Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Zakaz mentoli już w maju! Co warto wiedzieć?

Dodano: 18 maja 2020; Już niebawem wejdzie w życie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych, klikanych, a także innych aromatyzowanych wyrobów tytoniowych. Co i kiedy zniknie ze sklepowych półek?

Zakaz sprzedaży mentoli wejdzie w życie już 20 maja 2020 roku! Będzie to znacząca zmiana dla sporej grupy palaczy. W Polsce papierosy pali bowiem blisko 9 mln osób, w tym prawie połowa – ok, 4,2 mln – sięga po papierosy mentolowe i klikane! Co ciekawe, wielu palaczy nie słyszało o zbliżającym się zakazie sprzedaży mentoli!

Zakaz mentoli. Co oznacza w praktyce?

20 maja 2020 roku ze sklepowych półek i magazynów znikną papierosy mentolowe, papierosy klikane – czyli z tak zwanym klikiem a więc kapsułką z aromatem umieszczoną w papierosowym filtrze – oraz inne wyroby aromatyzowane.

Od tego dnia będzie bowiem obowiązywał zakaz sprzedaży papierosów o „aromacie charakterystycznym innym niż aromat tytoniu, które mogłyby sprzyjać wzrostowi początkowego spożycia tytoniu lub wpływać na strukturę spożycia”.

Czym jest „aromat charakterystyczny”? To wyraźnie wyczuwalny zapach lub smak inny niż zapach lub smak tytoniu, wynikający z zastosowania dodatku lub kombinacji dodatków. Dodatkiem może być np. zapach lub smak owoców, przypraw, ziół, słodyczy, alkoholu, wanilii czy właśnie - mentolu.

To sprawia, że po 20 maja nielegalna będzie sprzedaż nie tylko mentoli i papierosów z klikiem, ale również m.in. aromatyzujących płynów do papierosów i aromatyzowanego tytoniu do samodzielnej produkcji papierosów. Więcej informacji na temat zakazu mentoli znajdziesz na stronie https://maszwybor.pl/.

Wycofanie papierosów 2020. Skąd wziął się zakaz?

Zakaz mentoli to efekt przyjęcia już w 2014 roku przez Parlament Europejski tak zwanej dyrektywy tytoniowej. To właśnie za jej sprawą jakiś czas temu pojawił się obowiązek umieszczania na opakowaniach papierosów ilustracji informujących o negatywnym wpływie palenia papierosów na zdrowie palaczy oraz ich otoczenie.

Jednym z kolejnym etapów jest wprowadzenie nowych przepisów 20 maja 2020 roku. Zdaniem unijnych parlamentarzystów aromat zawarty w papierosie może maskować, a nawet pozytywnie wpływać, na prawdziwy zapach i smak tytoniu. To z kolei może sprawiać, że mniej palaczy podejmuje decyzję o rzuceniu palenia. Może też powodować, że po papierosy mentolowe lub z klikiem sięgają osoby niepełnoletnie.

Wycofanie mentoli. Co pozostanie?

Alternatywą dla osób, które palą papierosy mentolowe może być po 20 maja np. papieros elektroniczny lub podgrzewacz tytoniu. W przypadku tych ostatnich w ogóle nie dochodzi do wydzielania się dymu, ponieważ tytoń jest jedynie podgrzewany, a nie spalany.