczycielski nie spełnia wymagań. Nie ma również miejsca na stołówkę i kuchnię.

Dwa lata na realizację

Szkoła w Czersku jest jedną z dwóch, o których rozbudowie nowy samorząd gminy zadecydował w grudniu podczas uchwalania budżetu na rok 2019. W tym roku mają być opracowane projekty obu inwestycji - ratusz właśnie rozpoczął wyłanianie wykonawców dokumentacji. Zadaniem zleceniobiorcy będzie także pozyskanie niezbędnych pozwoleń. Natomiast roboty zaplanowano na dwa kolejne lata (ich szacunkowa wartość to łącznie 9 mln zł). – Liczymy, że od 1 września 2021 roku uczniowie obydwu placówek będą mogli korzystać z dobudowanych części placówek – zakłada wiceburmistrz Mateusz Baj, nadzorujący realizację gminnych inwestycji.   

Czerska szkoła zyska dodatkowe, piętrowe skrzydło z siedmioma klasami, a także większą szatnię, oraz kuchnię z jadalnią. Placówka doczeka się także gabinetów specjalistycznych do pracy indywidualnej z uczniami oraz m.in. biblioteki. Z kolei w Kątach, gdzie istnieje zespół szkolno-przedszkolny, przybędą cztery dodatkowe pomieszczenia dydaktyczne, a także kuchnia, jadalnia, biblioteka i szatnia oraz pomieszczenia gospodarcze i biurowe. Ponadto z myślą o osobach z niepełnosprawnością powstanie winda.

„Dwójka” też będzie większa

Unowocześnienia i rozbudowy wymaga także siedziba największej placówki oświatowej w gminie – Szkoły Podstawowej nr 2 im. Księcia Janusza (powstała na początku lat 80.). Obecnie uczęszcza do niej ponad 700 uczniów, ale od września 2020 roku ich liczba będzie rosła, ponieważ w placówce pozostaną klasy VII i VIII. Już teraz część klas (II i III) musi uczyć się na dwie zmiany, a dla zmniejszenia ścisku placówka tymczasowo korzysta z pomieszczeń w sąsiednim budynku dawnego przedszkola. – Najbardziej brakuje nam drugiej sali sportowej i zaplecza sportowego w postaci chociażby bieżni czy skoczni, ale również sal lekcyjnych, gabinetów, w których udzielana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna, czy szatni z prawdziwego zdarzenia – wylicza Robert Kornberg, dyrektor „Dwójki”.

– Pracujemy nad rozbudową szkoły przy ul. Kalwaryjskiej, jednak na realizację jej społeczność będzie musiała poczekać nieco dłużej – ubolewa Mateusz Baj. Powstała koncepcja przewiduje bowiem budowę nowej części placówki na sąsiedniej działce ze wspomnianym budynkiem przedszkolnym (powstałym w latach 70.). Okazało się jednak, że ten teren nie należy w całości do gminy i zanim dojdzie do inwestycji, trzeba wyprostować sytuację prawną nieruchomości. Procedury mogą potrwać nawet około 2 lata.

Na zdjęciu: Szkoła Podstawowa w Czersku

Info: UMiG Góra Kalwaria


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (16)

Ja

Data: 14 marca 2019, 19:06 Szkoda ze juz zapomnieli o szkole w Czaplinku, gdzie dzieci nie mają nawet sali gimnastycznej. 🙁 czyli jak zawsze obiecanki ...

oj!

Data: 14 marca 2019, 19:31 Ale Czaplinek nie zapomniał i może wybrać się w sile kilkuset \"chłopa i bab\" do władzy ... już jest sporo chetnych.
AGRO UNIA pokazała, że nie wolno cicho siedzieć, gdy ... cicho w temacie.

Marta

Data: 14 marca 2019, 19:47 A szkoła w Czaplinku też potrzebuję rozbudowy a w pierwszej kolejności sali gimnastycznej która jest dzieciakom niezbędna ale widocznie obecne władze całkowicie o niej zapomniały a szkoda

epa

Data: 14 marca 2019, 23:29 W Górze Kalwarii należy wybudować nową szkołę a nie rozbudowywać ten już istniejący moloch. Szkoła to nie fabryka i musi być w niej przyjaźnie, przytulnie i higienicznie co znaczy również, że cicho - bez nadmiernego hałasu. Rozbudowa tego nie zapewni. Wręcz przeciwnie.

podpalenia

Data: 14 marca 2019, 23:56 Monitoring rozbudowałem na własną rękę, teraz tylko czekam na podpalaczy. Trzeba skończyć z tym podpalaniem lasów i traw.

