Zakrzepica żył – przyczyny i diagnostyka

Dodano: 29 listopada 2023; Materiał promocyjny Podejrzewasz u siebie żylaki? Ktoś w Twojej rodzinie zmagał się z tą dolegliwością? Masz pewne podstawy, aby żylaki dotknęły również Ciebie. Niestety to nie jedyna choroba żył, z którą zmaga się coraz więcej osób. W poniższym tekście poruszymy niezwykle ważny temat, którym jest zakrzepica żył. Jej leczeniem zajmuje się flebologia. Dowiesz się z niego, czym jest zakrzepica i jakie są jej przyczyny. Zapraszamy do lektury.


News will be here

Czym jest zakrzepica?

Zakrzepica żył to groźna choroba podczas której może dojść do powstania skrzepu krwi wewnątrz żyły, który blokuje lub ogranicza przepływ krwi. Najczęściej dotyczy ona nóg (zakrzepica żył głębokich). Medycyna wyróżnia trzy rodzaje zakrzepicy:
- dystalną,
- proksymalną,
- obrzęk bolesny.

W skrajnej postaci nieleczona zakrzepica może spowodować niedrożność naczyń krwionośnych w płucach przez oderwany skrzep. Żylaki kończyn dolnych podobnie jak inne choroby żylne powstają przez lata, dlatego warto wiedzieć, co im sprzyja. Lekarzem, który zajmuje się jej leczenie jest natomiast flebolog.

 

Jakie są główne przyczyny powstania zakrzepicy?

Zakrzepica żył może mieć różne przyczyny, z których część jest ze sobą powiązana. Dlatego im wcześniej zainteresujemy się tematem, tym wcześniej będziemy mogli zająć się profilaktyką chorób naczyń. Oto najczęściej powtarzające się czynniki powstawania zakrzepicy:

- niewłaściwa dieta oparta o produkty tłuste i słodkie,
- brak aktywności fizycznej,
- otyłość,
- spożywanie alkoholu i palenie papierosów,
- ciąża i poród,
- przyjmowanie niektórych leków zawierających hormony,
- długotrwałe unieruchomienie np. w na skutek choroby,
- choroby nowotworowe,
- wiek 50 lat i więcej.

 

USG Doppler, czyli badanie, które najczęściej zaleca flebolog

Jeśli masz podejrzenie zakrzepicy lub chcesz sprawdzić stan swoich żył, powinieneś udać się do lekarza flebologa. To specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób żylnych. Flebolog Warszawa może zlecić Ci różne badania, ale najczęściej stosowanym jest USG Doppler. To nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które polega na wykorzystaniu ultradźwięków do oceny przepływu krwi w żyłach. USG Doppler pozwala na wykrycie obecności skrzepu lub innych nieprawidłowości w żyłach, takich jak żylaki czy miażdżyca. Badanie trwa kilkanaście minut i nie wymaga specjalnego przygotowania.

 

Profilaktyka kluczem do zdrowia

Zakrzepica jest chorobą, której można zapobiegać lub zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. Oto kilka prostych sposobów na dbanie o zdrowie swoich żył:

- unikaj długotrwałego siedzenia lub stania w jednej pozycji, rób regularne przerwy i poruszaj w tym czasie nogami,
- uprawiaj regularnie ćwiczenia fizyczne, szczególnie takie, które wzmacniają mięśnie nóg,
- pij dużo wody i unikaj alkoholu i kofeiny, które odwadniają organizm,
- zrezygnuj z palenia tytoniu, które uszkadza ściany naczyń krwionośnych,
- kontroluj swoją wagę i unikaj nadmiarowych kilogramów,
- jeśli to konieczne, przyjmuj leki przeciwzakrzepowe,
- noś specjalne pończochy uciskowe, jeśli masz skłonność do obrzęków nóg lub jesteś w grupie ryzyka zakrzepicy.

 

Podsumowanie

Zakrzepica żył to poważna choroba, która nieleczona może mieć fatalne skutki dla zdrowia. Dlatego ważne jest, aby znać jej objawy i przyczyny, a także nie czekać, aż nasze żyły będą w bardzo złym stanie. Jeśli masz więcej niż 40 lat warto udać się na wizytę do flebologa, który ocenic stan Twoich żył i zaproponuje odpowiednie badania i ewentualne leczenie. Dzięki temu powinno się udać, odsunąć w czasie postępowanie choroby, a tym samym podnieść komfort naszego życia.