Zalety i ograniczenia psychoterapii online

Dodano: 13 lutego 2025; Artykuł sponsorowany Psychoterapia jest formą wsparcia w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi, psychicznymi, czy kryzysami życiowymi za pomocą regularnego kontaktu i rozmowy z terapeutą. W większości przypadków odbywa się w tradycyjnej, stacjonarnej formie, lecz dobrze sprawdza się również w formule online. Zyskała ona na popularności bardzo mocno w czasie pandemii. Przestawiamy, jakie są zalety psychoterapii online i dla kogo może być ona skuteczną formą współpracy z terapeutą.

Na czym polega psychoterapia online?

 

Psychoterapia w formie online odbywa się w sposób zbliżony do usług tego rodzaju świadczonych stacjonarnie. Najważniejszą różnicą jest to, że klient nie musi udawać się do gabinetu, lecz może uczestniczyć w rozmowie we własnym domu. Niezbędny jest do tego sprzęt z kamerą, mikrofonem oraz połączeniem internetowym, na którym można obsługiwać platformę do spotkań internetowych – np. Zoom, Skype, czy Google Meet. Podczas pierwszego spotkania omawiane są cele terapii, a także ustalane zasady ewentualnej dalszej współpracy. Kolejne odbywają się regularnie, a w ich trakcie pacjent pod nadzorem terapeuty może pracować nad zagadnieniami, które skłoniły go do zgłoszenia się po pomoc. Psychoterapię w tej formie świadczy również ZINTEGROWANI Centrum Diagnozy i Terapii https://zintegrowani.com.pl/.

 

Kiedy taka forma terapii będzie odpowiednia?

 

Bez wątpienia główną zaletą psychoterapii online jest brak konieczności wychodzenia z domu i poświęcania czasu na dojazdy. Z tego powodu sprawdzi się u wszystkich osób, które mogłyby mieć problemy z dostaniem się do stacjonarnego gabinetu. Dotyczy to przede wszystkim klientów z ograniczoną mobilnością – niepełnosprawnych, czy po wypadkach. Ponadto chętnie korzystają z tej formy współpracy również osoby z mniejszych miejscowości czy wsi, w których dostęp do usług stacjonarnych jest ograniczony, a dojazd do większego miasta oznaczałby duży wydatek i czasochłonną podróż.

 

Terapia online sprawdza się także, gdy osoba potrzebująca wsparcia ma ograniczone możliwości regularnego umawiania się na wizyty stacjonarne o określonych godzinach. Dotyczy to np. klientów pracujących w elastycznym trybie pracy, często podróżujących, czy rodziców z małymi dziećmi. W niektórych przypadkach formuła spotkań we własnym domu może być też korzystniejsza ze względu na same problemy, z jakimi zgłasza się klient – lęk, czy stres odczuwany w obcym miejscu.

 

U kogo terapia online może się nie sprawdzić?

 

Można wyróżnić przypadki, w jakich zalecana jest tradycyjna forma psychoterapii. Niektórzy z klientów nie są w stanie zapewnić sobie w domowym otoczeniu miejsca, w którym przez około godzinę będą mogli w pełni swobodnie rozmawiać i nikt nie przeszkodzi w kontakcie z terapeutą. Problemy z prywatnością z pewnością nie będą komfortowe dla pacjenta i nie pozwolą mu bez obaw podzielić się swoimi trudnościami ze specjalistą.

 

Zaleca się też, aby terapeuta pracował stacjonarnie z osobami z cięższymi zaburzeniami, które mogą wymagać intensywnej opieki. Dotyczy to np. pacjentów z epizodami psychotycznymi lub podejmujących próby samobójcze. W takich przypadkach formuła współpracy online może być ograniczająca i nie pozwoli na skuteczną obserwację oraz opiekę nad daną osobą.






News will be here
Grojec24.net - Grójec i Powiat Grójecki


Ostatnio dodane ogłoszenia