Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Zakładanie basenów ogrodowych z betonu: jak rozkładają się koszty?

Dodano: 9 lipca 2021; Jeśli trafiliście na nasz artykuł, to znak, że planujecie jedną z największych inwestycji dla waszego domu, jaką jest budowa basenu w ogrodzie. Niecki betonowe, niezwykle trwałe i posiadające wyjątkowy potencjał architektoniczny, to spore przedsięwzięcie budowlane. Co wpływa na koszt tak rozbudowanego projektu? Za co policzy nas firma budująca baseny ogrodowe, a które czynności musimy wykonać we własnym zakresie? Zapraszamy do lektury!

Zakładanie basenów ogrodowych – ceny

Oczywiście na rynku spotkamy setki modeli przydomowych basenów, są to w większości małe baseny dmuchane lub z tworzywa, sezonowe, które nijak nie wpisują się w modne aranżacje i nie dają zbytniej opcji na rekreację poza tym, że można się latem ochłodzić. Budowa basenów ogrodowych z betonu umożliwia zaadaptowanie do swojego domu czegoś elitarnego, co cechuje prawdziwie modne wille, apartamenty i resorty. Technologia budowy basenów z bloczków ISO, stosowana między innymi przez Starpool-Unipool.pl, daje w tym aspekcie niemal nieograniczone możliwości. To największa zaleta niecek betonowych, jak wskazują wykonawcy basenów, modele żywicowe to gotowe kształty, które do ogrodu przyjeżdżają prosto z fabryki. A zatem taki projekt ograniczony jest do tego, co dostępne w katalogu – zakładanie basenów betonowych takich ograniczeń nie narzuca.

Przejdźmy jednak do ceny. Budowa basenu ogrodowego z betonu o długości około 8 metrów, w standardowej geometrii i wyposażeniu to koszt około 60 tys. zł. Oczywiście im bardziej urozmaicona bryła, bardziej zaawansowana technologia uzdatniania lub dodatkowe atrakcje, np. hydromasaże, ceny idą sporo w górę. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ceny basenów betonowych, które trafią do nas od wykonawcy basenów, rzadko kiedy uwzględniają wykonanie wykopu oraz doprowadzenie mediów – to dodatkowy koszt, który warto wkalkulować w całość inwestycji, nawet jeśli nie pojawi się w kosztorysie od firmy budującej baseny ogrodowe. Patrz: www.starpool-unipool.pl/wroclaw-projektowanie-budowa-basenow-ogrodowych/

Zakładanie basenów ogrodowych – całkowity koszt inwestycyjny

Wydawać by się mogło, że koszt budowy basenu w ogrodzie dotyczy wyłącznie prac wykonawczych przy niecce betonowej oraz jej wyposażenie. Nic bardziej mylnego, jak podaje Starpool-Unipool.pl: szacuje się, że koszt ten stanowi około 60% całkowitych kosztów na realizację projektu basenu ogrodowego. Co jeszcze powinniśmy uwzględnić w kosztorysie?

Zakładanie basenów to także wyposażenie ich w odpowiednie akcesoria, chemię basenową oraz wliczenie kosztów eksploatacyjnych, a po upływie okresu gwarancyjnego, także kosztów napraw i doposażenia. To jednak niewielki procent, gdzie więc upatrywać reszty koniecznych nakładów inwestycyjnych?

Baseny przydomowe wymagają także ogrzewania i oświetlenia, mamy tutaj do czynienia z nakładami w zaopatrzenie w tym zakresie, jak również z rocznymi kosztami eksploatacyjnymi. Firma budująca baseny ogrodowe w Polsce z reguły oferuje inwestorom także przesłonę basenową – niezbędną w naszych warunkach klimatycznych.

Samodzielna niecka basenowa stanowi dobrą podstawę do wymarzonej aranżacji i do idealnego projektu, trzeba jednak zainwestować także w wykończenie, jak np. drewniane podesty, roślinność, pergole, meble oraz elementy dekoracyjne. Dopiero wówczas można założyć, że budowa basenu w ogrodzie jest kompletna i zdaniem ekspertów, rozsądny kosztorys powinien być poszerzony również o te dodatkowe inwestycje.