Mimi

Data: 15 marca 2019, 08:20 Epa ma rację. Szkoła ma już ponad 700 uczniów. Należy myśleć o nowej placówce. Przecież miasto się rozbudowuje. Poza tym, zawsze taniej jest wybudować nowy budynek.

Multimadzka

Data: 15 marca 2019, 08:26 No i znów ani słowa o Czaplinku... dobudujcie drugą salę dwójce, powtórnie rozbudujcie Kąty a nasze dzieci nadal będą czekać na spełnienie obietnic wyborczych... smutne to...


nsz

Data: 15 marca 2019, 10:46 @epa
w pełni się zgadzam. To samo myślałem czytając artykuł.
Nowa szkoła to poza przyjemniejszą atmosferą przybliżenie szkoły uczniom - tzn. jeśli wybuduje się ją w innym miejscu to dzieci z tej okolicy będą miały bliżej. Działka na skraju miasta jest tańsza, da też możliwości rozwoju tej części. Teraz tylko należałoby się zastanowić w której części wybudować nową szkołę - może na działce niedaleko cmentarza żydowskiego? Blisko dla Marianek, osiedla Skierniewicka i da bodziec dla rozwoju Zakalwarii.

pytek

Data: 15 marca 2019, 11:47
Z rozbudową szkół nie można zwlekać p- pisze Autor.

A poprzednicy mogli zwlekać ??

dado

Data: 15 marca 2019, 14:55 Budujmy nowe, rozbudowujmy już istniejące. Będzie lepsza infrastruktura do prowadzenia strajków przez nauczycieli.

zły

Data: 16 marca 2019, 09:58 @dado nie moźemy zapomnieć o sali spa z drink barem źeby się przyjemnie strajkowało, bo strajkować mogą co parę miesięcy, nikt nie mówi źe ma za duźą pensję, nawet w bankach.

wyborca

Data: 17 marca 2019, 17:50 Rozbudowa tego molocha jakim jest dwójka to koszmarny błąd. Im mniejsza placówka tym większe bezpieczeństwo dzieci, brak anonimowości lepsze dostosowanie do potrzeb uczniów. Nie budujcie masowej przechowalni!!!! Dlaczego dużo rodziców wozi dzieci do szkół wiejskich z Góry Kalwarii? Bo nie chcą by ich pociech wyszły z uszczerbkiem słuchu jaki jest udowodniony w dużych szkołach. Chcą by dzieci były rozpoznawalne przez pracowników szkoły a szkoła podchodziła do nich w sposób spersonalizowany . Budujmy nową szkołę w Górze Kalwarii

boolo

Data: 18 marca 2019, 19:11 Niech dadzą następny budynek za zasługi jakiemuś nauczycielowi w Czaplinku tak jak to zrobili z domem.A zresztą to zawsze władze Nasze traktowały i traktują Czaplinek jak kulę u nogi.Władze nie mają czasu dla mieszkańców Czaplinka


emeryt

Data: 20 marca 2019, 22:53 Jak w tym roku - sprawa z półkoloniami w szkole, nie jestem w temacie - ale pewnie w lipcu obowiązki z odbieraniem wnuka się pojawią? Były pogłoski o wydłużeniu czasu, może to i dobre bo rodzice odbiorą po pracy a ja nie będę musiał ciapać..

Wyborca

Data: 24 marca 2019, 09:27 W Czaplinku obecna władza miała chyba najwięcej glosow, a w ramach podziękowania Szanowny Pan Burmistrz nawet nie potrafi stawić się osobiście.. Nic nie będzie, nie będzie szkoły, dróg - żadnego rozwoju.. Był jak potrzebował a teraz to już wszystko poszło w zapomnienie!!! Gorzka ale prawda. Ale spokojnie za nie cale 5 lat zjawi sie znowu. Wystarczy tylko cierpliwie poczekać.. Omamił nas wszystkich, a teraz możemy tylko żałować swojej decyzji.

oj!

Data: 24 marca 2019, 17:03 Wyborco rozgoryczony (poniekąd może słusznie) - do końca kadencji jeszcze sporo czasu. Możesz lobbować (naciskać) przez okolicznych sołtysów, radnych i mieszkańców. Wspólne działanie to droga do sukcesu, którego życzę. Grunt to nie załamywać rąk, czekać na cud, złorzeczyć - samemu nic nie robiąc.